Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Karen Keskulla Uhlenbeck

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

24 Aug 1942

Cleveland, Ohio, USA

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Karen Uhlenbeck 's ati ishte një inxhinier dhe nëna e saj ishte një artist. Ajo u rrit deri në vend, i madh i katër fëmijëve. Matematikanë Shumë e di nga mosha e hershme se matematika do të jetë jeta e tyre, por kjo nuk ishte aq me Karen Uhlenbeck. Si fëmijë ajo ishte e interesuar në librat e saj dhe kjo çoi në një interes në shkencë. Ajo shkruan:

Si fëmijë kam lexuar shumë, dhe kam lexuar çdo gjë. Unë do të shkoj në bibliotekë dhe pastaj të qëndrojnë të gjithë natën lexim. I përdorur për të lexuar nën tavolinë në shkollë. ... kemi jetuar në vend ashtu nuk ishte shumë e tërë për të bërë. Unë kam qenë i interesuar veçanërisht në lexim për shkencë. Unë kam qenë rreth dymbëdhjetë vjeç kur babai im ka filluar duke e çuar në shtëpi Fred Hoyle e libra mbi astrofizika. M'u dukën shumë interesante. I kujtohet edhe një libër pak libër të quajtur "Një, dy, tre, (dhe, në?) Infinity" nga George Gamow, dhe më kujtohet eksitim të kuptuar këtë argument shumë i sofistikuar se ka pasur dy lloje të ndryshme të infinities.

Uhlenbeck hyri në Universitetin e Michigan me qëllimin për të studiuar fizike, por një kombinim të studioni kurse emocionuese matematikë dhe fizikë practicals gjetur se nuk ishin një pikë e fortë e saj për të ndryshuar të çojë në matematikë. Ajo u dha një BS në matematikë në vitin 1964.

Pas diplomimit nga Universiteti i Miçiganit, Uhlenbeck vazhdoi studimet e saj në Institutin Courant në Nju Jork. Megjithatë në këtë kohë ajo e martuar dhe ka vendosur të ndjekin burrin e saj kur ai shkoi në Harvard. Ajo hyri Brandeis Universitetit dhe u dha një Diplomë Master në 1966. Ajo ka mbetur në Brandeis të studimit për doktoraturë e saj nën mbikqyrjen Riçard Palais ", dhe u dha një Ph.D. në vitin 1968.

Emërimi i saj i parë ishte një vit pas në 1968-69 në Massachusetts Institute of Technology. Pastaj një tjetër post të përkohshëm, këtë herë dy vit e si lektor në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley gjatë 1989-71. Ajo e përshkruan kërkimin e saj për një qëndrim të përhershëm:

Unë u tha, kur kërkonin për punë pas vitit tim në MIT dhe dy vjet në Berkeley, se njerëzit nuk punësojnë gratë, që gratë u duhet të shkojnë në shtëpi dhe të foshnjave. Kështu që vendet e interesuara në burrin tim - MIT, Stanford, dhe Princeton - nuk ishin të interesuara në punësimin e mua. Mbaj mend që isha u tha se nuk kishte rregulla dhe nepotizmit se ata nuk mund të punësojë mua për këtë arsye, edhe pse kur i thirri për këtë çështje vjet më vonë ata nuk kujtohet se këto gjëra ... I përfunduar në Universitetin e Illinois, Urbana-rrafshinë sepse ata angazhohen mua, dhe burri im erdhi së bashku. Në retrospektivë kuptova se sa mrekullueshëm bujar ai ishte për shkak se ai mund të ketë qenë në MIT, Stanford, apo Princeton. I urryer rrafshinë-Urbana - ndjeva në vendin e vet matematikisht dhe shoqërore, dhe kjo u shëmtuar, borgjeze dhe banesë.

Pasi që në fakultetin në Urbana-rrafshinë 1971-1976, ajo kaloi në Universitetin e Illinois në Çikago ku ajo u graduar profesor të plotë. Në këtë kohë ajo:

... u bënë miq me ST Yau, të cilin unë e kreditit me zemërgjerësi krijimin e mia më në fund dhe përfundimisht si një matematikan.

Në vitin 1983 ajo u nderua me çmimin MacArthur Fellowship dhe shkoi në një rang profesori në Universitetin e Çikagos. Në vitin 1988 Uhlenbeck u emërua Profesor në Universitetin e Teksasit në Austin ku ajo mban gjithashtu W Sid Richardson Foundation Regents Kryetari në Matematikë.

Uhlenbeck është një ekspert i njohur për ekuacionet diferenciale të pjesshme dhe interesat e saj matematike përshkruan si vijon:

Unë punoj për ekuacionet diferenciale të pjesshme që u rrjedh fillimisht nga nevoja për të përshkruar gjëra të tilla si Elektromagnetizmi, por kanë pësuar një shekull e ndryshimit në të cilat ata janë përdorur në një mënyrë shumë më teknike të shikoni në forma të hapësirës. Matematikanë shohim hapësira imagjinare e ndërtuar nga shkencëtarë të shqyrtuar probleme të tjera. Unë fillova karrierën time nga matematika, duke punuar në formulimin moderne Palais "të një teori shumë e dobishme klasike, gur e variacioneve. I vendosur relativitetin e Einstein s 'e përgjithshme ishte shumë e vështirë, por arriti të mësojnë shumë për gjeometrinë e kohës hapësirë. Unë i disa punë shumë teknike në ekuacione diferenciale të pjesshme, e bëri të kalojë të pasuksesshme në një valë tronditëse, ka punuar në shkallë të problemeve invariant variational, bëri një goditje me thikë të dobët në tre dimensionale topologji shumëfishtë, mësuar fushë teori matës dhe pastaj disa mbi aplikimet për katër manifolds dimensionale, dhe kohët e fundit kanë qenë duke punuar n ekuacioneve algjebrike me symmetries pafund.

Punës Uhlenbeck dha mjetet analitike për të përdorur instantons si një mjet efektiv gjeometrike. Në Simon Donaldson kujtonte në lidhje me punën për aplikimet e instantons që çoi atë të marrë një Medalje Fushat në vitin 1986. Ai përshkruan "bubbling fenomen" duke thënë:

Në fakt dokumentet e Uhlenbeck e cila u shfaq në lidhje me atë kohë [1982] përmbante në thelb të gjitha analizat e nevojshme për të vënë këtë foto në një bazë të fortë. Gazeta nuk do të diskutojnë "bubbling" në mënyrë të qartë - ndoshta argumentat ishin menduar të jetë e qartë për të ekspertëve nga analogji me punën e shkarkon dhe Uhlenbeck në rast harmonik harta.

Në vitin 1988 Uhlenbeck leksione mbi Instantons dhe të afërmit e tyre në Celebration Centennial e Shoqërisë American Mathematical. Witten, i cili i dha flasin ardhshëm në Gjeometri teoria kuantike e fushës në simpozium tha:

Në diskutim vetëm para se të minave, Karen Uhlenbeck përshkroi disa zhvillime thjesht matematikore që të paktën rreth mund të klasifikohen në këtë fushë. Ajo e përshkroi në gjeometri përparimet që janë arritur përmes studimit të sistemeve të ekuacioneve diferenciale jolineare të pjesshme. Ndër të tjera, ajo skicuar disa aspekte të Simon Donaldson 's punojnë në gjeometrinë e manifolds katër-dimensionale, instantons - zgjidhje, që është, i një sistemi të caktuar te ekuacioneve diferenciale jolineare të pjesshme, vetë-fundit-ekuacionet e dyfishtë Mills, e cila janë paraqitur fillimisht nga fizikantet në kontekstin e fushës teoria kuantike.

Dy vjet më vonë, në 1990, Witten marrë një Medalje Fushat për punën e tij në fushë topological teorite kuantike. Në të njëjtën Kongresin Ndërkombëtar të matematikanëve të Kiotos, Karen Uhlenbeck ishte një Kryetari plenare.

Në mesin e nderon shumë se Uhlenbeck ka pranuar për një punë të saj duhet të përmend në mënyrë të veçantë se ajo u zgjodh Anëtar i Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencave në vitin 1985 dhe një anëtar i Akademisë Kombëtare të Shkencave të vitit të ardhshëm.

Ajo ka shërbyer edhe në bordet editoriale të shumë gazetave, një listë e plotë deri më sot është Journal of Diferenciale Gjeometri (1979-81), Illinois Journal of Mathematics (1980-86), Communications në Ekuacione diferenciale pjesore (1983 -), Journal of American Mathematical Society (1986-91), Ergebnisse der Mathematik (1987-90), Journal of Diferenciale Gjeometri (1988-91), Journal of Mathematical Physics (1989 -), Houston Journal of Mathematics (1991 -), Journal of Knot Teoria (1991 -), gur e Dallimet dhe Ekuacione diferenciale pjesore (1991 -), Communications në Analiza dhe Gjeometri (1992 -).

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland