Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Walter Samuel McAfee

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

2 Sept 1914

Ore City, Upshure County, Texas, USA

18 Feb 1995

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Walter Samuel McAfee 's afrikano-amerikan u prindërit Luther F McAfee dhe Suzie Andrew Johnson. Babai Luther McAfee ishte një ministër në Kishën Episkopale Metodist Colored që kishte ardhur nga një lëvizje e nisur në 1866 brenda Kishës Episkopale metodist, e Jugut, nga të cilat anëtarët e zi të ngritur një Kishë të pavarur. Luteri McAfee kanë qenë të arsimuar në Texas College, e cila ishte e drejtuar nga Kisha Metodist Colored Episkopale, dhe pastaj u bë një marangoz. Nënë Walter's Suzie ishte bija e një fermeri. Ajo vinte nga një familje e mirë-edukuar me një nga vëllezërit e saj, një xhaxhai i Walter, ishte një mjek i cili kishte qenë i parë dha një diplomë Bachelor. Suzie kishte studiuar në Wiley College në Marshall, Texas, dhe kishte kualifikuar si një mësues fillore, por ajo nuk kishte një pozicion të mësimdhënies në shkollë.

Walter McAfee ishte e dytë e prindërve të tij nëntë fëmijë. Kur ai ishte tre muaj vjeç prindërit e tij u zhvendos nga Ore e qytetit për të Marshall në qarkun Harrison, Texas verilindore. Prindërit e tij shtatë fëmijët e tjerë ishin të lindur të gjithë në Marshall. Edhe pse nëna e tij kurrë nuk mësohet në shkollë, ajo ka mësuar të gjitha nëntë fëmijët e saj dhe ajo e bëri këtë edhe për të gjithë nëntë prej tyre shkuan për të studiuar në kolegj. Walter mori pjesë në Marshall High School diplomohen në vitin 1930. Një mësues në shkollë në mënyrë të veçantë i ndikuar tij:

Njeriu që mësoi mua kimi ishte një mësues i shkëlqyer dhe ai gjithashtu mësoi mua fizika. Emri i tij ishte Freeman Prince Hodge. Unë nganjëherë bëhen emocionale kur unë mendoj se për atë sepse, kur isha mbaruar shkollën e mesme të nënës sime dhe babai erdhën për të parë vendin dhe Hodge ata u takuan në korridor. Ai u tha atyre: "Unë gjithmonë i referohen atij si gjigand time intelektuale." Unë kurrë nuk do të dihet se ai kishte menduar se shumë prej meje, përveç se unë e di se ne ishim më shumë se vetëm pak miqësore.

Në shtator 1930 ai hyri në Kolegjin e Wiley Marshall, ku nëna e tij kishte studiuar. Përsëri një mësues ka pasur ndikim posaçërisht:

[Mekein] mësoi mua fizika e përgjithshme dhe mekanikë i paedukuar mjaft në Wiley College. Ai ishte shumë i dobishëm në këshillimin mua kur kam filluar duke marrë fizike si isha duke folur për marrjen inxhinieri.

McAfee ishte dhënë një diplomë universitare me dallim nga Wiley College qershor të 1934 dhe filloi të kërkojë punë. Depresioni kishte filluar në tetor 1929, por zgjati për rreth dhjetë vjet deri në 1934 vende pune ishin ende e vështirë për të gjetur. McAfee ishte vetëm 19 vjeç, kështu që nuk ka shumë merak kur ai nuk ka gjetur menjëherë një punë mësimore. ai mori një numër të vendeve të punës të përkohshëm të tilla si punëtor ferme, duke punuar si asistent i një marangoz, postimet e përkohshme të mësimdhënies, dhe duke punuar si një derë më derë për-shitës. Ai vendosi gjatë verës së 1935 për të vazhduar shkollimin e tij dhe shkroi për Ohio State University në Columbus, Ohio pyetur nëse ata kishin një vend për studime universitare dhe ai u pranua menjëherë.

Ai udhëtoi në Kolombi me autobus dhe i tha Regjistrimet Graduate:

Do të doja të mëdha në fiziken teorike matematikore.

Ai iu dha menjëherë një vend dhe ai punoi për Master's Degree e tij nën mbikëqyrjen e Llewllyn H Thomas. Ai u diplomua në vitin 1937 dhe vendosi për të fituar paratë si një mësues duke punuar drejt doktoratë e tij:

Kam Master tim në qershor të '37 dhe pastaj kam mësuar në një shkollë të vogël të lartë në Columbus, Ohio. I mësuar shkencën e përgjithshme, matematikë, biologji dhe 9-të klasës atje për pesë vjet nga tetor '37 deri në prill të' 42.

Gjatë kësaj kohe ai u takua Viola Winston, i cili mësonte frëngjisht në të njëjtën shkollë të lartë i vogël dhe ata u martuan në vitin 1941. McAfee ishte një punëtor dhe vera më e vështirë kur shkolla ishte në pushime, ai studioi kurse të nivelit të lartë në universitet. Ai donte të kontribuojë në përpjekjet e luftës dhe filluan të aplikojnë për pozita. Aplikimet kërkuar për një fotografi të të përfshihet dhe McAfee ka hedhur poshtë disa herë, pothuajse me siguri për shkak se ai ishte i Zi. Përfundimisht ai ka bërë kërkesë për t'u bashkuar me pjesën Kërkimit Elektronikë komandën e Korpusit të ushtrisë amerikane në Fort Signal Monmouth dhe kjo kohë nuk ishte e nevojshme fotografi.

Ai do të ketë marrë leje të mungesës nga posti i tij të mësimdhënies, ndërsa po në këtë Shërbimit të Luftës, por shkollën e tij nuk ishin të përgatitur për të lejuar këtë:

... mbikëqyrës asistent ... përgjegjës për arsimin e mesëm ... përpjekur për të marrë mua për të qëndruar. Ai tha, "Nëse ju jeni duke u hartuar për të luftuar e luftës ose në qoftë se për ndonjë nevojë të veçantë, keni pasur disa talent të veçantë dhe ata ishin të hartimit të bësh një punë për një gjatësi të caktuar kohe, ne do të ju japin leje e mungesa. Por ne kemi vendosur që të gjithë të popullit tonë me trajnime të veçanta ose talente të veçantë do të na lënë, në qoftë se ne u dha atyre leje të mungesë. Ju do të duhet të japë dorëheqjen dhe kur lufta është e gjatë, ju duhet të kthehen dhe të zbatohet në njëjtën bazë si njerëzit e tjerë zbatohen. " Unë i thashë: "Unë mendoj se do të japë dorëheqjen."

Ai u bë një anëtar i Diana projektit. Ky projekt është në përpjekje për të kërcej sinjalet e radarëve off mun. Ata me siguri e dinte se detyra e tyre ishte e vështirë që dy përpjekje të mëparshme kishte dështuar. McAfee ishte kualifikuar edhe të jetë në këtë ekip, sepse ai kishte publikuar gazeta në radar-duke i bërë jehonë fusha, seksione kryq radar dhe studimet thyerjes në atmosferë. McAfee bëri llogaritjet matematikore të nevojshme për të siguruar që projekti Diana do të pasojë:

I llogaritur një seksion kryq radarët e hënë, një mbulim radar model, dhe largësia për të hënën, në mënyrë që ata mund të tregojë se sa i madh do të jetë sinjal kur të ktheheni.

Projekti ishte i suksesshëm dhe një impuls radarit u dërgua me një antenë të veçantë në 10 janar 1946, me jehonë nga hëna duke u marrë 2,5 sekonda më vonë. Suksesi i projektit u njoftua publikisht dy javë më vonë në "New York Times (shih). Raportet zyrtare e suksesit projekte, megjithatë, nuk arriti edhe të përmendet se McAfee ishte në ekip.

Pas përfundimit të projektit Diana, McAfee ka dhënë një Fellowship Rosenwald maj 1946 për të mundësuar atij për të përfunduar studimet e tij e doktoraturës në Universitetin Cornell:

Unë nuk kam marrë ndonjë të publicitetit deri pas I kam Fellowship Rosenwald në Cornell, e cila u njoftua rreth maj ose qershor të atij viti. Radar hëna u bë e ditur në janar dhe më pas në maj ose qershor ata ka shkruajtur artikuj të mëdha për mua dhe pastaj kanë bërë disa deklarata të mirë për mënyrën se si i kishin punuar mbi problemet teorike lidhur me radarë.

Ph.D. McAfee's ishte në fizikë dhe ishte e mbikqyrur nga Hans Bethe. Ai përfundoi punën në vitin 1948 dhe u kthye për t'u bërë shef i Njësisë teorike të nenit fizikë bërthamore në Trupat e ushtrisë amerikane në Fort Signal Monmouth. Doktoraturës e tij u dha nga Cornell në shkurt 1949.

Në vitin 1953 ai u bë shef i Seksionit Vala elektromagnetike Propagation. Interesin e tij në mësimdhënie, megjithatë, do të thotë se kur u ngrit ai mori mundësi it:

I mësuar në një kurs njehsim diferencial dhe integral në një verë të gjithë inxhinierët që ishin të hyjnë Rutgers që bien. Unë kam qenë i befasuar, disa nga këta inxhinierë nuk kanë ide vogël për gur. Së fundi, në fund të klasës ka qenë vetëm katër njerëz unë do të kishte kaluar në atë kursin në gur dhe ka qenë njëzet-nëntë ose tridhjetë në klasë.

Në ishte përfituesi i parë i Sekretarit të Kërkimeve të Ushtrisë dhe Bursa Studimi në 1956. Kjo ishte për të studiuar astronomi radio dhe fizikës diellore dhe ishte paraqitur për të McAfee nga Presidenti Eisenhower. Si pjesë e këtij Bursës ai punoi në Harvard për një vit.

McAfee ishte i detyruar në Hall of Fame Shkencës në Wiley College në vitin 1982. Ai në pension nga Trupat Signal në vitin 1985. Në të njëjtin vit ai mori Çmimin Stevens nga Instituti Stevens e teknologjisë. Më 28 korrik 1997 Qendra McAfee ishte dedikuar në Fort Monmouth. Kjo ishte objekti i parë i këtij lloji emrin pas një civil.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland