Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Karl Schwarzschild

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

9 Oct 1873

Frankfurt am Main, Germany

11 May 1916

Potsdam, Germany

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Karl Schwarzschild 's prindërit ishin Henrieta Sabel dhe Moisiu Martin Schwarzschild. Familje ishte hebre, Karl me babain e të qënit një mirë-off anëtar i komunitetit të biznesit në Frankfurt. Dieke shkruan në:

Nga nëna e tij, një i gjallë, person i ngrohtë, Schwarzschild trashëguar pa dyshim personalitetin e lumtur e tij, që po largohet, nga babai i tij, një kapacitet për punë të qëndrueshme vështirë.

Karl ishte më i vjetër e prindërve të tij gjashtë fëmijë, që ka pesë vëllezër më të rinj dhe një motër. Ai ishte pjesë e një familje më të madhe e zgjatur e të afërmit, gjithashtu, që ishin njerëz të kulturuar me interesa kryesisht në art dhe muzikë. Ai nuk e bëri, megjithatë, marrin dashurinë e tij e shkencës nga familja e tij të menjëhershëm ose zgjeruar që ai u bë anëtar i parë i familjes së tij për t'u bërë një shkencëtar.

Ai ndoqi një shkollë fillore hebreje në Frankfurt deri në moshën njëmbëdhjetë, atëherë ai hyri në gjimnazin atje. Ishte në këtë fazë që ai u bë i interesuar në astronomi dhe ruajtur paratë e tij xhepi për të blerë vetë materialet si lente nga të cilat ai mund të ndërtojë një teleskop. Babai i Karl ishte miqësore me Profesor J Epstein, i cili ishte profesor në Akademinë Philanthropin dhe kishte vet observatori tij private. Miqësia e tyre u ngrit me një interes të përbashkët në muzikë. Profesor Epstein ka një djalë, Pol Epstein, i cili ishte dy vjet më i vjetër se Karl dhe dy djem u bënë miq të mirë. Ata ndanë një interes në astronomi, dhe Karl mësuar se si të përdorin një teleskop dhe gjithashtu mësova disa matematikë të avancuar nga shoku Pali tij Epstein.

Ajo ishte në pjesë të madhe atë që ai e mësuar përmes miqësisë së tij me Epstein që çoi në Schwarzschild mastering mekanikë qiellore nga mosha gjashtëmbëdhjetë vjeç. I tillë ishte kjo zotërim që ai i shkroi dy letra e tij të parë në teorinë e orbitave të yjeve të dyfishtë në këtë moshë, ndërsa ende në gjimnaz Frankfurt. Gazeta u botuan në Astronomische Lajme në 1890.

Schwarzschild studiuar në Universitetin e Strasburgut gjatë dy viteve 1891-93, ku ai mësuar një marrëveshje e madhe e astronomisë praktike, pastaj në Universitetin e Mynihut, ku ai mori doktoratën e tij. Disertacioni i tij, në një aplikim të Poincare 's teorinë e konfigurimin e qëndrueshme e rradhës së organeve të deformim jonormale të hënave dhe të Laplace' s origjinën e sistemit diellor, ishte e mbikqyrur nga Hugo von Seeliger. Schwarzschild gjetur frymëzim të madh nga mësimi Seeliger i cili ndikoi atë gjatë gjithë jetës së tij.

Pas dhënies së doktoraturës së tij, Schwarzschild u emërua si asistent në Observatori Kuffner Von në Ottakring i cili është një periferi të Vjenës. Ai mori emërimin e tij në tetor 1896 dhe ka mbajtur atë deri në qershor 1899. Ndërsa në Observatori ai punoi mbi mënyrat për të përcaktuar shkëlqimin e dukshme të yjeve duke përdorur pllaka fotografike:

... një hetim të gjatë dhe të qëndrueshme, e cila kërkonte përsosmërinë shumë të detajuar, si dhe shkëlqimit të konceptimit.

Ai u largua Kuffner Von Observatori në qershor 1899 dhe u bë një Privatdozent në Universitetin e Mynihut, ka paraqitur punën e tij për matjen e madhësive yjor si tezën e tij habilitation Beiträge zur photographischen Photometrie der Gestirne. Kjo punë e udhëhequr atë për të bërë disa zbulime të rëndësishme. Së pari ai pa se madhesive fotografik që ai matet nga madhesive te ndryshme vizuale që kishin qenë tabuluar. Ai e kuptoi se ishte ndryshim për shkak të ngjyrave të ndryshme të yjeve. Zgjedhja 367 yje për të matur nga Observatori Kuffner Von, ai përfshiu dy yjeve të ndryshueshëm. Varg e ndryshimit rëndësi si matet me metodat e tij fotografik ishte shumë më i madh se sërë ndryshim në magnitudë vizuale. Ai realizuar, të saktë, se kjo ishte për shkak të ndryshimeve në temperaturën sipërfaqësore e yllit variabile me ciklin e saj.

Në një takim të Astronomical Society gjermane në Heidelberg në 1900 Schwarzschild diskutuan mundësinë që hapësira ishte jo-Euklidiane. Në të njëjtin vit ai botoi një letër duke i dhënë një afat më të ulët për rreze të lakim të hapësirës si 2500 vjet dritë. Ai gjithashtu ka punuar në trysninë e rrezatimi nga dielli dhe, me supozimin se bishtin e kometat përbëhej nga grimca sferike që ka reflektuar drita mirë, ai llogaritet madhësia e grimcave në llum. Ai e dinte se presioni i rrezatimit duhej të kapërcyer gravitacionit, dhe ai gjithashtu e dinte dritën që grimcat nuk shpërndaj. Kjo e lejoi atë që të nxjerr një përfundim se diameters e grimcave duhet të jetë në mes 0,07 dhe 1,5 microns.

Nga 1901 deri 1909 ai ishte profesor në Göttingen jashtëzakonshme dhe gjithashtu drejtor i Observatorit atje. Në Göttingen ai bashkëpunoi me Klein, Hilbertiane dhe Minkowski. Në më pak se një viti ai kishte ngritur për të Profesor zakonshëm. Eddington shkruan në:

Për një njeri të interesave të tij të gjerë në të gjithë degët e matematikës dhe fizikës mjedis duhet të ketë qenë shumë i pëlqyeshëm ...

Schwarzschild botuar më Elektrodinamika Optika gjeometrike dhe gjatë kohës së tij në Göttingen. Ai kreu një studim i madh i madhesive te yjor ndërsa në Observatori Göttingen, botuese Aktinometrie (pjesa e parë në vitin 1910, të dytë në 1912). Në 1906 ai studioi transportit të energjisë përmes një yll nga rrezatimi dhe botoi një letër të rëndësishëm në ekuilibrin rrezues e atmosferën e diellit. Ai u martua me Else Posenbach, vajza e një profesor i kirurgjisë në Göttingen, më 22 tetor 1909. Ata kishin tre fëmijë, Agathe, Martin i cili ka lindur në 31 maj 1912 dhe vazhdoi të u bë profesor i astronomisë në Princeton, dhe Alfred.

Pas martesës së tij, pranë fund të 1909, Schwarzschild la Göttingen të marrë një takim si drejtor i Observatorit Astrophysical në Potsdam. Ky ishte postimi më prestigjioze në dispozicion për një astronom në Gjermani dhe ai mbushi pozitë me sukses të madh. Ai kishte mundësi për të studiuar fotografi e kthimit të Halley 's kometë në vitin 1910 të marra nga një ekspeditë Potsdam të Tenerife. Ai gjithashtu dha kontribute të mëdha për të spectroscopy e cila u bë një temë me interes të madh për atë rreth kësaj kohe.

Në 1913 u zgjodh në Schwarzschild Akademinë e Berlinit. Në fjalimin e pranimit të tij ai dha një tregues të mirë të qëndrimit të tij ndaj shkencës (shih për shembull):

Matematikë, fizikë, kimi, astronomi, në një marsh përpara. Cilado që mbetet pas është tërhequr pas. Cilado hastens përpara ndihmon për të tjerët. Solidariteti të afërt në mes astronomisë dhe rreth tërë e shkencës të saktë. ... nga ky aspekt unë mund të llogariten se edhe se interesi im nuk ka qenë i kufizuar për gjërat përtej hënës, por ka ndjekur temat që tjerr vetë nga atje për të njohurive tona sublunar, unë kam qenë shpesh i vërtetë në qiej. Kjo është një impuls të universale e cila u forcuar padashur nga Seeliger im mësues, dhe më pas u ushqyer më tej nga Felix Klein dhe gjithë rrethit shkencor në Göttingen. Nuk shkon se motoja matematikë, fizikë, astronomi dhe përbëjnë një dije, e cila, si kulturë greke, po kuptohet vetëm si një tërësi e përsosur.

Në shpërthimin e luftës në gusht 1914 Schwarzschild vullnetarë për shërbimin ushtarak. Ai shërbeu në Belgjikë, ku ai u vu në krye të një stacioni motit, Francë, ku ai u caktua në një njësi artilerie dhe iu dha detyra e llogaritjes trajektoret e raketave, dhe pastaj Rusisë.

Ndërsa në Rusi ai i shkroi dy letra të Ajnshtajnit 's Teoria e relativitetit dhe një në Planck' s teori kuantike. Teoria kuantike Gazeta shpjegoi se efekt Stark, përkatësisht ndarjen e vijave spektrale te hidrogjenit me nje fushe elektrike (sasia është proporcionale me forcë këtë fushë), mund të provohet nga postulates e teorisë kuantike. Kjo është provuar në mënyrë të pavarur nga një Epstein P nga Mynih në pothuajse të njëjtën kohë.

Gazeta Schwarzschild e relativitetit japin zgjidhje e parë ekzakte te ekuacioneve te Einstein s 'përgjithshme gravitacionale, duke i dhënë një kuptim të gjeometrisë së hapësirës afër një masë pikë. Ai dërgoi letra e parë që Ajnshtajni i cili tha:

Unë nuk e kishte pritur se mund të formulojnë një zgjidhje e saktë të problemit në një mënyrë të tillë të thjeshtë.

Punës i paraqitur në këto dy gazeta formuar bazat për një studim më vonë e vrimat e zeza, duke treguar se trupat e mjaft në masë të madhe do të ketë shpëtuar shpejtësia tejkalon shpejtësinë e dritës dhe kështu nuk mund të shihet. Megjithatë, Schwarzschild vetë e bën të qartë se ai beson se zgjidhja teorike është fizikisht e pakuptimtë, kështu që duke e bërë shumë të qartë se ai nuk beson në realitetin fizik e vrimat e zeza.

Ai kontraktuar një sëmundje ndërsa në Rusi quajtur pemphigus, e cila është një sëmundje e rrallë autimmune ashpër e lëkurë. Për njerëzit me këtë sëmundje gabimet e qelizave të sistemin imun në lëkurë, si të huaj dhe sulmet e tyre duke shkaktuar blisters dhimbshme. Në kohën Schwarzschild atje kishte trajtim i njohur dhe, pasi në shtëpi po invalided mars 1916, ai vdiq dy muaj më vonë.

Eddington shkruan në:

Gamë të gjerë të kontributeve të tij për të dijes sugjeron një krahasim me Poincare, por çdo kusht Schwarzschild ishte më praktik, dhe ai i kënaqur sa më shumë në hartimin e metodave instrumentale si fiton të analizave. ... gëzimi i tij ishte në rang të pakufizuar mbi kullotat e njohurive, dhe, si një udhëheqës guerile, sulme të tij ra ku ata ishin më pak të pritura.

Që Schwarzschild vdiq në moshën 42 në kulmin e arritjeve të tij, ajo nuk është shumë e çuditshme që ai ka marrë nderon relativisht pak në jetën e tij. Ai ishte, megjithatë, të zgjedhur për të Shoqërisë shkencor i Göttingen në vitin 1905, Royal Astronomical Society në Londër më 11 qershor 1909, dhe Akademia gjermane e Shkencave në 1913. Ai ka marrë nderon shumë pas vdekjes, në veçanti një observator, themeluar në 1960 në Tautenburg si një Instituti anëtarësuara i Akademisë gjermane e Shkencave, ishte emëruar pas tij. Përkushtimin e përshkroi atë si:

... astronom më i madh gjerman të njëqind vitet e fundit.

Pas ribashkimit të Gjermanisë, Instituti u refounded në vitin 1992 dhe u quajt "Tautenburg Karl Schwarzschild 'Thüringer Landessternwarte". Gjermanisht Astronomical Society krijuar një lectureship të veçantë për nder të tij në vitin 1959 dhe një Schwarzschild Karl Medalje. Marrës i parë ishte Martin Schwarzschild, djali i tij.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland