Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Vaughan Frederick Randal Jones

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

31 Dec 1952

Gisborne, New Zealand

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Vaughan Jones ndoqi shkollën e Shën Pjetrit në Kembrixh, Zelanda e Re nga mosha tetë vjet, derisa ai ishte 12. Në 1966 ai filloi shkollimin e mesëm në Auckland Grammar School in Auckland. Ai la shkollën pasi që është dhënë një Hyrja Universitetit të Bursave dhe të Bursave Gilles për të ndihmuar atë për të studiuar në Universitetin Auckland. Gjithashtu ai mori një Industrive Phillips Bursary.

Në vitin 1970 hyri Jones Universitetin e Auckland diplomimit me një B.Sc. në vitin 1972 dhe një M.Sc. me nderon të klasit të parë në vitin 1973. Ai u dha një Bursave Qeveria zvicerane në vitin 1973 për të mundësuar atij që të ndërmarrë kërkime në Zvicër. Ai gjithashtu fitoi një Rodosit FWW Memorial Scholarship.

Pas mësimit për një kohë si asistent pedagog në Auckland, ai hyri në Ecole de physique në Gjenevë në vitin 1974, duke shkuar në 1976 për të Mathématiques Ecoles. Në Gjenevë studimin e tij ishte e mbikqyrur nga A Haefliger dhe ai ka dhënë mësim si asistent. Në vitin 1979 u dha Jones es tij Docteur Sciences (Mathématiques), dhe vitin e ardhshëm ai u dha Konstantin Vacheron Çmimin për tezën e doktoraturës.

Në 1980 Jones u transferua në Shtetet e Bashkuara të shpenzimeve të vitit akademik 1980-81 si ER Hedrick Asistent Profesor i matematikës në Universitetin e Kalifornisë në Los Anxhelos. Në vitin 1981 ai shkoi në Universitetin e Pensilvanisë, ku ai ishte profesor asistent deri 1984 kur ai u graduar profesor. Në vitin 1985 ai u emërua si profesor i matematikës në Universitetin e Kalifornisë në Berkeley.

Jones ka punuar mbi teoremen Index for algebras von Neumann, puna e vazhdueshme filluar nga Connes dhe të tjerët. Kontributi i tij më i shquar, megjithatë, ishte se në rrjedhën e kësaj pune ai zbuloi një invariant ri polinom për nyjet e cila çoi në lidhjet e çuditshme midis zonave me sa duket krejt të ndryshme të matematikës.

Jones u dha një Medalje Fushat në Kongresin Ndërkombëtar 1990 në Kioto, Japoni për arritjet e shquar dhe e bukur e tij matematikore. Jones i dha një leksion të Kongresit 1990 veshur në një mënyrë mjaft e pazakontë për një leksion matematikë. Ai ishte veshur "All Blacks zhvesh" regbi! Joan Birman leksione në punën Jones së në ICM-90 dhe prezantuar punën e tij si vijon:

Në vitin 1984 Jones zbuluar një marrëdhënie të habitshme mes algebras von Neumann dhe topologji gjeometrike. Si rezultat, ai gjeti një invariant ri polinom për nyjet dhe lidhjet në 3-hapësirë. Invariant e tij kishte humbur plotësisht nga topologists, pavarësisht nga aktiviteti intensiv në fushat e lidhura ngushtë gjatë 60 viteve të mëparshme, dhe kjo ishte një befasi të plotë. Sa kohë vazhdoi, u bë e qartë se zbulimi i tij kishte të bënte në një shumëllojshmëri bewildering mënyra me zonat e ndara gjerësisht të matematikës dhe fizikës .... Këto përfshirë (përveç në nyje dhe lidhje) se një pjesë e mekanikës statistikore që kanë të bëjnë me tamam modele zgjidhshëm, zona shumë të reja të grupeve kuantike, dhe diagramet Dynkin dhe teoria e perfaqesimit te algebras gënjej thjeshtë. Lidhje e qendrore që lidh të gjitha matematikës kjo ishte një kullë e algebras mbivendosur që Jones kishte zbuluar disa vite më parë në rrjedhën e të provuarit një teoremë që njihet si "Teorema e forumit".

Birman gjithashtu foli për rrugën Jones lirisht shkëmbyen idetë e tij me Matematikanë tjera:

Stili i tij i punës është joformal, dhe një e tillë që inkurajon shkëmbimi të lirë dhe të hapur të ideve. Gjatë viteve të fundit Jones ka shkruajtur letra të popullit të ndryshme të cilat e përshkruan zbulimet e rëndësishme e tij të ri në një fazë të hershme, kur ai ende nuk ndiheni gati për të paraqitur ato për botim ditar për shkak se ai kishte shumë më tepër punë për të bërë. Ai megjithatë kërkoi që letra e tij të jenë të përbashkëta, dhe kështu ata ishin të qarkulluar gjerësisht. Nuk ishte e çuditshme që ata pastaj ka shërbyer si një burim të pasur ide për punën e të tjerëve. Siç doli, nuk ka qenë më shumë se sa kredi të mjaftueshme për të shkuar të rrumbullakët. Çiltërsi dhe bujaria e tij në këtë drejtim kanë qenë në traditën më të mirë dhe fryma e matematikës.

Xhons ka pranuar nderon shumë për punën e tij përveç Medaljen Fields. Ai u dha një Guggenheim Fellowship në vitin 1986 dhe u zgjodh anëtar i Shoqërisë Mbretërore në vitin 1990. Në vitin 1991 ai u nderua nga Zelanda e Re Qeveria Shkencë Medaljen e dhënë një D.Sc. nderi nga Universiteti i Auckland në vitin 1992. Në vitin 1993 ai u dha një nderi të dytë D.Sc. këtë herë nga Universiteti i Uellsit. Gjithashtu në 1993 ai u zgjodh në Akademinë Amerikane të Arteve dhe Shkencës.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland