Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

René Descartes

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

31 March 1596

La Haye (now Descartes),Touraine, France

11 Feb 1650

Stockholm, Sweden

Tanıtım Wikipedia
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

René Descartes bir filozof olan eser, La Géométrie oldu hangi şimdi Kartezyen geometri geometriye sahip cebir onun uygulama içerir.

Descartes Anjou La Flèche bir Cizvit kolejinde eğitim gördü. Sekiz yıl yaşında, Ocak 1604 yılında kolejin açılışı birkaç ay sonra üniversiteye girdi. Orada 1612 yılına kadar, klasik, mantık ve geleneksel Aristotelesçi felsefe eğitimi inceledi. Clavius ve kitaplarından Ayrıca matematik öğrendi. Okul ise onun sağlık ve zayıftı o izni yatakta 11 kadar sabah saat kalmak verildi, o kadar özel bir muhafaza Ölümünün yıl.

Okul Descartes nasıl, hangi gözleri tatmin edici olduğunu biliyordum sadece konu biraz anlamak yapmıştı matematik oldu. Bu fikir düşünce onun yol için temel oldu ve tüm çalışmalar için temel teşkil oldu.

Descartes Paris, görünüşe göre kendisi için çok tutarak bir süre geçirdim, sonra Poitiers Üniversitesi eğitim gördü. O Poitiers den 1616 sonra Breda de askeri okula kaydolmak hukuk diplomasını aldı. 1618 yılında Hollandalı bilim adamı Isaac Beeckman altında matematik ve mekanik eğitimi başladı ve doğanın birleşik bir bilim aramaya başladı. Holland yılında Avrupa ile seyahat iki yıl sonra. Sonra 1619 de Bavyera ordusuna katıldı.

1620 1628 Descartes Avrupa ile Bohemya (1620), Macaristan (1621), Almanya, Hollanda ve Fransa (1622-23) olarak, vakit geçirmek seyahat kadar. O 1623 yılında Paris'te burada Mersenne olan dokunmatik uzun yıllardır bilimsel dünya ile onu muhafaza önemli bir kişiyle temas sağlandı zaman geçirdim. Paris o İtalya orada Venedik biraz vakit geçirdim seyahat, Bundan sonra o tekrar Fransa (1625) döndü.

1.628 Descartes sürekli seyahat eden yorgun ve By aşağı yerleşmeye karar verdi. O kadar kendi doğasına uygun bir ülke seçerek ve Hollanda seçti düşünülmektedir verdi. O, önümüzdeki yirmi yıl içinde pişman hangi görünmüyordu iyi bir karardı.

Ne haber, Galileo ev hapsinde mahkum oldu Kısa süre sonra Hollanda Descartes yerleşti fizik tarihinde ilk büyük tez üzerinde çalışmaya başladı, Le Monde, ou Traité de la Lumiere. Bu eser tamamlanmak ona ulaştı. O, belki de akıllıca ve yayın risk değil iş bölümü, sadece yayınlanan karar, ölümünden sonra. Daha sonra yön değiştirin onun söyleyerek açıkladı:

... sırayla daha serbest, kabul etmek için, ya da öğrendim, onları ve tüm bu dünya bırakmak için sadece ne yeni bir dünya içinde, olacağını konuşmak karar görüşlerini çürütmek için üzerine çağrıldığını olmadan hüküm ifade eğer Tanrı Şu anda oluşturmak için gitmiş ... ve ona göre o kurmuş yasa ile hareket sağlar.

Holland Descartes ve aynı zamanda Mersenne ile devam temas bilimsel arkadaşlar bir dizi vardı. Beeckman ile arkadaşlığı devam etti ve o da () yaşlı Mydorge, Hortensius, Huygens ve Frans van Schooten temas vardı.

Descartes arkadaşları tarafından fikirlerini yayınlamak preslenmiş ve, rağmen Le Monde yayın değil taviz vermedi, o başlık Discours de la méthode altında bien pour conduire sa raison et chercher la vérité dans les bilimler bilimi bir makaleyi yazdı. Bu çalışma üç ekler La Dioptrique, Les Météores ve La Géométrie edildi. Tez Leiden 1637 yılında yayımlandı ve Descartes söyleyerek Mersenne için şunu yazdı:

Ben "Dioptrique" ve benim "Météores" göstermek için bu benim Méthode kaba daha iyi olduğunda, denedim ve benim "Géométrie" bunu göstermişlerdir için.

Çalışma Descartes ne düşünüyor açıklanır bilgisi daha da Aristoteles 'mantık ler tarafından sunulan edinme daha tatmin aracıdır. Sadece matematik, Descartes, belli, bu nedenle bütün matematik dayalı olması gerektiğini hissediyor.

Küçük yeni La Dioptrique optik bir çalışma ve, her ne kadar Descartes öne koyar fikirler için önceki bilim Cite yok, aslında var. Ancak deneyi ile onun yaklaşımı önemli bir katkısı oldu.

Les Météores meteoroloji bir çalışma ve bir bilimsel olarak hava çalışma koymak için girişimler ilk iş olarak da önemlidir. Ancak Descartes 'iddiaları sadece yanlış değil, çok kolayca görülme olabilirdi yanlış olması eğer bazı kolay deneyler yapmıştı. Roger Bacon sık yapılan inanç o da oldu su daha çabuk donuyor haşlanmış hata olduğunu gösterdiğini Örneğin. Ancak Descartes iddia:

... ve deneyimi ile su bazı kez bir ateşe tutulduğu görmek daha çabuk, aksi halde neden o hangi en kolay katlanabilir ve eğilip parçaları bu ısıtma sırasında bırakarak yürütülen iki varlık donuyor sadece hangi katıdır.

Pek çok hatalar rağmen, meteoroloji konusu ders üzerine kuruldu sonra Les Météores yayınlandığı Boyle, Hooke ve Halley çalışmalarını özellikle yoluyla.

La Géométrie tarafından bugüne kadar bu işin en önemli parçasıdır. Sağlam dört puan bu işin önemini özetliyor:

  1. O daha sonra aşamalarında referans sistemi derelativises ve keyfilik kaldırır değişmezler, bir teori doğru ilk adım yapar.
  2. Cebir o geometrisi tipik sorunları tanımayı mümkün kılar ve birlikte hangi geometrik elbiseli görünmeyecektir getirmek sorunları ile ilgili olarak at all.
  3. Geometri içine Cebir ithalat bölünme en doğal ilke ve yöntemin en doğal hiyerarşiyi.
  4. Sadece solvability soruları ve geometrik olasılığı karar verilebilir zarif, paralel cebir hızlı ve tam olarak, hepsi de bu karar olamaz dışarıdan.

La Géométrie bazı fikirler Oresme önceki işten ancak gelebilir yılında Oresme 'ın orada cebir ve geometri linking kanıt çalışmaz. Wallis Cebir (1685) kuvvetle Harriot kopyalanan edildi La Géométrie ve fikirleri savunuyor. Wallis yazıyor:

... Praxis göre Descartes ve Descartes 'analiz her satırı okundu izlenim belirtisi taşımaktadır.

Orada Wallis 'muhtemelen vatanseverlik kısmen aracılığıyla yapıldı ama aynı zamanda sadece kendi arzuları ile Harriot çalışmaları için daha fazla kredi vermeye iddia s haklı çok az görünüyor. Harriot 'Ancak, gerçekten Descartes her zaman iddia, açıkça yalan, eserlerindeki hiçbir etkilemiş olabilir başkalarının çalışması ile etkilenmiştir denklemlere iş.

Descartes 'Meditations İlk Felsefesi, 1641, filozof için tasarlanmış yayımlanarak ilahiyatçı için. Altı meditasyon ile, Things ki, Mind of Human Nature, God şüphe olabilir oluşur: O, Hakikat ve Hata, Malzeme Şeylerin özünün ki, Malzeme ve Things of varlığı da var Gerçek ayrım ve Man Vücut Mind arasında. Ancak birçok bilim adamı Arnauld, Hobbes ve Gassendi dahil Descartes 'fikirlerine karşı çıktı.

En Descartes 'çalışmaları kapsamlı, Principia Philosophiae Amsterdam 1644 yılında yayınlanmıştır. Dört bölümden yılında İlkeleri İnsan Bilgi, İlkeleri Malzeme of Things, ve Görünür Dünya ve Earth, bir matematiksel temel bir mekaniği için çalışma azaltmaya tüm evrenin koymak için çalışır.

Bu görünümde önemli bir nokta ve yol ileri noktası oldu. Descartes eylem bir mesafede inanmıyordu. Bu nedenle, bu verilen, orada Earth aksi vardı çevresinde vakum şekilde kuvvetler transfer olabilir olabilir. Birçok yönden Descartes teorisi, burada kuvvetler temas yoluyla iş, daha fazla ağırlık bir mesafede hareket gizemli etkisi daha tatmin edicidir.

Ancak Descartes 'mekaniği çok istenilen düzeye gerekir. O evrenin madde ile olan bazı ilk hareket nedeniyle dolu olan güneş, yıldızlar, gezegenler ve kuyrukluyıldızların kendi yollarında taşımak vortices bir sisteme yerleşti sahip olduğu öngörüldü. O Fransa yaklaşık yüz yıl sonra bile Newton'un imkansız olduğunu gösterdi savunulan oldu girdap teorisi ile sorunlara rağmen bir dinamik sistem olarak. Olarak Brewster, bir Newton 19 yy biyografi lar, o koyar:

Böylece Kartezyen sistemi olarak yerleşik olduğu ... bu Principia saf ve yüce doktrinler distrustfully aldı merak olmayacaktı ... Talimat verilmemiş akılda kolayca, fikri gezegenlerin büyük kitleler boş askıya alındı kabul couldn't ve görünmez bir etkisi kendi yörüngelerini muhafaza ...

Daha itirazları bulundu Descartes teorisi olarak Pleasing bile Cambridge metafizik teolog Henry gibi onun doğal felsefe, destekleyenler oldu. Kesinlikle oku, yazma Descartes hayran:

I-Des Cartes üzerine bir adam en gerçekten Nature bilgi ve ilham kaynağı olarak, bu bin altı yüz yıl kadar kendilerini sözde var dışında herhangi bir bakmak gerekir ...

1.648 ve 1.649 Ancak bunlar arasında olan devamını ancak onun daha fazla cevap hiçbir ödün bazı itirazlar söylüyorum, Descartes yapılan harf birkaç alışverişinde 'nin puan. Daha sormaya devam etti:

Neden olarak hangi gök madde ile Recedes merkezi, bildiğim kadarıyla, tamamen sabit bir ivme görebilirsiniz edildi elips yerine sütun veya silindir biçiminde değil vortices, bir girdap ekseni herhangi bir noktası yana ? ... Olan bir düzlemde üzerinden (uçak revolve tüm gezegenler neden olur tutulum)? ... Ve Ay kendisi, Dünya'nın ekvator düzlemine ne de buna paralel olarak bir uçak?

1644 yılında, onun Meditations yayımlanmıştır yıl, Descartes Fransa ziyaret etti. Yine 1647 yılında, o Pascal araya geldi ve onunla bir vakum ve sonra tekrar 1648 yılında var olamayacaktır savundu döndü.

1.649 Queen Christina of Sweden in Stockholm gitmek için Descartes ikna etti. Ancak Kraliçe 5 am ve Descartes at 11 saat kalkmadan onun ömür boyu alışkanlığı kırdı teğetlerini çizmek istedim. Soğuk kuzey iklim sadece birkaç ay, saraya 5 saat için her sabah yürüyüş sonra zatürreeden öldü.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland