Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Edward Maitland Wright

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

13 Feb 1906

Farnley, near Leeds, England

2 Feb 2005

Reading, England

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Edward Maitland Wright 's nënë ishte Kate Ouen dhe babai i tij ishte Maitland Turner Wright. Maitland Wright në pronësi një fabrikë sapuni duke e bërë në Farnley, një fshat i vogël pranë Leeds. 'Wright Washall sapun ishte prodhuar në fabrikë dhe kur u lind Edward familjes ishin shumë të mirë jashtë me një biznes në dukje të begatë. Mirëpo, fatin e fabrikës sapun ndryshuar dhe kur Edward ishte tre vjeç e biznesit shembur. Fatkeqësi të shkaktuara si rezultat financiar Kate dhe Maitland për të ndarë dhe Kate Wright, duke qenë një muzikant i shkëlqyer dhe mësues të trajnuar muzikë, ka marrë një seri e pozicioneve në shkollat me konvikte në jug të Anglisë. Ajo e pranoi vetëm një pozicion në qoftë se shkolla me konvikt u përgatitur për të dhënë strehim e saj dhe le djalin e saj të ri jetojnë në shkolla me të, që ajo ishte në gjendje për të negociuar duke marrë një rrogë pak më e vogël.

Sigurisht, që jetojnë në konvikt shkolla do të thotë se mund të marrin pjesë në mësimet e Edward dhe ai mori një arsimim mjaft të mirë në gjuhët moderne dhe studimet klasike. Kur Eduard arriti katërmbëdhjetë vjeç ai ishte ende nuk është mësuar ndonjë matematikë, përveç aritmetike themelore, por më pas ai u mësoi disa algjebër themelore të cilat i shtangur atë. Në këtë fazë të arsimimit të tij formal të vërtetë erdhi me një fund ai u bë një mësues veten. Në një shkollë të vogël përgatitore pranë Woking ai ishte në gjendje të veprojë ashtu si një mësues, kështu duke fituar e tij të mbajtur, dhe në të njëjtën kohë të vazhdojë arsimin e vet. Si edhe mësim në frëngjisht, ai kishte luajtur futboll si një nga përgjegjësitë e tij. Ai u zhvendos në Londër, kur ai ishte gjashtëmbëdhjetë vjet të vjetra dhe atje ai ka qenë i punësuar si mësues në frëngjisht. Megjithatë ai ishte i vendosur për të vazhduar me arsimin e tij, deri tani janë veçanërisht të interesuar për të mësuar më shumë për fizikë dhe matematikë, dhe ai mori klasa mbrëmje në fizikë në Woolwich. Matematika, megjithatë, ishte një subjekt ai ka punuar në të tij. Rregullim i përshtatshëm Wright por edhe mësuesve do të duhej të jetë më i vjetër se gjashtëmbëdhjetë dhe kur shkolla ishte dhënë një inspektim:

Inspektori njoftoi se Edward Wright ishte shumë më tepër të rinj për postin e ai ishte okupuese. Ai u shkarkua menjëherë. Ai pastaj mori një punë të jepte mësim në Chard Grammar School në Somerset.

Në një kuptim i rastësishëm këtë dëshmuar deri sa matematika ishte i shqetësuar për Wright nuk mund të punojë më në fizikë që ai tani nuk ka qasje në një laborator, në mënyrë që ai të vërë të gjitha përpjekjet e tij në mësimin e matematikës vetë. Ai u emërua një master në Chard Grammar School në 1923 dhe gjatë tre viteve të mësimdhënies në shkollë ai studioi matematikë deri në shkallë standarde:

... studiuar dokumente të vjetra të provimit, atëherë blerja e librave përkatës tekst nga departamenti i dorës së dytë në Foyle's.

Ai e mori në Universitetin Londër provimeve diplomuar në matematikë, si një kandidat të jashtëm dhe mori nderon klasit të parë. Nëse kjo dukej si një arritje e madhe për njeri i ri pa trajnime formale në matematikë, ai u bëri të mendoj ndryshe nga mësuesit e tij një nga kolegët në Shkollën Chard i cili sugjeroi se arritja e standardeve të diplomuar në Londër ishte ekuivalente me standarde hyrje për Oxford apo Cambridge. Kjo Wright nxitur për të hetuar mundësinë të marrë një bursë.

Nga kjo kohë Wright ishte njëzet vjeç dhe bursa për Oksfordit dhe Kembrixhit ishin pothuajse të gjithë të kufizuara për të rinjtë. Ai gjeti se nuk kishte vetëm një i cili nuk kishte kufizime moshe dhe kështu ai hyri në konkurrencë dhe fitoi. Ai u bë një student në Jezu College, Oxford në vitin 1926:

Kohën e tij në Oksford është i lumtur. Ai rowed për kolegj, mësuan të fluturojnë me skuadrilje ajrore universitetit (edhe pse nuk ka mësuar për të përzënë) dhe u takua me gruan e tij të ardhshëm, Phyllis Harris, një student anglisht në St Hilda dhe timonier i grave në Oksford të tetë.

Ai u bë një hulumtim student i çartur dhe u dha parë Junior Research Fellowship në Krishti College, Oxford, i cili ka mbajtur 1930-1933. Gjatë kësaj kohe ai kaloi një vit në Göttingen në çartur 's sugjerim, dhe u emërua pedagog në King's College në Londër për vitin 1932-33. Vit në Göttingen ishte e këndshme matematikisht, por ai erdhi përsëri i bindur se një luftë me Gjermaninë, ishte i pashmangshëm. Duke fituar një MA DPhil dhe një nga Universiteti i Oksfordit, ai u emërua pedagog në Kolegjin e Krishtit Oxford në 1933, ai mësonte atje deri në 1935. Ai ishte në gjendje për të ndarë pikëpamjen e tij se politika britanike appeasing Hitleri ishte dënuar me dështim me RV Jones dhe Frederick Një Lindemann (i cili ishte profesor në kohën e fizikës në Oksford, duke u bërë më vonë Zoti Cherwell), të cilët kishin mendime të ngjashme. Wright u martua me Phyllis Harris, bija e Harry Percy Harris nga Bryn Mally Hall, North Uells më 15 gusht 1934, ata kishin një djalë John Wright i cili u bë Profesor i matematikës në Universitetin e leximit. Wright la në Oksford vitin e ardhshëm kur, në moshën 29, ai u emërua si profesor i matematikës në Aberdeen.

Një nga dokumentet e parë Wright, botuar në vitin 1930, ishte në polynomials Bernstein. Gjithashtu në mes punën e tij në fillim ishte një seri prej tre gazeta me titull formulës Asymptotic ndarje. Tretë në formulën seri Asymptotic ndarje, III. Ndarëse në kompetencat e kth u botua nga Acta Mathematica në vitin 1934. Kohët e fundit George Andrews shkroi për këtë letër:

Pikë dua të bëjë është se letra e tretë Wright më ndarëse në kompetencave është unik në historinë e subjektit. Pika e fillimit dhe filozofinë e saj themelore janë të ndryshme nga çdo gjë që ka ardhur para apo pas.

Kontributin më Wright ishte i njohur autorësia e tij matematikore të përbashkët të Një hyrje në teorinë e numrave shkruar me çartur. Kjo është botuar e parë në 1938 dhe autorë shkruajnë në Hyrje:

Ne kemi lejuar shpesh interesat tona personale për të vendosur në programin tonë, dhe kanë zgjedhur lëndë më pak për shkak të rëndësisë së tyre (edhe pse shumica e tyre janë të rëndësishme të mjaftueshme) sepse kemi gjetur se ato i pëlqyeshëm dhe për shkak se shkrimtarë të tjerë na kanë lënë diçka për të thënë. Qëllimi ynë i parë ka qenë për të shkruar një libër interesant, dhe nje ndryshe nga libra të tjerë. Ne mund të kemi sukses në çmimin e shumë sjellje e çuditshme, ose ne mund të kemi dështuar, por ne vështirë se mund të ketë dështuar plotësisht, objekt-çështje që në mënyrë tërheqëse që vetëm paaftësi tepruar mund të bëjnë të shurdhër.

Ai është një libër i bukur, të vërtetë të kënaqshme për të lexuar. Nëse ka një sjellje e çuditshme vlen të përmendet është që autorët nuk zgjodhi për të përfshirë një indeksi. Temat në libër ishin në një masë të madhe, të përcaktuara nga leksion kurse të ndryshme në teorinë numri që çartur dhe Wright u kishte dhënë. Këto tema janë: numrat e kryeministrit; congruences dhe ligjit katror reciprocitetit; fraksionet e vazhdueshme, numrat e paarsyeshme, algjebrike dhe i jashtëzakonshëm; fushat katror, funksionet aritmetik, rendin e tyre me madhesi te njejte dhe Dirichlet ose seri pushtet që gjenerojnë tyre; ndarëse dhe përfaqësitë e numrave si shuma e shesheve, kube dhe kompetencat të lartë; përafrimin Diophantine dhe gjeometria e numrave.

Mordell shkruan në:

Ai përmban një pasuri materiale interesante dhe shpesh të papritur i cili ende nuk ka gjetur rrugën e saj në libra të tjerë në mënyrë lehtësisht të disponueshme. Autorët janë përhapur rrjetat e tyre tani dhe të gjerë në mbledhjen e materialeve interesante dhe ngarkesën e tyre është një e vërtetë shumë e bukur. Kjo është me të vërtetë e habitshme se çfarë një depo të madh ato kanë mbushur. Ka shumëllojshmëri të mjaftueshme në të për të kënaqur shijen më i gjithanshëm dhe të kujdesem për lexuesit në të gjitha disponimi i tij. Ai mund të kalojnë nëpër libër nga të mbuluar të mbuluar, apo studim një kapitull këtu dhe atje, ose salcë tani dhe pastaj për një kafshatë të këndshme. Në momente të lehta ai mund të kthehet në teorinë e lojës së Nim, ndërsa në raste më të thjeshtë se ai mund të studiuar çështjen e algoritme Euklidiane në fusha të algjebrike, ose Rogers-identiteteve Ramanujan në teorinë e ndarëse.

Lufta e Dytë Botërore ndërpreu punën Wright në Aberdeen. Siç kemi përmendur më lart, ai kishte mësuar të fluturojnë ndërsa një student në Oksford, kështu që ishte e natyrshme, ai u bë një lejtnant i fluturimeve në Royal Air Force Reserve Vullnetare 1941-1943. Ai foli për përvojat e tij të luftës në një intervistë të regjistruar në 2 maj 1986:

Unë kam qenë i interesuar shumë në shqetësimet e studentëve. Gjatë luftës unë kam qenë një nga anëtarët e Komitetit Senatus në Bashkimin. Ne kishim skuadroni ajrore në Marischal. Ne kishte asgjë që mund të thërrasë një rrëmujë, por ne nuk përdorim Bar Kirkgate, dhe kemi qenë Bashkimi për të ngrënë mjaft shpesh. Dija Provisor Bashkimi atëherë shumë mirë. Unë në fakt zjarr-shiquarat dhe ai tha: "Eja dhe të bëjë atë në Bashkim. Unë mund të ju jap një krevat me çarçafë dhe një vakt të nxehtë." Kështu që ai mund të! Ju mori Forma ndihmë 6. Gjithkush mori këtë. Kudo tjetër ju u paguan në fund të ndryshim tuaj. Në Bashkimin ju kanë paguar në fillim. Ju atëherë zbriti me studentët për të Bar Kirkgate, i cili u përfshi në Bashkimin. Do të kishte qenë tmerrësisht i vështirë për të marrë për në çati e tyre, por ende ishte e përfshirë. Ata paguhen pjesërisht për rojtar nate dhe kjo gjë e tillë. Ju u ul atje, butësisht të pijshëm, studentët të gjithë e kishin të holla për të dalë në raundin e tyre pasi zakonisht ata ishin shumë të etur për raundin e tyre në këmbë, por ju nuk keni si ta bëjmë këtë. Pastaj në 9. 30 am pijetore mbyllur kur ju u kthye dhe ka ha darkë, dhe shkoi në krevat. Për fat të mirë ne nuk u doli. Sigurisht, çatitë Bashkimi nuk ishin ftuar.

Nëpërmjet miqësinë e tij me Zotin Cherwell ai ishte perdorues nga kryetari i tij në Aberdeen për të punuar si zyrtar kryesor shkencor me Ministrinë e ajrit të Inteligjencës në selinë qëndrore të MI6 në Londër 1943-1945:

Një nga detyrat e tij të parë ishte në turne stacionet e Komandës së bombës në leksion ekuipazhin ajror në mbrojtje natën gjerman dhe mbi planet për të pengojnë ata të përdorin shirita metalike fletë metalike.

Pas përfundimit të luftës Wright u kthye në detyrat e tij si profesor i matematikës në Aberdeen. Ai u bë gjithnjë e më shumë i përfshirë në administratën universitare dhe ka shërbyer në komisione të ndryshme të tilla si universitetet skoceze Hyrja Bordi i 1948-1962, duke qenë kryetari i 1955-1962, dhe Komiteti Anderson mbi Grantet për Studentët (1958-60). Në vitin 1961 ai u emërua si zëvendës kryesor-e Universitetit dhe në të njëjtin vit ai u caktua për të Komitetit Hale në Universitetin Metodat e mësimdhënies. Në vitin e ardhshëm, ai u bë kryesor dhe Zv / Kancelari i Universitetit Aberdeen pasuar Sir Thomas Taylor. Ai drejtoi Universitetit përmes një periudhë e zgjerimit të shpejtë derisa ka dalë në pension në vitin 1976. Në këtë pikë ai u bë një hulumtues në Universitetin e Aberdinit dhe mbajti këtë post deri më 1983, kur ka dalë në pension në moshën 77.

Shumica do të kishin hequr dorë nga hulumtimet matematikore gjatë 14 vjet si kryesor dhe Zv / kancelari i një Wright të Universitetit, por nuk i cili ka vazhduar të prodhojë një lumë i letrave me cilësi të lartë deri në vitin 1981. Në të gjitha ai botoi rreth 140 gazeta matematikore:

Ai ka punuar fillimisht në teori numër analitik, në veçanti, përgjithësimet e Waring 's Problem. Ai [u] interesuar në fillesat e analizave të ndryshme, duke qenë një e parë për të punuar në ndryshim-ekuacioneve diferenciale. Puna e tij në funksion W Lambert (i cili kishte intriguar edhe Euler) duket me interes të tanishëm. Ai më vonë aplikuar metodat analitike për teori grafik, marrja e disa rezultate të fuqishme asymptotic.

Sipas Eduard Patterson, si shpesh si jo në mbylljen e takimeve të profesorëve të Universitetit të cilat janë kryesuar nga kryesore, Wright Patterson beckon do të vijnë dhe të flisni me të. Si pasojë, Patterson është dashur të përballen me një shumë brinjë nga profesorët e tij të tjerë në lidhje me "Matematikanë scheming", të cilët ishin në fshehtësi duke institucion, pasi ata refuzuan të besojnë se të gjitha të kërkuar Wright Patterson ishte për të kontrolluar për matematikën në të cilën Wright kishte punuar në Gjatë takimit. Paterson ia përshkruanin Wright produktivitetit të tij që ka bërë përdorim i shkëlqyer i takimeve të Universitetit.

Wright marrë nderon shumë për kontributin e tij të pazgjidhura. Ai mori diploma nderi nga St Andrews (1963), Stathclyde (1974), Pennsylvania (1975), dhe Aberdeen (1978). Në vitin 1963 ai u bë një tjetër, Nderi i Jezusit College, Oxford. Ai ishte knighted në vitin 1977. Ai u bë një redaktor nderi i Zentralblatt für Mathematik në vitin 1950 dhe Journal of Graph Theory në vitin 1983, ai vazhdoi në këto detyra deri në vdekjen e tij. Ai u zgjodh anëtar i Shoqërisë Mbretërore të Edinburg në 1937 dhe u dha Makdougall tyre Brisbane in 1952 Çmimi:

... për dallim të veçantë në promovimin e hulumtimeve shkencore.

Ai ka shërbyer në Këshillin e Shoqërisë Mbretërore të Edinburg 1948-1949 dhe përsëri 1953-1956. Ai u zgjodh për të Shoqërisë matematike në Londër më 12 dhjetor 1929 dhe u nderua me Çmimin e lartë e tyre Berwick në vitin 1978, në kohën e vdekjes së tij ai kishte qenë një anëtar për 75 vjet. Gjithashtu në 1978 ai u dha Medaljen e artë e Rendit e Polonia Resituta të Republikës Popullore të polak.

Wright ka vazhduar të jetojnë në Aberdeen pas vdekjes së gruas së tij Phyllis në vitin 1987. Megjithatë ai u zhvendos përfundimisht poshtë për lexim ku djali i tij ishte Profesor i matematikës dhe ka jetuar në 9 Sutherland Avenue, lexim.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland