Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Oscar Zariski

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

24 April 1899

Kobrin, Belarus, Russian Empire

4 July 1986

Brookline, Massachusetts, USA

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Oskar Zariski 's babai ishte Betsaleeli Zaritsky dhe nënën e tij Hannah Zaritsky. Oscar, i lindur në këtë familje hebraike, u emërua Ascher Zaritsky nga prindërit e tij. Ne do koment si më poshtë në emrin e tij erdhi për të ndryshuar në versionin e njohur Oskar Zariski.

Nëna Oskar ishte ai i cili siguroi se djali i saj i ri kishte një arsim të mirë. Një mësues u siguruar për Oskar nga kohën kur ai ishte shtatë vjeç dhe Oskar, nën drejtimin e mësues, tregoi zotësi të shquar për gjuhën ruse dhe aritmetikë. Kur luftimet lidhur me Luftës së Parë Botërore arriti në Bjellorusi, familja Oskar i ikën të Chernigov në Ukrainë. Ishte e para e disa poteza të detyruar ndaj tij nga problemet politike.

Në pamundësi për të hyrë në fakultetin e matematikës në Universitetin e Kievit si të gjitha vendet janë plotë, ai zgjodhi filozofi në vend. Ai ishte një student i filozofisë në Kiev 1918-1920. Megjithatë ai ishte në gjendje të ndjekë interesat e tij matematikore dhe algjebër studiuar dhe teorinumër përveç filozofi. Megjithatë Zariski kishte kryer studimet e tij nëpër një periudhë të trazirave në Kiev.

Në janar 1918 Ukraina ishte bërë një shtet i pavarur me Kiev si kryeqytet të vetin. Në muaj pas kryengritjeve të vogla nga punëtorët në Kiev u prish por Kuq e trupave të ushtrisë hyri në Kiev për të dhënë mbështetje të punëtorëve. Kiev u zënë më pas nga gjermanët, por me fund të luftës, në nëntor 1918, një Ukraine të pavarur u shpall përsëri në Kiev. Në nëntor 1919 Kiev u mor pak nga ushtritë e Bardhë, së shpejti pasi që do të zëvendësohet nga Ushtria e Kuqe. Ka pastaj pasoi ruso-polak të Luftës dhe, në maj 1920, ushtria polake kapur Kiev, por u detyrua të largohej në një kundërsulm. Jeta për Zariski ishte shumë e vështirë vetëm në këtë qytet kaq shkretuar nga lufta, kështu që ai vendosi të shkojë në Itali për të vazhduar studimet e tij.

Në Romë Zariski ra nën ndikimin e madh geometers algjebrike Castelnuovo, Enriques dhe Severi. Ai mori një doktoraturë nga Roma në vitin 1924 për një tezë e doktoraturës në një temë lidhur me teori Galois cila ishte propozuar atij nga Castelnuovo. Zariski martuar në vitin 1924, që u takua me të ardhmen e tij gruan Yole Cagli në Romë, ata u kthyen në qytetin e Zariski shtëpi e Kobin të martohet. Pas kthimit në Romë, ai mbeti atje si shokët e Bordit të Arsimit Ndërkombëtar deri në 1927.

Ishte Zariski ndërsa ishte në Romë se Enriques sugjeroi se Ascher Zaritsky, pasi ai u quajt atëherë, për të ndryshuar emrin e tij italian Zariski fryrë Oskar. Ky ishte emri që ai përdori për publikimin e tij të parë që ishte një dokument të përbashkët me Enriques. Zariski shkroi në atë se si interesat e tij matematikore ndryshonte nga ato të mbikëqyrësit të tij Castelnuovo dhe Enriques:

Megjithatë, edhe gjatë periudhës së Romës tim, tendencat e mia algjebrike ishin treguar dhe u perceptuar qartë nga Castelnuovo që dikur më tha: "Ju jeni këtu me ne, por nuk janë një prej nesh." Kjo nuk ishte e thënë në qortim por naturedly të mirë, për vetë Castelnuovo më tha kohë dhe prapë kohë që metodat e shkollës italiane gjeometrik kishte bërë të gjitha ato mund të bënte, kishte arritur në një qorrsokak, dhe ishin të pamjaftueshme për përparim të mëtejshëm në fushën e Gjeometria algjebrike.

Zariski kishte shkuar në Itali për t'u shpëtuar problemeve në Bjellorusi dhe Ukrainë. Megjithatë, situata politike në Itali filloi të përkeqësohej me shpejtësi. Në tetor 1922 Musolini i organizuar "fashiste mars në Romë" dhe ai u pyet për të formuar një qeveri. Për 18 muaj ai drejtoi vendin në mënyrë të arsyeshme mënyrë demokratike, por, gjatë viteve 1925-1927, ai hoqi të drejtën e fjalës së lirë, dhe partive hequr opozitës dhe sindikatat. Urrejtje fashiste e hebrenjve bërë jetën për Zariski, për shkak të origjinës së tij çifute, veçanërisht të vështira.

Ndihmuar nga Lefschetz, ai u arratis nga problemet politike të Italisë në vitin 1927 dhe shkoi në Shtetet e Bashkuara. Atje ai dha mësim në Universitetin Johns Hopkins, duke qenë një dijetar Johnston deri 1929 kur ai u bashkua me Fakultetin. Ai u bë profesor i plotë në Johns Hopkins në vitin 1937.

Castelnuovo dhe Severi kishte inkurajuar Zariski për të parë Lefschetz 's metodat topological si rruga përpara për Gjeometria algjebrike, kështu që midis 1927 dhe 1937 Zariski shpesh vizitoi Lefschetz në Princeton. Zariski ka shkruajtur:

Unë detyrohem një marrëveshje e madhe për të [ Lefschetz ] Për udhëzimin e tij frymëzues dhe inkurajim.

Gjatë kësaj periudhe ka shkruajtur Zariski Shpërfaqet algjebrike e cila u botua në 1935. Ai shpjegon se si shkrim këtë monografi ndryshuar për herë te drejtim të punës së tij:

Në atë kohë (1935) algjebër moderne tashmë kishte ardhur në jetë (përmes punës së Emmy Noether dhe traktat të rëndësishëm të BL van der Waerden ), Por ndërsa ishte duke u aplikuar në disa aspekte të themelet e gjeometrisë algjebrike nga van der Waerden ... aspektet më të thellë të gjeometrisë algjebrike birational ... ishin kryesisht, apo edhe tërësisht, territorin e virgjër deri sa eksplorimit algjebrike ishte i shqetësuar. Në [Shpërfaqet algjebrike] unë u përpoq tim më të mirë për të paraqitur idetë në themel të metodave gjeometrike zgjuar dhe provave me të cilat geometers italiane ishin të trajtimit këto aspekte të thellë të gjithë teorinë e sipërfaqeve të ... Fillova të ndjehet dukshëm i pakënaqur në lidhje me ashpërsi e provat origjinale (pa humbur në admirimin tim për pak fryma imagjinative gjeometrik që përshkuar këto argumente), Unë u bind se gjithë struktura duhet të jenë bërë nga e para nga metodat e thjesht algjebrik.

Në Universitetin Johns Hopkins në mes 1939 dhe 1940 Zariski realizuar projektin e tij të aplikimit algjebër moderne në themelet e gjeometrisë algjebrike. Ai ka punuar në teorinë e varieteteve normale, uniformisation lokale dhe uljen e singularities e varieteteve algjebrike.

Një vit i rëndësishëm për Zariski ishte 1945 të cilin ai kaloi në Sao Paolo. Atje ai dha një leksion gjatë tre ditëve të çdo jave që u ndoq nga Andre Weil dhe askush tjetër. Zariski dy dhe mësuar Weil shumë në diskutime, shpesh argumentet, për materiale që Zariski ishte paraqitur. Pasi kaloi vitin 1946-47 në Universitetin e Illinois, Zariski ishte emëruar në një karrige në Harvard ku ai ishte për të qëndrojë derisa ka dalë në pension në vitin 1969. Nga fundi i viteve 1970 ai vuajtur nga sëmundja Alzheimer dhe vitet e fundit të tij ishin ato të disa vështirë si shëndetin e tij dështoi.

Në vitin 1981 Zariski u dha Çmimin Steele nga Shoqëria American Mathematical për ndikimin kumulative e kërkimit gjithsej tij matematikore. Citim për çmimin e përmbledhur të kontributeve të Zariski matematikë gjatë gjithë jetës së tij:

Pas filluar punën e tij në Itali në vitin 1924 shumë në stilin e "gjeometrisë algjebrike italiane," e kuptuan se Zariski subjekt gjithë nevojshme themelet e duhur. Kështu në periudhën 1927-1937 ai u kthye të parë në pyetje topological dhe pastaj në 1937 ai filloi të vërë themelet commutative algjebrike e lëndës së tij. Puna e tij topological koncentruar kryesisht në grup themelore; shumë nga idetë që ai pioneered janë risitë në topologji si dhe gjeometrinë algjebrike dhe janë zhvilluar në mënyrë të pavarur në dy fusha që nga atëherë.

Në 1937 Zariski reoriented tërësisht studimin e tij dhe filloi të paraqesë ide nga Algjebra abstrakte në gjeometrinë algjebrike. Në të vërtetë, së bashku me BL van der Waerden dhe André Weil, ai reworked krejtësisht themelet e subjektit, pa përdorimin e metodave topological apo analitik. Përdorimin e tij nga nocionet e pavarësisë integrale, unaza vlerësimin, dhe unaza e rregullta lokale, në gjeometrinë algjebrike treguar veçanërisht i frytshëm dhe udhëhequr atë në pikë të lartë të tilla si zgjidhja e singularities për threefolds në 0 karakteristike në 1944, sqarim i nocionit të thjeshtë pikë në 1947, dhe teoria e funksioneve algjebrike holomorphic të varieteteve të mbi fushat terren arbitrare. Teoria e equisingularity dhe ngopjes filluar nga Zariski në vitin 1965 ka qenë edhe ndikim të madh dhe rëndësia.

Të gjitha të punës së Zariski ka shërbyer si një bazë për të pranishëm lulëzim të gjeometrisë algjebrike dhe shkollor përdor punën dhe idetë e tij në zhvillimin modern të subjektit.

Libri më i famshëm Zariski është Commutative Algjebra, një vëllim dy vepra të shkruar së bashku me P Samuelit. Vëllimi i parë u shfaq në vitin 1958, të dytë në vitin 1960.

American Mathematical Society luajtur një rol të madh në jetën Zariski dhe ai ka kontribuar shumë në shoqëri gjatë viteve të shumta. Ai ishte zëvendëspresident i Shoqërisë midis 1960 dhe 1961 dhe president i Shoqërisë 1969-1970.

Zariski luajtur një rol të rëndësishëm në botimin matematikore pas emërimit të tij si një profesor të plotë. Ai ishte një redaktor i Journal American Mathematical 1937-1941, shërbeu si një anëtar i komitetit editoriale të transaksioneve të Shoqërisë American Mathematical 1941-1947, dhe ka shërbyer edhe për bordet editoriale të analet e matematikës dhe amerikan Journal of Mathematics.

Pas do të Shteteve të Bashkuara në vitin 1927 Zariski kaluar periudha të konsiderueshme pedagog në universitete të tjera si në Shtetet e Bashkuara dhe në vende të tjera. Ne kemi përmendur tashmë se ai ishte një profesor vizitor në San Paolo në vitin 1945 dhe një profesor vizitor në Universitetin e Illinois në 1946-47. Para se, në 1936, ai ka ligjëruar në Universitetin e Moskës. Më vonë, ai leksione në Kiotos (1956), Institut des Hautes Etudes Scientifique (1961 dhe përsëri 1967), si dhe Universitetin e Kembrixhit (1972).

Ai u dha nderon shumë për punën e tij, përveç çmimit Steele të përshkruara më lart. Ai u dha Çmimin Cole në Algjebra nga Shoqëria American Mathematical në vitin 1944 për katër letra të varieteteve algjebrike, dy të publikuar në Journal Amerikane të Matematikës në 1939 dhe 1940, dhe dy të tjerë në analet e matematikës edhe një në 1939 dhe dytë në 1940. Ai u dha Medaljen Kombëtare të Shkencave në vitin 1965.

Shumë akademi dhe shoqërive e kanë nderuar atë me zgjedhjen e tij të anëtarësimit, duke përfshirë SHBA Akademia Kombëtare e Shkencave (1944), Akademinë Amerikane të Arteve dhe Shkencave (1948), American Philosophical Society (1951), Akademia e Shkencave Brazilian (1958 ), dhe Nazionale Accademia dei Lincei (1958).

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland