Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Geoffrey Ingram Taylor

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

7 March 1886

St John's Wood, London, England

27 June 1975

Cambridge, England

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Geoffrey Taylor 's ati ishte një artist i cili i projektuar dhe i dekoruar dhoma publike në Liners oqean. Ai ishte gjithashtu një piktor i peisazheve dhe vizatimeve të jashtëzakonshme nuk e lule. Nëna e tij, Margaret Boole, ishte vajza e dytë e George Boole, kështu që Xhefri ishte një nip i George Boole dhe Alicia Stott ishte hallë e tij. Ai ndoqi shkollën në Hampstead, dhe atje ai filloi të gjetur dashurinë e tij të shkencës. Në moshën 11 ai mori pjesë në një seri të fëmijëve të Krishtlindjeve leksione mbi parimet e telegrafike elektrike dhe këto bërë një përshtypje të fortë mbi të. Ai ishte prezantuar William Thomson në një nga këto ligjërata dhe Kelvin Zoti i tha atij se ai kishte qenë mik me gjyshin e George Boole Xhefri Taylor.

Taylor Më 1899 shkoi në University College Shkolla dhe në vitin 1905 ai fitoi një bursë për të studiuar në Trinity College, Cambridge. Nuk lexoi matematikë, të ndjekur leksione nga AN Whitehead, Whittaker dhe GH çartur. Pas marrjes Pjesa I Tripos matematike ai shkoi drejt fizikes duke marrë pjesë II Tripos Shkencave Natyrore. Ai më pas fitoi një bursë për të ndërmarrë kërkime në Trinity College.

Një prej pjesëve të tij të parë të studimeve ishte një studim teorik i valë tronditëse ku ai shtrihet punës nga Thomson. Ky kontribut i tij fitoi çmimin e një Smith. Ai gjithashtu ka ndërmarrë punë eksperimentale, pas një sugjerim nga JJ Thomson, për të provuar teorinë kuantike. Në 1910 ai u zgjodh për një të Bursës në Trinity College. Vit pas ai u emërua në një post të meteorologjia, duke u bërë Reader në dinamike Meteorology, dhe punën e tij në turbullirë në atmosferë çoi në lëvizje turbullt të publikimit të tij në lëngjet e cila fitoi çmimin Adams në Kembrixh në vitin 1915.

British pasagjer luksi astar titanik u mbyt më 15 prill 1912 në fluturimin e tij virgjëreshë nga Southampton, Angli, në Nju Jork, në Shtetet e Bashkuara. Pak para mesnatës në 14 prill titanik, që u konsiderua unsinkable, u përplas me një ajsberg rreth 650 km në jug të Newfoundland. Anije mund të nxjerr në shitje me katër të saj compartments i papërshkueshëm nga uji gjashtëmbëdhjetë përmbytura, por të paktën pesë ishin fshehur nga ajsbergut. Si rezultat i fatkeqësisë, e para Konventës Ndërkombëtare për Sigurinë e Jetës në det u mbajt në Londër në vitin 1913. Një nga propozimet e saj ishte për të krijuar një Ice Patrol ndërkombëtare për të paralajmëruar anijet e icebergs në korsi të anijeve të Atlantikut të Veriut. Anija Scotia ishte anija e parë ka dërguar në një patrullë të tillë në 1913, dhe Taylor shërbeu si meteorolog në anije. Ai mori mundësi për të marrë një sërë e tërë e matjeve presioni, lagështia dhe temperatura mbi të cilat ai ishte vonë për bazë modelin e tij teorike të turbullta përzierjes së ajrit.

Shpërthimi i Luftës së Parë Botërore pashë Taylor ofrojnë shërbimet e tij dhe ai u dërgua për të Fabrika Aircraft Mbretërore në Farnborough për të përdorur aftësitë e tij shkencore në hartimin dhe funksionimin e fëmijës. Këtu ai punoi në stres për shafts helikë. Kjo solli atë që të mendojnë për kufizimin e forta të materialeve, dhe kjo ndikohet disa nga projektet e tij më vonë. Taylor nuk e kanë trajtuar këtë si një punë zyra për një studiues, megjithatë, ai mori një pjesë shumë aktive të mësuarit për të fluturojnë fëmijës dhe të hedhje parashutë.

Pas Luftës së Parë Botërore Taylor u kthye në një lectureship në Trinity College, Cambridge. Një nga temat ai punoi në në këtë fazë është një kërkesë e rrjedhës së trazuar të oqeanografi. Ai gjithashtu ka punuar për problemin e organeve të kalojnë përmes një lëng me rotacion. Në 1923 Taylor u emërua në një rang profesori hulumtim Shoqëria Mbretërore si Profesor Studim Yarrow. Kjo e lejoi atë për të ndaluar mësimin që ai kishte bërë për katër vitet e mëparshme. Si Batchelor shkruan në:

Ai nuk ishte një lektor natyrale dhe jo shumë të interesuar në mësimdhënie ...

Në këtë fazë Taylor bërë hapa të mëdha shumë themelore në studimin e lëngjeve. Kjo periudhe është përshkruar në:

Hetimet e tij në mekanikën e lëngjeve dhe solids mbuluar një gamë të gjerë të jashtëzakonshme, dhe shumica e tyre të ekspozuara origjinalitet dhe pasqyrë për të cilat ai ishte tani duke u bërë i famshëm.

Ai ndërmori kërkime mbi deformim të materialeve kristalor, gjë që çoi në punë të Luftës së Parë Botërore të tij punojnë në Farnborough. Në mesin e shumë temave ai studioi ishte një tjetër kontribut i madh për të rrjedhës së trazuar, ku ai paraqiti një qasje të re përmes një studim statistikor i luhatjeve shpejtesise.

Në 1925 Stephanie Taylor Ravenhill martuar, ata nuk kishin fëmijë. Kjo ishte një martesë e cila zgjati për 42 vjet deri në vdekjen e Stephanie në 1967.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore Taylor përsëri punuar në aplikacionet për ekspertizën e tij për problemet ushtarake të tilla, si përhapjen e valëve shpërthimit, duke studiuar si valët në ajër dhe shpërthimet nënujore.

Taylor vazhduar studimin e tij pas përfundimit të Luftës, duke marrë disa mundësi për të kompletuar hetimet më shumë të plotë me probleme, ku më parë presion për të gjetur zgjidhjet e kishte penguar atë të marrë studimin e tij të mëtejshme. Ai në pension në vitin 1952, por, mbështetur ende nga Shoqëria Mbretërore, ai vazhdoi punën e tij në Kembrixh me pak dëshmi se statusi i tij kishte ndryshuar në asnjë mënyrë deri 1972. Në këtë vit ai pësoi një goditje nga e cila ai mbulohen vetëm pjesërisht. Gjatë tre viteve të fundit të tij ai pësoi frustrimet e duan të kthehet në punë shkencore, edhe pse gjendja e tij fizike nuk do ta lejonte atë.

Taylor mori nderon shumë gjatë jetës së tij. Ai u zgjodh anëtar i Shoqërisë Mbretërore në 1919, duke fituar Medaljen Royal saj në 1933 dhe Medaljen Copley saj në 1944:

... për kontributin e tij shumë të Aerodinamika, hidrodinamikë, dhe strukturën e metaleve, të cilat kanë pasur një ndikim të thellë në avancimin e shkencës fizike dhe aplikimet e saj.

Gjithashtu në vitin 1944 ai u emërua në knighted dhe Urdhërin e Meritës në vitin 1969. Ai u zgjodh për anëtarësimin e shoqërive akademike në shumë vende duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Franca, Italia, Suedia, Hollanda, Indi, Poloni, dhe BRSS. Ai mori diploma nderi nga më shumë se një duzinë universitete në të gjithë botën dhe mbi njëzet Medalje për kontributin e tij të shquar në matematikë e aplikuar. Ai botoi mbi 250 letra në karrierën e tij të gjatë në matematikë e aplikuar, fizike matematikës dhe inxhinierisë. Kontributi i tij është i përmblodhi në si vijon:

Punës Taylor është e rëndësisë më të mëdha për mekanika e lëngjeve dhe solids dhe për zbatimin e tyre në meteorologjia, oqeanografi, aeronautika, fizika metal, inxhinierisë mekanike dhe inxhinierisë kimike. Natyra e të menduarit të tij ishte si ajo e Stokes, Kelvin dhe Rayleigh, edhe pse ai mori nga eksperimentet më shumë se çdo një nga këto tre. Ai kishte nderin të rralla të shohim letrat e tij shkencore, disa të papublikuar më parë, u mblodhën së bashku dhe të botuar në katër vëllime të trasha, gjatë jetës së tij.

Nuk ka biografinë e Xhefri Taylor do të jetë i plotë pa përshkruar disa nga interesat e tij jashtë matematikës. Ne kemi përmendur tashmë udhetimin e tij në Scotia kur ai ishte një njeri i ri, por dashuria e tij e anijeve u kthye më herët se sa kjo, por u kthye në djalëri të tij. Ai donte messing për në anije të vogël si një djalë dhe pasionin e tij të vazhdueshme në jetën e më vonë, kur ai në pronësi një anije patrullimi 19 ton në të cilën ai lundroi me gruan e tij për të Shetlands, në Norvegji, dhe Ishujt Lofoten:

Travel gjithmonë bëri thirrje për atë, veçanërisht nëse ai e mori atë në vendet e çuditshme të panjohur për turistët dhe "paprishur" nga zhvillimi materiale. Me gruan e tij ai Borneo hulumtohen në 1929 pas ndjekur një Shkencë Pacific Kongresit. Ai ishte një botanist mprehtë dhe mendjehollë, dhe mori një kënaqësi e madhe në bimët e njohur e mirë të tij e pajisur kopsht në Kembrixh dhe në atë që ai pa tjetër dhe jashtë vendit.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland