Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Abu Abdallah Mohammad ibn Jabir Al-Battani

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

about 850

Harran (near Urfa), Mesopotamia (now Turkey)

929

Qasr al-Jiss, Iraq

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Al-Battani bazen onun adını bir latinised sürümü tarafından bilinir, çeşitleri olmak Albategnius, Albategni veya Albatenius. Tam adı Ebu Abdullah Muhammed bin Cabir bin Sinan el-Raqqi el-Harrani el-Sabi el-Battani oldu.

Al-Battani Harran doğdu, Carrhae daha önceki zamanlarda Romalılar, hangi Balikh Nehri üzerinde, Urfa 38 km güneydoğusunda yatıyor tarafından çağrılan. Ailesi Sabian mezhep, Harran'a yıldız tapanların dini bir mezhebi olarak üye vardı. Bu Sabians astronomi çalışma için güçlü bir motivasyon vardı ve onlar Thabit bin Qurra gibi önemli astronomlar ve matematikçiler çok üretilen yıldız anlamına geldiğini ve kulları olmak. Aslında Thabit de Harran'da doğdu ve hala orada zaman el-Battani doğdu de yaşıyor olacaktı içinde. Al-Battani Thabit aksine, Sabian din bir mümini Ancak, Ebu Abdullah Muhammed "için değil" onun kesinlikle bir Müslüman olduğunu gösterir.

Her ne kadar kimlik kesinlikle, bu muhtemel olduğu el-Battani babası Cabir İbn Sinan el-Harrani olan Harran'da bir araç üreticisi olarak yüksek bir ünü vardı kesin değildir. Adı kesinlikle kimlik adil ve gerçeği el-Battani kendini astronomik aletleri yapımında usta olarak belirli kılan onun öğrendim iyi bir göstergesidir babasından bu becerileri.

Al-Battani Antakya ve ar de onun olağanüstü doğru astronomik gözlemler yapılmış Raqqah Suriye. AR-kasaba Raqqah, çoğunun el-Battani gözlemlerini yapıldı, ne zaman Harun Reşid, kim üzerine Abbasi hanedanı beşinci halifesi oldu zengin oldu Eylül 14 786, birkaç saray inşa. Şehir al yeniden adlandırıldı vardı Reşid o zaman ama, zaman al-Battani orada gözlemleyerek başladı, o AR ismi Raqqah döndürülür vardı. Kasaba Fırat Nehri üzerinde hemen batısında nerede o Balikh Nehri katıldı edildi (hangi Harran standlarında).

Fihrist (Index) bir çalışma 988 bir-Nadim İbn kitapçı tarafından derlendi. Bu, 10 yüzyılda sunulmuştu Arap edebiyatı tam bir hesap verir ve kısaca bazı bu edebiyatı yazarlarının anlatılmaktadır. El-Battani gibi (örneğin bkz Fihrist) anlatılmaktadır:

... bir ünlü gözlemci ve geometri, teorik ve pratik bir lider astronomi ve astroloji. O, tablolar ile, güneş ve ay ve daha hareketleri daha doğru bir tanım kendi gözlemlerini içeren astronomi ile ilgili bir eser meydana Ptolemaios 's "verilen Almagest". Bunu dahası, o, o yapmayı başardı gelişmiş gözlem yanı sıra diğer gerekli astronomik hesaplamalar ile beş gezegenlerin hareketleri verir. Bazı gözlem tabloların kitabında adı geçen yıl 880 ve daha sonra 900 yıl. Kimse İslam'ın eden yıldız gözlem benzer mükemmelliğe ulaşmış ve hareketleri incelemeye bilinmesine yapılmıştır. Bunun dışında, o astrolojisinde bu konuda çok yazmak götürdü büyük ilgi aldı: Bu alanın ben Ptolemaios 'üzerine yorum anma kendi bestelerinden de Tetrabiblos var.

Ark hakkındaki diğer bilgileri Battani Fihrist bulunan onun yaşında 877 ve 918 ve onun yıldız kataloğu yıl 880 temel arasında görülmektedir. Bu aynı zamanda o Bağdat'a kişi bir grup adına AR protesto etmek için yapılan bir yolculuk sırasında oluşan görünüyor hayatının sonuna açıklanır Raqqah çünkü haksız vergileri dahil edilmişti. Al-Battani Bağdat uzandı ve argümanlar koymak ancak ar dönüş yolculuğu Raqqah öldü.

Fihrist da al eserlerini bir dizi-Battani tırnak. Orada Kitab al-Zij olan tablolar ile astronomi üzerine önemli eseri, yukarıda adı verilir. Daha detaylı olarak bir an bu inceler. Ayrıca Ptolemaios 'üzerine yorum Tetrabiblos s ve diğer iki başlık yukarıda sevk: Burç işaretlerinin ascensions Açma ve astrolojik uygulamaların miktarları. Bir Kitab al bölümlerin-Zij başlığa sahip "On "ve böylece Fihrist bu ayrı bir iş olduğunu düşünmeye yanlış olabilir Burç işaretlerinin ascensions. Bu noktada hala belirsiz görünür.

Al-Battani's Kitab al-Zij kadar yaptığı en önemli çalışmanın ve kısaca hangi kaplı konuları incelemek gerekir. Eser 57 bölümden içeriyordu. Bu burç ve derece içine bir işaret olarak göksel kürenin bölünme bir açıklama ile başlar. Gerekli altyapıyı matematiksel araçlar sonra altmışlık kesirler ve trigonometrik fonksiyonlar üzerinde aritmetik işlemler gibi tanıtılmaktadır. Bölüm 4 al veri Battani kendi gözlemlerini içerir. Bölüm 5-26 Almagest bir ölçüde malzeme için aşağıdaki farklı astronomik sorunları çok sayıda görüşmek. Güneş, ay ve beş gezegenlerin hareketleri bölüm 27, 31, görüştüler nerede teorisi verilir Ptolemaios bu ama al -Battani teori daha az pratik yönleri daha önemli görünür.

Sonuç verdikten sonra verileri bir döneme el-Battani sonra 16 bölümden veren başka bir dönemi, dönüştürülebilir verilen bu nasıl onun tablolar okunacak açıklamak izin vermek. Bölümler 49 astrolojisinde 55 kapağı, sorunlar için ise 56 bölüm bir güneş saati ile inşaat ve son bölümde ele astronomik aletleri bir dizi inşaat tartışır.

Ne al ana başarıları-Battani's Zij nelerdir? O 489 yıldız Katalogda. O, o yıl 365 gün 5 saat 48 dakika 24 saniye olarak verdi uzunluğu için mevcut değerleri rafine ve mevsimlerin. O "yılda ekinoksların devinim için 54,5 hesaplanır ve tutulum bir eğim için 23 35 'değerini aldı.

Yerine geometrik yöntemlerle daha Ptolemaios gibi yapmış, el-Battani olan önemli bir ilerleme olduğunu trigonometrical yöntemleri kullanılır. Onun gibi doğru açılı üçgen için önemli trigonometrik formüller verir Örneğin

b sin (A) = a sin (90 - A).

Al-Battani bu Dünya'dan Güneş'in en uzak mesafe değişir ve sonuç olarak, Sun halkalı güneş tutulmasının yanı sıra toplam tutulmaları mümkündür gösterdi. Ancak, Swerdlow puan çıkışı, Ptolemaios etkisi oldu derece tüm ortaçağ yazarlar ve diğerleri gibi daha parlak bir bilim adamı güçlü-Battani muhtemelen Dünya'dan Sun böyle olduğunu, mesafe farklı bir değeri iddia cesaret edemiyorlardı verilen Batlamyus tarafından. Bu gerçeği el-Battani büyük ölçüde Ptolemaios 's farklıydı kendi gözlemlerinden mesafe için bir değer olduğunu anlamak olabilir rağmen

Hartner yılında şekilde el-Battani Batlamyus tarafından etkilenir ve biraz daha farklı bir fikir verir. Diye yazıyor:

Süre al-Battani genel Ptolemaios kinematik karşı hiçbir eleştirel tutum alır, o kanıtlar ... Ptolemaios 'pratik sonuçlar ler açısından çok ses şüphecilik. Böylece, kendi gözlemlerine dayanarak, o düzeltir - olması bu zımnen, açık bir deyişle be it - Ptolemaios 'hatalar var. Bu da hiçbir hatalı sonuçlar yetersiz veya hatalı gözlemler, gelen tutulum veya güneş apogee of meyil ve süreklilik gibi çizilmiş az gezegensel hareket ana parametreleri ilgilendiriyor.

Al-Battani bilimin gelişmesinde nedenlerle bir takım için önemlidir, ama bu onun çalışması Tycho Brahe, Kepler, Galileo ve Kopernik gibi bilim adamları vardı büyük etkisi olmalıdır. Orada nasıl al bir tartışma olduğunu-Battani daha Copernicus yaptı güneşin hareket daha doğru ölçümler üretmek başardı. Yazar el-Battani çok daha doğru sonuçlar elde gösteriyor çünkü onun gözlemleri daha güneye enlem yapılmış. El-Battani kırılma için kendi meridyen gözlemleri ile kış gündönümü nedeniyle, ar onun daha güneye sitesinde-Raqqah, güneş vardı gökyüzünde daha çok az etkisi vardı.

Al-Battani's Kitab al-Zij Latin içine de MOTU stellarum gibi yıldızların hareket () Platon Tivoli tarafından On çevrilmiştir. Süre Platon Tivoi's çeviri bir baskıdan 1537 yılında ve daha sonra tekrar 1.645 göründü Bu 1.116 göründü. Bir İspanyolca çeviri 13. yüzyılda ve her iki yapıldığı ve Platon'un Tivoli's Latince çeviri ulaşmıştır.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland