Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Jerzy Neyman

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

16 April 1894

Bendery, Moldavia

5 Aug 1981

Oakland, California, USA

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Jerzy Neyman 's prindërit ishin Czeslaw Neyman, i cili ishte një avokat, dhe Kazimiera Lutoslawska. Kazimiera erdhi nga Kievi dhe, në fakt, Czeslaw dhe Kazimiera takuar kur ai ishte duke studiuar ligjin në Kiev dhe marrë me qira një dhomë në një shtëpi të drejtuar nga nëna Kazimiera së. Jerzy ishte më i ri i prindërve të tij katër fëmijë, por, që nga fëmija më i vjetër Karol ishte gjashtëmbëdhjetë kur Jerzy ishte lindur dhe dy vajza kishte vdekur nga kjo kohë, ai ishte sjellë deri në thelb si një fëmijë i vetëm. Vlen të përmendet se pavarësisht nga situata politike e cila ka ekzistuar në kohë (Poloni zyrtarisht nuk ekzistonte si shtet më vete), Jerzy u lind në një familje katolike romake e cila konsideronte veten të polonisht dhe sigurisht po fliste polonisht. Ne gjithashtu duhet të theksohet se Neyman shkruan gazeta për disa vite nën emrin Splawa-Neyman, por ai ka rënë pjesa e parë (e cila është më shumë si një shenjë e bujari) në moshën 30. Version rus i emri i tij ishte Yuri Czeslawovich dhe ai ishte i njohur me këtë emër, kur ai ishte student.

Si djalë i ri, Jerzy jetoi në disa qytete të ndryshme: Bendery e parë, pastaj Kherson, pastaj Melitopol në Krime, dhe kohën kur ai ishte tetë vjeç familje jeton në Simferopol edhe në Krime. Deri në moshën dhjetë ai ishte mësuar në shtëpi nga një kujdestare e pastaj ai hyri në gjimnaz lokale. Mrekullueshëm ai mund të flet pesë gjuhë nga kjo kohë, polak, ukrainas, rusisht, frëngjisht dhe gjermanisht. Në vitin 1906, megjithatë, babai i tij vdiq nga një atak në zemër dhe nënën e tij, tani ka pak të holla për të çuar djalin e saj, u zhvendos në Kharkovit ku ajo kishte të afërm. Neyman shkëlqeu në gjimnaz në Kharkovit dhe ai ka vendosur, ndoshta sepse ai ishte një mësues i shquar matematikë, se ai studim do të matematikës në universitet. Në mes të përfundimit të shkollimit të tij dhe lidhjen e universitetit, ai bëri një udhëtim Evropian tren nëpër Austri dhe Itali. Nëna e tij duhet të ketë shpëtuar vështirë të ketë qenë në gjendje të përballojë të dërgoni atë në këtë udhëtim.

Neyman filloi studimet e tij në Universitetin Kharkovit në vjeshtë, nëse 1912. Ai ishte i interesuar si ne fizike dhe ne matematike dhe në fillim ai ishte eksperimente praktike fizikës që ai gëzonte më së shumti. Shumë studentë u nis për në shërbimin ushtarak, kur Lufta e Parë Botërore ka filluar në 1914, por nuk arriti Neyman test shikimi kështu ka mbetur në Universitetin. Ai shpejt u vjen për të kuptuar se ai nuk kishte shkathtësi të nevojshme doracak të jetë një eksperimentues i talentuar dhe kur profesori i cili ka qenë pedagog të tij në teorinë e funksioneve të sugjeroi që ai lexoi Lebesgue 's Leçons sur l'letër OS-et la recherche des fonctions primitives ai menjëherë u bë i hipnotizuar. Ai shkroi një letër për integrimin Lebesgue të cilën ai përfundoi në korrik 1915 dhe u dërgua për Medaljen e artë (i cili më vonë fitoi). Në vitin akademik 1915-16 Aleksandr Bernstein leksione në atë të probabilitetit, ai fort i ndikuar Neyman dhe e inkurajoi atë për të lexuar Karl Pearson 's Gramatikë e Shkencave. Rishikimin një edicion i ri i Pearson' s librin e shumë vite më vonë ai kujton ndikimin e tij ( shih për shembull):

Ne ishim një grup të rinjsh që kishin humbur besimin tonë në fenë ortodokse, jo nga ndonjë lloj arsyetimi, por për shkak të marrëzi e priftërinjve tanë. [Por] ne nuk u liruan nga dogmatizëm dhe u përgatitur në fakt për të besuar në autoritetin , aq sa ajo nuk ishte fetar. Lexim i Gramatikë e Shkencave ... ishte i mrekullueshëm sepse ... është sulmuar në mënyrë të pa kompromis të gjitha llojet e autoriteteve. ... Në lexim të parë ishte ky aspekt se na goditi. Çfarë mund të thotë kjo? Ne nuk u përdorën në këtë ton në ndonjë libër shkencor. Ishte puna e një shaka dhe autor një faqezi në një shkallë të madhe? Por mësuesi ynë, Bernstein, kishte rekomanduar librin, ne duhet të lexojnë atë përsëri.

Në shtator 1917, ka përfunduar studimet e tij universitare, Neyman Kharkovit mbetur në Universitetin e përgatitur për një karrierë akademike. Ai leksione dhe ndihmuar me sesione tutorial dhe filloi të marrë një interes në idetë e statistikore. Megjithatë vitin e fundit të luftës, Revolucioni rus, dhe luftës civile, totalisht e ndërpreu jetën akademike të Universitetit. Pati vështirësi të mëdha dhe jo për çudi shëndetësor Neyman filloi të përkeqësohej. Mjekët diagnostikuar tuberkulozin dhe ai u tha të shkonte në jug të shërohet. Ai udhëtoi për Krime në 1919 dhe në udhëtim ai u takua me një vajzë ruse Olga Solodovnikova. Pak pasi ai u kthye në Kharkovit të fillojnë mësimin në vjeshtë të 1919, Olga u kthye shumë dhe miqësinë e tyre çoi në martesë më 4 maj 1920. Megjithatë situata komplekse politike në Evropë kishte marrë një tjetër kthesë dhe në kohën e tyre të martesës së Polonisë dhe Rusisë ishin në luftë. Dhjetë ditë pasi ai ishte i martuar, Neyman u burgos dhe mbahet për rreth gjashtë javë.

Megjithë vështirësitë që ai ishte nën, Neyman kaluar provimet e tij dhe u bë një lektor në Universitetin Kharkovit, mësimdhënie algjebër të lartë, integrimin, dhe vendosur teori. Nga frika se ai ishte gati të të arrestohet përsëri, ai u largua nga Kharkovit por u kthye në mësim ajo tani ishte i sigurt për atë. Në 1921 ai shkoi në Poloni dhe bëri kontakt me Sierpinski i cili tha se një post më vonë se viti akademik mund të jetë e mundur. Për të fituar disa para ai i mori një punë si asistent i lartë statistikore në Institutin Bujqësor në Bydgoszcz (Bromberg gjermanisht emri). Prirur të jetë në Varshavë, në dhjetor 1922 ai mori një punë në Institutin Meteorologjik i Shtetit atje. Ai filloi të shkruaj letra mbi aplikimet e statistikave. Ai u emërua si asistent në Universitetin e Varshavës në fillim të vitit akademik 1923-24 dhe ai gjithashtu mësoi në Kolegjin e Bujqësisë. Ai mori një doktoraturë në vitin 1924 për një tezë mbi aplikimin e probabilitetit për të eksperimentimi bujqësore pas shqyrtohen nga një panel i cili përfshiu Sierpinski dhe Mazurkiewicz.

Marrja e një Fellowship Rockefeller për të punuar me Karl Pearson në Londër, ai mbërriti atje në shtator 1925, por ishte i zhgënjyer për të zbuluar se Pearson ishte injorant i matematikes moderne. Megjithatë, ai bëhet mik me Egon Pearson, Karl Pearson 's bir.

Egon Pearson, shkruar në, e përshkruan Neyman në këtë kohë:

Çfarë i kujtohet ... një javë-fund që kemi shpenzuar së bashku në pranverën e vitit 1926 në vilë pushimi të familjes (Shkolla e Vjetër House) në Coldharbour mbi Leith Hill në Surrey. Ishte atëherë që unë dëgjoja me magjepsje në një llogari të jetës së tij të hershme në Rusi dhe përvojat që ai kishte kaluar më vonë në hijen e atyre forcave shkatërruese, të vendosura në tren në të gjithë Evropën Qendrore nga lufta dhe Revolucioni rus.

I zhgënjyer në mungesën e matematikës në statistikat që ka studiuar në University College, London, Neyman marrë një zgjatje e miqësisë së tij për të lejuar atë që të kalojnë një vit në Paris. Ai arriti në Paris në verën e vitit 1926 për të vizituar Borel. Në Paris, për seancën e 1.926-27 Neyman ndjekur leksione nga Borel, Lebesgue (ligjërata e të cilit atij i pëlqeu veçanërisht) dhe Hadamard dhe interesat e tij filloi të lëvizë përsëri drejt sete, të matur dhe të integrimit. Megjithatë interesin e tij në statistikat përsëri është stimuluar nga një letër nga Egon Pearson, i cili kërkoi një parim i përgjithshëm nga e cila Gosset 's testet mund të rrjedhin. Neyman vazhdoi të prodhuar rezultatet themelore mbi testimin hipoteza dhe, kur Egon Pearson vizitoi Paris në pranverën e vitit 1927, ata bashkëpunuan në letër shkrimi e tyre të parë.

Neyman u kthye në Poloni maj 1927 dhe menjëherë u përpoq për të ngritur një laborator biometrike në Varshavë. Ai kaloi një kohë në të dyja Varshavës dhe Krakov dhe më 26 qershor marrë habilitation e tij dhe filloi si pedagog lektor. Në qershor 1927 Neyman ka shkruajtur:

Sigurisht [laborator] nuk është ende i sigurt, veçanërisht si hua tanë në Amerikë nuk është nënshkruar ende.

Megjithatë nga 1928 ai kishte arritur të krijojnë një Laborator Biometric në Institutin Nencki për Biologji Eksperimentale në Varshavë. Bashkëpunimin e tij me Egon Pearson vazhduar me mbi problemin e dy mostrave të botuar nga Akademia e Shkencavepolak Krakow në vitin 1930. Megjithatë jeta në Poloni është duke u bërë gjithnjë e më e vështirë dhe 1931 Neyman shkroi Egon Pearson:

... kemi në Poloni një krizë të frikshëm në çdo gjë. Në përputhje me para nga Qeveria dhënë zakonisht për të Institutit Nencki do të jetë zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme dhe unë do të ketë vështirësi në të ushqyerit pups tim.

Pups 'Neyman's' ishin punëtorët kërkimore në laboratorin e tij! Nga 1932 gjërat u duk edhe më keq për Neyman i cili ka shkruajtur:

Unë thjesht nuk mund të punojnë, kriza dhe lufta për ekzistencë e merr të gjithë kohën time dhe energji.

Midis 1928 dhe 1933 Neyman dhe Egon Pearson ka shkruar një numër të letrave të rëndësishëm në testimin e hipoteza dhe bashkëpunimi ishte shumë produktiv me dokumente të tilla si mbi problemin e testeve më efikas i hipotezave statistikore (1933) dhe testimin e hipotezave statistikore në lidhje me të probabilities a priori (1933).

Në 1933 Karl Pearson në pension si nga Kryetari Galton të Statistikave në University College Londër dhe Egon Pearson u bë Drejtor i Departamentit të Statistikave të Aplikuara. Neyman marrë një tre muaj leje e mungesës për të shkuar në Angli në vitin 1934 për të mbushur një post të përkohshëm në Egon Pearson 's departamenti. Vit pas pas u bë i përhershëm dhe Neyman mbajti atë deri në vitin 1938.

Marrëveshje që vendos Fisher dhe Egon Pearson në të njëjtën ndërtesë në University College nuk punojnë mirë në një nivel personal. Edhe pse Fisher kishte frymëzuar shumë i punës Neyman së, tani që ata ishin duke punuar në ndërtimin e marrëdhënieve të njëjtën dukej të prishen. Në pranverën e vitit 1937 Neyman kaloi gjashtë javë në Shtetet e Bashkuara për një turne leksion të universiteteve të organizuar nga Wilks. Menjëherë pas kthimit të tij ai kishte një Përvijimi i madh në letër të një teori e vlerësim statistikor bazuar në teorinë klasike e probabilitetit pranuar për botim nga Shoqëria Mbretërore. Ai shpreson të marrë një karrige në University College, por që dukej e pamundur, kështu që ai konsiderohet të kthehet në Varshavë. Megjithatë, Egon Pearson punuar shumë për ta mbajtur atë në Londër për të rregulluar dhe menaxhuar rritjen e pagave. Pastaj Neyman marrë një ofertë nga Evans e një lectureship në Universitetin e Kalifornisë në Berkeley.

Në vitin 1970 Neyman marrë një diplomë nderi dhe letrës së rekomandimit të listuara arritjet e tij në Londër (shih):

Gjatë viteve 1934-38 Neyman bërë katër kontribute themelore për shkencën e Statistikave. Secili prej tyre do të kishte qenë e mjaftueshme për të krijojë një reputacion ndërkombëtar si për efektin e tyre të menjëhershëm dhe për shtysën që ide të reja dhe metodave të pasur në të menduarit e të rinj dhe të vjetër ashtu. Ai paraqiti teorinë e intervale të besimit, rëndësinë e së cilës në teori statistikore dhe analiza e të dhënave nuk mund të overemphasised. Kontributi i tij në teorinë e shpërndarjeve ngjitëse është ende e shërbimeve të madh në interpretimin e të dhënave biologjike. Letër e tij mbi marrjen e mostrave popullsisë stratifikuar hapi rrugën për një teori statistikore të cilat, ndër të tjera, na dha Gallup Poll. [Punë] e tij, dhe atë të Fisher, secili me një model të ndryshme për eksperimente randomised, e udhëhequr në fushë krejt të re eksperimentimi përdorur shumë në bujqësi, biologji, mjekësi, dhe shkencat fizike.

Më 21 prill 1938 Neyman pranuar ofertën nga Berkeley dhe arriti atje në gusht, ai ka punuar në Berkeley për pjesën tjetër të jetës së tij. Atje ai mësoi probabilitetit dhe statistikat në departamentin e matematikës, por që kanë për qëllim për të ngritur një qendër për trajnimin e statisticians amerikan. Së shpejti atje ishte një i njohur zyrtarisht Statistikore Laborator brenda Departamentit të matematikës, por fillimi i Luftës së Dytë Botërore shmangen nga akademikët më në rrugën e tyre me qëllim. Neyman ndërmori kërkime ushtarake, veçanërisht duke punuar në pamjet bombë dhe problemet e synimeve të dhënësit të. Ai ishte duke u kthyer në statistikat e ndërton në Berkeley në fund të luftës, kur ai ka marrë një kërkesë për të shkuar në Greqi si pjesë e një ekipi për të vëzhguar zgjedhjet atje. Është e qartë se një statisticien do të paçmueshme në një ekip të tillë.

Misioni në Greqi, nuk ishte një sukses i madh sa i përket Neyman ishte i shqetësuar. Ai kontaktoi një profesor grek e të drejtës ndërkombëtare që ai e dinte që kanë qenë në Paris, kur ai ishte atje në 1926-27. Që nga profesori nuk ishte neutrale në zgjedhje, artikuj janë botuar në shtyp, dhe Neyman u hodh poshtë kur ai nuk i bindeshin urdhrave për t'u përgjigjur. Kthehu në Shtetet e Bashkuara, ai rifilloi përpjekjet e tij për të ndërtuar një botë-shkollë udhëheqëse e statistikave matematikore në Berkeley. Ai punoi pa pushim drejt qëllimit të tij dhe statistikat u bë një departament të veçantë në Berkeley më 1 korrik 1955. Në një memo nga presidenti asistent i Berkeley citohet:

Këtu, një drejtor me paramendim, e vazhdueshme dhe i shquar ka sukses, hap pas hapi gjatë një periudhe të vitit të pesëmbëdhjetë, kundër dëshirën e kryetarit të tij departamenti dhe dekan, në konvertimin e një laborator të vogël ',' ose institut në, përsa i përket numrit të studentëve mësoi, një njësi jashtëzakonisht të shtrenjtë, dhe ai pastaj argumenton se njësia do të jetë një departament u quajt 'sepse asnjë shpenzim shtesë do të ndodhin.

Kontributet Neyman të kërkimit në statistikat mbi gjysmën e dytë të karrierës së tij qenë më së shumti në zonat e aplikacioneve të meteorologjia dhe mjekësi. Ai mori nderon shumë për kontributin e tij të shquar. Në veçanti ne shënim Medaljen Guy e Shoqërisë Mbretërore Statistikore në vitin 1966 dhe Medaljen e Shkencave nga Presidenti Johnson në janar 1969.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland