Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

John Forbes Nash

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

13 June 1928

Bluefield, West Virginia, USA

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

John F Nash 's babai, i quajtur John Forbes Nash kështu që ne do t'u referohet atij si John Nash lartë, ishte një vendas i Teksasit. John Nash lartë ka lindur në 1892 dhe ka pasur një fëmijëri të pakënaqur nga i cili ai u arratis kur ai studjoi për inxhinieri elektrike në Texas bujqësore dhe Mekanike. Pas shërbimit ushtarak në Francë gjatë Luftës së Parë Botërore, John Nash lartë leksione në inxhinieri elektrike për një vit në Universitetin e Teksasit përpara se të bashkohen Power Appalachian Shoqerive Bluefield, West Virginia. Nënë John F Nash's, Margaret Virxhinia Martin, ishte i njohur si Virxhinia. Ajo kishte një arsim universitar, duke studiuar gjuhët në Kolegjin Uashington Marta dhe pastaj në Universitetin West Virginia. Ajo ishte mësues në një shkollë për dhjetë vjet para takimit të lartë John Nash, dhe dy janë martuar më 6 shtator 1924.

Johnny Nash, pasi ai u thirr nga familja e tij, ka lindur në sanatorium dhe Bluefield pagëzua në Kishën Episkopale. Ai ishte:

... një djalë njëjës pak, i vetmuar dhe introverted ...

por ai u solli deri në një familje me dashuri e rrethuar nga marrëdhënie të ngushta që i tregoi shumë dashuri. Pas nja dy vjet Johnny kishte një motër kur Marta ishte lindur. Ai duket se ka treguar shumë interes në librat e kur ai ishte i ri por pak interes duke luajtur me fëmijët e tjerë. Kjo nuk ishte për shkak të mungesës së fëmijëve që Xhoni u soll në këtë mënyrë, për Marta dhe kushërinjtë e saj ka luajtur lojrat e zakonshme fëmijërinë: Modelet e prerjes nga librat, duke luajtur hide-and-të kërkojnë në papafingo, duke luajtur futboll. Megjithatë, ndërsa të tjerët ka luajtur së bashku Johnny luajtur nga vetë me aeroplanë dhe makina lodër Matchbox.

Nëna e tij u përgjigj duke nxitur entuziazëm Johnny të arsimit, të dy duke parë se ai mori shkollim të mirë dhe gjithashtu duke i mësuar atë vetë. Babai Johnny's përgjigj duke e trajtuar atë si një i rritur, duke i dhënë atij librat e shkencës, kur prindër të tjerë mund të japin fëmijëve të tyre ngjyrosje libra.

Johnny's mësuesit në shkollë me siguri nuk e njeh gjeniale të tij, dhe kjo do të duket se ai u dha atyre pak arsye për të kuptuar se ai kishte talente të jashtëzakonshme. Ata ishin më të vetëdijshëm për mungesën e aftësive sociale dhe, për shkak të kësaj, etiketuar atë si të prapambetur. Edhe pse është e lehtë të jetë i mençur pas ngjarjes, ajo tani do të duket se ai ishte jashtëzakonisht i mërzitur në shkollë. Me kohë ai ishte rreth dymbëdhjetë vjeç ai ishte treguar interes të madh në kryerjen e eksperimenteve shkencore në dhomën e tij në shtëpi. Është mjaft e qartë se ai mësuar më shumë në shtëpi se ai e bëri në shkollë.

Marta duket të ketë qenë një fëmijë i mrekullueshëm normale ndërsa Xhoni dukej i ndryshëm nga fëmijët e tjerë. Ajo shkruante më vonë në jetë (shih):

Xhoni ishte gjithmonë të ndryshme. [Prindërit e mi] e dinte se ai ishte ndryshe. Dhe ata e dinin se ai ishte i ndritshëm. Ai gjithmonë të kërkuar për të bërë gjërat rrugën e tij. Nëna këmbënguli bëj gjëra për atë, që unë të përfshijë atë në shoqërinë time. ... por nuk isha shumë i etur për vëllain tim dukur disi i rastësishëm.

Prindërit e tij e inkurajoi atë për të marrë pjesë në aktivitetet shoqërore dhe ai nuk refuzoj, por sportive, vallet, vizita te të afërmit dhe ngjarje të ngjashme ai trajtohet si distractions lodhshëm nga librat e tij dhe eksperimente.

Nash parë treguan një interes në matematikë, kur ai ishte rreth 14 vjeç. Krejt si ai erdhi për të lexuar ET Bell 's Meshkujt e matematikës është i paqartë, por sigurisht ky libër i frymëzuar atë. Ai u përpoq dhe arriti, për të provuar për vetë rezultatet për shkak të Fermat që Bell deklaroi në librin e tij. Eksitim se Nash gjetur këtu ishte në kontrast të matematika se ai ka studiuar në shkollën e cila nuk arriti të interesit të tij.

Ai hyri Bluefield College në vitin 1941 dhe atje ai mori kurse matematikë si dhe kurse shkenca, në veçanti studiuar kimi, i cili ishte një temë të preferuar. Ai filloi të tregojë aftësitë në matematikë, posaçërisht në zgjidhjen e problemeve, por ende me zor çdo miqtë dhe të sillet në një mënyrë disi të çuditshëm, ky shtuar vetëm për nxënësit e kolegët e tij të parë të tij si i veçantë. Ai nuk e konsideronte një karrierë në matematikë në këtë kohë, megjithatë, e cila nuk është për t'u befasuar që ajo ishte një profesion të pazakontë. Më tepër ai supozohet se ai do të studiuar inxhinieri elektrike dhe pas babait të tij, por ai vazhdoi të kryer eksperimentet e tij të kimisë dhe ishte i përfshirë në bërjen e eksplozivëve që çoi në vdekjen e njërit prej nxënësve të tij. :

Mërzitje dhe valë agresion adoleshentëve çuar atë të luajtur pranks, herë pas here ato me një avantazh të keqe.

Ai caricatured shokët e klasës ai papëlqyeshme me karikaturat pazakontë, gëzuar torturimin e kafshëve, dhe një herë u përpoq për të marrë motrën e tij për t'u ulur në një karrige ai kishte Wired me bateri.

Nash fitoi një bursë në Competition George Westinghouse dhe u pranua nga Instituti Carnegie of Technology (tani Carnegie-Mellon University) që ai hyri në qershor 1945 me qëllimin për të marrë një diplomë në inxhinieri kimike. Shpejti, megjithatë, interesin e tij në rritje në matematikë e kishte atë të kurse mbi gur tensori dhe relativitetit. Atje ai erdhi në kontakt me John Synge që kishte kohët e fundit është emëruar si Shef i Departamentit të matematikës dhe mësoi kurs relativiteti. Synge dhe profesorët të tjera matematikë njihet shpejt talentin e shquar Nash matematikore dhe e bindi atë që të bëhet një specialist matematike. Ata e kuptuan se ai kishte talent për t'u bërë një matematikan profesional dhe e inkurajoi fuqimisht atë.

Nash shpejt aspiroi për gjëra të mëdha në matematikë. Ai mori Lowell Putnam Competition William Matematika dy herë por, edhe pse ai bëri mirë, ai nuk ka bërë pesë lartë. Ishte një dështim në sytë Nash dhe një të cilën ai mori keq. Putnam Competition Matematika nuk ishte gjë vetëm do keq për Nash. Edhe pse profesorët e tij matematikë ashpër lavdërim për atë, studentët e kolegët e tij e gjeti një person shumë të çuditshme. Fizikisht ai ishte i fortë dhe këtë e shpëtuam atë nga të qenit ngacmohet, por studentët e kolegët e tij kanë përjetuar kënaqësi në marrjen e Nash që ata e shihnin si një person i vështirë papjekur shfaqur tantrums fëminore. Një nga studentët e kolegët e tij ka shkruajtur:

Ai ishte një djalë i thjeshtë vend edhe me standartet tona. Ai u soll kaq të çuditshme, duke luajtur një akord të vetëm në një rreth dhe mbi piano, duke lënë një krem shkrirje akulli shkrin kon në krye të hedhur jashtë rrobat e tij, duke ecur mbi trupin shokun e tij të gjumit për të fikur dritën.

Një tjetër ka shkruajtur:

Ai ishte shumë i vetmuar.

Dhe një student i tretë shokët ka shkruajtur:

Ne përvuajtur Gjoni varfër. Ne ishim shumë i rreptë. Ne ishim i padurueshëm. Ne ndjen ai kishte një problem mendor.

Ai tregoi tendenca homoseksuale, ngjitje në krevat me djem të tjerë të cilët kanë reaguar duke bërë shaka me faktin se ai ishte tërhequr me djemtë dhe poshtëruar atë. Ata luajtën pranks mizor mbi të dhe ai reagoi duke pyetur studentët e kolegët e tij për të sfiduar atë me problemet e matematikës. Ai përfundoi duke bërë detyrat e shtëpisë e shumë studentëve.

Nash mori një BA dhe MA i matematikës në vitin 1948. Nga kjo kohe ai kishte qenë pranuar në programin e matematikës në Harvard, Princeton, Çikago dhe Miçigan. Ai mendonte se ishte universiteti i Harvardit kryesor dhe kështu ai donte të shkonte atje, por nga ana tjetër ofertën e tyre për atë ishte më pak bujare se ajo e Princeton. Nash mendonin se Princeton janë të etur që ai shkoi atje, ndërsa ai ndjeu se mungesa e tij të suksesit në Matematikë Putnam Competition Harvardit thotë se ishin më pak entuziaste. Ai mori një kohë për të marrë vendimin e tij, ndërsa ai ishte i inkurajuar nga Synge dhe profesorët e tij të tjera për të pranuar Princeton. Kur Lefschetz ofroi Fellowship më prestigjoz që kishte Princeton, Nash e mori vendimin e tij për të studiuar atje.

Në shtator 1948 Nash hyrë në Princeton, ku ai tregoi një interes në një gamë të gjerë të matematikës të pastër: topologji, gjeometrinë algjebrike, teoria e lojës dhe logjikës së ishin në mesin e interesave të tij, por ai duket se ka shmangur ndjekur leksione. Zakonisht ata që nuk vendos të mësojnë nëpërmjet leksioneve të kthehet në libra, por kjo nuk duket të jenë të tilla për Nash, i cili vendosi të mos të mësojnë matematikë "dorës së dytë", por më tepër për të zhvilluar tema vetë. Në shumë mënyra këtë mënyrë ishte e suksesshme për të bërë të kontribuojë në zhvillimin e tij në një nga matematikanët më origjinal i cili do të sulmojnë një problem në një mënyrë plotësisht romanin.

Në vitin 1949, ndërsa studimi për doktoratë e tij, ai i shkroi një letër e cila 45 vjet më vonë, ishte për të fituar një çmim Nobel për ekonomi. Gjatë kësaj periudhe Nash vendosur parimet matematikore e teorisë së lojës. P Ordeshook ka shkruajtur:

Koncepti i një ekuilibri Nash-n tuple është ndoshta ide më të rëndësishme në teorinë lojë noncooperative. ... Nëse ne jemi duke analizuar kandidatët e strategjive zgjedhore, shkaqet e manipulimit të luftës, rendin e ditës në legjislatura, ose veprime të grupeve të interesit, në lidhje me parashikimet e ngjarjeve të reduktuar në një kërkim për dhe përshkrimin e equilibria. E thënë thjesht, strategjitë e ekuilibrit janë gjëra që kemi parashikuar për njerëzit.

Milnor, i cili ishte një shok student, përshkruan Nash gjatë viteve të tij në Princeton në:

Ai ishte gjithmonë e plotë të ideve matematikore, jo vetëm në teorinë e lojës, por në gjeometri dhe topologji si. Megjithatë, kujtesa ime më e gjallë e kësaj kohe është shumë lojëra të cilat janë luajtur në dhomë të përbashkët. Unë u prezantua për të bërë dhe Kriegspiel, dhe gjithashtu për një lojë të zgjuar topological të cilat ne i quajtur Nash në nder të shpikësit.

Në fakt lojës "Nash" ishte pothuajse i njëjtë për të Hex e cila kishte qenë shpikur në mënyrë të pavarur nga Piet Hein në Danimarkë.

Këtu janë tre komente nga studentët e shokët:

Nash ishte jashtë zakonshëm. Në qoftë se ai ishte në një dhomë me njëzet njerëz, dhe ata ishin duke folur, në qoftë se keni kërkuar një vëzhgues i cili goditi ju si i rastësishëm që do të kishte qenë Nash. Kjo nuk ishte ndonjë gjë ai e bëri të ndërgjegjshme. Ai ishte duke e tij. Aloofness tij.

Nash ishte krejtësisht drithërues. Ai nuk do të shikojmë në ju. ai do të marrë shumë kohë iu përgjigjur një pyetje. Nëse ai mendonte pyetje ishte qesharake ai nuk do të përgjigjet në të gjitha. Ai nuk kishte të ndikojë. Ishte një përzjerje krenarie dhe diçka tjetër. Ai ishte i izoluar kaq, por ka të vërtetë ishte nëpër të gjitha një ngrohtësinë dhe vlerësimin e njerëzve.

Një shumë prej nesh do të zbritje çfarë Nash tha. ... Unë nuk do të duan të dëgjojnë. Ju nuk ndihen rehat me personin.

Ai kishte ide dhe ishte shumë i sigurt se ata ishin të rëndësishme. Ai shkoi për të parë Ajnshtajni jo shumë kohë më pas ai arriti në Princeton dhe i tha atij për një ide që ai kishte lidhur me gravitet. Pas shpjeguar matematikë e ndërlikuar të Einstein për rreth një orë, Ajnshtajni e këshilloi atë që të shkojë dhe të mësojnë më shumë fizikes. Me sa duket një fizikan kishte publikuar një ide të ngjashme disa vite më vonë.

Në 1950 Nash mori doktoratën e tij nga Princeton me një tezë të drejtë jo-Games bashkëpunuese. Në verën e atij viti ai ka punuar për Korporatën RAND ku punën e tij në teorinë e lojës e bëri atë një ekspert udhëheqës në konflikt të Luftës së Ftohtë e cila dominuar RAND e punës. Ai ka punuar herë pas here gjatë viteve të ardhshme si Korporata u përpoq për të aplikuar teorinë lojë të strategjisë ushtarake dhe diplomatike. Kthehu në Princeton në vjeshtën e vitit 1950 ai filloi të punojë seriozisht për problemet matematikore të pastër. Kjo mund të duket se dikush ide që kishte hedhur vetëm që do të, një ditë, do të konsiderohet i denjë për çmimin Nobel nuk do të ketë probleme të gjetur një post akademik. Megjithatë, puna Nash nuk ishte parë në kohë të jetë me rëndësi të jashtëzakonshme dhe ai pa se i nevojitej për të bërë shenjë e tij në mënyra të tjera. Ne gjithashtu duhet të theksohet se ajo nuk ishte me të vërtetë një lëvizje drejt matematikë të pastër, sepse ai e kishte konsideruar gjithmonë veten një matematikan i pastër. Ai kishte marrë tashmë rezultatet më manifolds dhe varieteteve algjebrike para se të shkruar tezën e tij në teorinë e lojës. Teorema e tij të famshme, që çdo manifold kompakt diffeomorphic vërtetë është një komponent i një sërë reale algjebrike, u menduar e duke Nash si një rezultat të mundshëm të bjerë përsëri në qoftë se puna e tij në teorinë e lojës nuk u konsiderua i përshtatshëm për një tezë e doktoraturës. Ai tha në një intervistë të fundit:

I zhvilluar një ide shumë të mirë në matematikë të pastër. Kam atë që u bë Real Manifolds algjebrike. Unë mund të ketë botuar që herët, por ajo nuk u nxituan për publikim. Kam marrë disa kohë në atë shkrim. Dikush sugjeroi se unë isha një talent. Një kohë ishte sugjeruar që unë duhet të quhet "intelekt" bug ", sepse unë kam ide, por ata ishin lloj i buggy ose jo të përkryer të shëndoshë. Kështu që mund të ketë qenë një pritje të problemeve mendore. Unë do të thotë, duke marrë atë në vlerë nominale.

Në 1952 botoi Nash Real algjebrike Manifoldsanalet e matematikës. Rezultati më i rëndësishëm në këtë letër është e vërtetë se dy manifolds algjebrike janë ekuivalent nëse dhe vetëm nëse ato janë analytically homeomorphic. Edhe pse publikimi i këtij dokumenti në manifolds vendosur atë si një matematikan kryesor, jo të gjithë në Princeton u përgatitur për të parë atë bashkuar Fakulteti atje. Kjo ishte asgjë të bëjë me aftësinë e tij matematikore të cilat të gjithë pranohet si e mbetura, por disa matematikanë si Artin mendonin se ata nuk mund të ketë Nash si një koleg për shkak të personalitetit të tij agresive.

Halmos marrë letrën e mëposhtme në fillim të vitit 1953 nga Warren Ambrozi lidhje me Nash (shih për shembull):

Nuk ka lajme të rëndësishme nga këtu, si gjithmonë. Martin është emëruar Xhon Nash në një rang profesori Asistente (jo Nash në Illinois, një nga Princeton nga Steenrod ) Dhe unë jam i mërzitur goxha në atë. Nash është një djalosh i papjekur të ndritshme që dëshiron të jetë "në thelb origjinal," që unë mendoj është e mirë për ata që kanë një origjinalitet themelore në to. Ai gjithashtu bën një budalla i dreqit e vetë në mënyra të ndryshme në kundërshtim me këtë filozofi. Ai kohët e fundit dëgjuar të problemit të pazgjidhura në lidhje me imbedding një manifold Riemannian isometrically në hapësirë Euklidiane, mendonin se kjo ishte lloj tij gjë, me kusht që problemi është mjaft i vlefshëm për të justifikuar përpjekjet e tij, kështu ai vazhdoi të shkruaj për të gjithë shoqërinë në matematikë për të kontrolluar për këtë, u tha se ajo ndoshta ishte, dhe ka vazhduar për të njoftuar se ai e kishte zgjidhur atë, modulo detaje, dhe i tha Mackey ai do të donte të fliste për atë në Colloquium Harvardit. Ndërkohë ai shkoi në Levinson për të bërë hulumtime në lidhje me një ekuacion diferencial që ndërhyri dhe Levinson thotë se është një sistem i ekuacioneve diferenciale të pjesshme dhe në qoftë se ai mund vetëm [marrë] analoge në thelb të thjeshtë të një ekuacion diferencial zakonshëm vetëm se do të jetë një dokument i dënuar të mirë - dhe Nash kishte vetëm nocionet vaguest për gjithë gjë. Pra, kjo është në përgjithësi pranoi se ai është duke u askund dhe duke bërë një gomar edhe më të mëdha të vetë se ai ka qenë menduar më parë nga ata që ishin me pasqyrë më pak se veten. Por ne kemi marrë atë dhe ruajtur veten mundësinë e kanë marrë një matematikan vërtetë. Ai është një djalë i shkëlqyer, por mendjemadh si Ferr, si Wiener fëminore, i nxituar si X, i zhurmshëm si Y, për X arbitrare dhe Y.

Ambrozi, autori i kësaj letre, dhe Nash kishte rubbed njëri-tjetrin rrugën e gabuar për një kohë. Ata kishin luajtur pranks trashë mbi njëri-tjetrin dhe Ambrose nuk duket të ketë qenë në gjendje të injorojë strofkë Nash në mënyrë të tjerët kishin mësuar për të bërë. Ajo kishte qenë Ambrozi i cili i kishte thënë Nash:

Nëse ju jeni kaq të mirë, pse nuk e keni zgjidhur teorema embedding për manifolds.

Nga 1952 Nash kishte mësuar në Massachusetts Institute of Technology, por mësimin e tij ishte e pazakontë (e papëlqyeshme me studentët) dhe metodat e tij ishin tepër të shqyrtimin joortodoks. Hulumtimi i tij në teorinë e varieteteve të vërtetë algjebrike, gjeometri Riemannian, ekuacionet alegorik dhe eliptik ishte, megjithatë, tejet të thellë dhe i rëndësishëm në zhvillimin e të gjitha këto tema. Gazeta C tij 1 imbeddings isometric u botua në vitin 1954 dhe Chern, në një përmbledhje, vuri në dukje se:

... përmban disa rezultate të papritura në C 1-imbedding isometric në një hapësirë Euklidiane e një manifold Riemannian me C pozitiv caktuar 0-metrikë.

Nash vazhduar të zhvillojë këtë punë në letër problem imbedding për Riemannian manifolds botuar në 1956. Ky dokument përmban Teorema e famshme e tij të thellë nënkuptuar funksion. Pas kësaj Nash punuar në ide që do të paraqiten në Vazhdimësia e tij në letër të zgjidhjet e ekuacioneve eliptike alegorik dhe i cili është publikuar në Journal Amerikane të Matematikës në 1958. Nash, megjithatë, ishte shumë i zhgënjyer, kur ai zbuloi se e De Giorgi ka dëshmuar rezultate të ngjashme nga metoda krejtësisht të ndryshme.

Rezultatet Nash shquar që kishte marrë në rrjedhën e disa viteve vënë atij në diskutim për një medalje 1958 Fields ", por që punën e tij mbi ekuacionet alegorik dhe eliptik ishte ende i pabotuar, kur Komisioni i bërë vendimet e tyre ai nuk ka bërë atë. Një imagjinon se Komiteti do të pritet që ai të jetë një pretendent kryesor, ndoshta edhe një siguri virtuale, për sëmundje mendore, por një Medaljen 1962 Fushat 'shkatërruar karrierën e tij të gjatë para se të atyre vendimeve i janë bërë.

Gjatë kohës së tij në MIT Nash filloi të ketë probleme personale me jetën e tij që ishin në Përveç vështirësive sociale ai kishte pësuar gjithmonë. Kolegët e tha:

Nash ishte gjithmonë formimin e miqësi intensiv me njerëzit që kishte një cilësi romantike. Ai ishte shumë adoleshente, gjithmonë me djemtë. Ai ishte shumë i eksperimental - kryesisht ai vetëm puthi.

Ai u takua me Eleanor Stier dhe kishin një djalë, John David Stier, i cili u lind më 19 qershor 1953. Eleanor ishte një vajzë e trembur, me mungesa të sigurisë, pak frikë nga njerëzit, nuk duan të jenë të përfshira. Ajo gjendet në Nash dikush i cili ishte edhe më pak përvojë se sa ajo ishte dhe gjetur se tërheqëse. :

Nash është duke kërkuar partnerë emocionale që ishin më të interesuar në marrjen e dhënë se, dhe Eleanor, ishte shumë se lloji.

Nash nuk dëshiron të martohet me Eleanor edhe pse ajo u përpoq shumë për ta bindur atë. Në verën e vitit 1954, ndërsa punonte për RAND, Nash u arrestua në një operacion të policisë për të homoseksualëve kurth. Ai u shkarkua nga RAND.

Një nga studentët Nash-së në MIT, Alicia Larde, u bë mik me të dhe me verë të vitit 1955 ata ishin duke parë njëri-tjetrin rregullisht. Ai gjithashtu kishte një miqësi të veçantë me një student pasuniversitar mashkull në këtë kohë: Jack Bricker. Eleanor vesh për Alicia në pranverën e vitit 1956, kur ajo erdhi në shtëpinë e Nash dhe e gjeti në shtrat me Alicia. Nash i tha a friend:

Botë e përkryer e mia pak është shkatërruar, botë e përkryer e mia pak është shkatërruar.

Alicia nuk duket i mërzitur shumë në zbulimin e se Nash kishte një fëmijë me Eleanor dhe konkludohet se që çështja do të kishte qenë për tre vjet, Nash nuk ishte ndoshta serioze rreth saj. Në vitin 1956 prindërit e Nash vesh për çështjen e tij të vazhdueshme me Eleanor dhe në lidhje me djalin e tij John David Stier. Shoku mund të kenë kontribuar për vdekjen e babait Nash së shpejti pas, por edhe në qoftë se nuk Nash mund të ketë fajësuar veten e tij. Në shkurt të 1957 Nash Alicia martuar, nga vjeshta e 1958 ajo ishte shtatzënë, por, disa muaj më vonë pranë fund të 1958, shteti mendore Nash u bë shumë i shqetësuar.

Në Nash Partia për Vitin e Ri u shfaq në mesnatë veshur vetëm me një push dhe një brez me "1959" e shkruar mbi të. Ai kaloi pjesën më të madhe më bëni deri në mbrëmje, si fëmijë ai ishte veshur si, në xhiron e gruas së tij. Disa e përshkroi sjelljen e tij si i huaj se zakonisht. Më 4 janar ai ishte kthyer në universitet dhe filloi të mësuar teorinë e tij gjatë lojës. Komentet e tij të hapjes në klasë ishin:

Pyetje ndodh me mua. Pse jeni këtu?

Një student ka rënë menjëherë natyrisht! Nash pyeti një student pasuniversitar që të marrë mbi kursin e tij dhe u zhduk për nja dy javë. Kur ai u kthye ai ecte në dhomë të përbashkët me një kopje të New York Times duke thënë se ajo përmbante koduar mesazhe nga hapsira e jashtme që ishin paraparë për atë. Për disa ditë njerëz mendonin se ai ishte duke luajtur një shaka e përpunuar privat.

Norbert Wiener ishte një nga të parë të njohin se eccentricities ekstrem Nash dhe problemet e personalitetit të ishin në të vërtetë simptoma të një çrregullim mjekësore. Pas muajve të sjelljes çuditshëm, Alicia burri i saj e kishte shtruar në spital McLean padashur në spital, një spital psikiatrik privat jashtë Bostonit. Pas lirimit të tij, Nash menjëherë dha dorëheqjen nga MIT, tërhoqi pensionin e tij, dhe shkoi në Evropë, ku ai synon të heq dorë nga SHBA shtetësinë e tij. Alicia lënë djalin e saj të porsalindur me nënën e saj, dhe pas Nash i sëmurë. Ajo pastaj kishte deportuar Nash - përsëri në Shtetet e Bashkuara.

Pas kthimit të tyre, dy u vendosën në Princeton, ku Alicia mori një punë. Sëmundje Nash vazhduan, duke e shndërruar atë në një figurë e frikshme. Ai kaloi pjesën më të madhe kohën e tij varur rreth në kampus Princeton, duke folur për veten e tij në personin e tretë si Johann von Nassau, kartolina shkrim absurd dhe bërjen e thirrjeve telefonike të ish-kolegët. Stoically Ata dëgjuan diskutimet e tij të pafund të botës numerologji dhe çështjet politike. Kusht përkeqësimi burri i saj është në depresion Alicia gjithnjë e më shumë.

Në janar 1961 Alicia i dëshpëruar, nëna e Gjonit, dhe i Martës, motrës së tij e bëri vendim i vështirë për të kryer atë në Trenton Spitalin e Shtetit ne New Jersey, ku ai duroi insulinë-terapi gjendje kome, një trajtim agresive dhe të rrezikshme, pesë ditë në javë për një muaj dhe gjysmë. Një episod gjatë trishtuar ndjekur që përfshinte periudha e trajtimit spitalor, shërim i përkohshëm, atëherë mjekim të mëtejshëm. Alicia Nash divorcuar në vitin 1962. Nash kaloi një kohë me Eleanor dhe John David. Alicia Në vitin 1970 u përpoq që t'i ndihmojë atij duke marrë atë si një banor, por ai duket të jenë të humbura të botës, hiqet nga shoqëria e thjeshtë, edhe pse ai kaloi shumë kohë e tij në Departamentin e Matematikë në Princeton. Libri është shumë e rekomanduar për llogarinë e saj duke e vuajtjeve mendore Nash-së.

Ngadalë për shumë vite Nash gjetur. Ai dha një letër në Kongresin e dhjetë Botërore të Psikiatrisë në vitin 1996 duke e përshkruar sëmundjes së tij, por është raportuar në. Ai është përshkruar në vitin 1958 si:

... matematikan më premtuese të rinj në botë ...

por ai së shpejti filloi të ndjehet se:

... stafit te universitetit tim, Massachusetts Institute of Technology, dhe më vonë të gjithë të Bostonit ishin cuditerisht sillen ndaj meje. ... Unë fillova të shoh crypto-komunistët kudo ... Unë fillova të mendoj se ishte një njeri me rëndësi të madhe fetare, dhe për të dëgjuar zërat e të gjithë kohën. Fillova të dëgjoj diçka si thirrjet telefonike në kokën time, nga njerëzit kundërshtuar idetë e mia. ... Jerm ishte si një ëndërr nga e cila i dukej se kurrë për të zgjuar.

Pavarësisht nga periudhat e shpenzimeve në spital për shkak të gjendjes së tij mendore, puna e tij matematik ka vazhduar të ketë sukses pas suksesi. Ai tha:

Unë nuk do të guxoj të them se ka një lidhje të drejtpërdrejtë midis matematikës dhe çmenduri, por nuk ka dyshim se Matematikanë e madhe vuajnë nga karakteristikat maniacal, jerm dhe simptomat e skizofrenisë.

Në vitet 1990 Nash bërë një rikthim nga skizofrenisë nga i cili ai kishte pësuar që nga 1959. Aftësinë e tij për të prodhuar matematikën e cilësisë më të lartë nuk kanë lënë plotësisht atë. Ai tha:

Unë nuk do ta trajtojë veten si veten në qoftë se unë nuk mund të prodhojë gjëra të mira në punën time.

Nash ishte dhënë (së bashku me Harsanyi dhe Selten) 1994 Çmimin Nobel në Shkenca Ekonomike për punën e tij në teorinë e lojës. Në vitin 1999 ai u nderua Steele P Leroy Çmimin nga Shoqëria American Mathematical:

... për një kontribut themelor për hulumtim.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland