Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Robert Hooke

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

18 July 1635

Freshwater, Isle of Wight, England

3 March 1703

London, England

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Robert Hooke 's babai ishte Gjon Hooke i cili ishte një ndihmës familltar në të gjithë Kishës Shenjtorëve në ujërave të ëmbla në Isle of Wight. Edhe pse zyrtarisht një ndihmës familltar, që ishte edhe ministër i Gloucester Dekani i katedrales dhe Wells, John Hooke u la në krye të Gjithë Shenjtorëve. Ajo ishte një kishë edhe jashtë që në patronazhin e St John's College, Cambridge. Si dhe detyrat e tij në kishë, John Hooke gjithashtu botoi një shkollë të vogël bashkangjitur kishës dhe vepruar si një mësues privat. Robert kishte një vëlla me emrin Xhon, njëjtë si babai i tij, i cili ishte pesë vjet më të vjetër.

Hollësi relativisht pak të fëmijërisë, Robert janë të njohur. Ajo që ne rekord këtu është informacioni që ai përmendi me miqtë e tij më vonë në jetën e tij. Robert, si shumë fëmijë të ditës së tij, kishte shëndetin e dobët dhe nuk pritet të arrijnë moshën e rritur. Babai i tij ishte nga një familje në të cilën është pritur që të gjithë djemtë u bashkuan me vëllezërit Kisha tre (Gjoni Hooke ishin të gjithë ministrat) kështu që kishte Robert gëzuar shëndet të mirë si një fëmijë nuk ka asnjë dyshim se ai do të kishte ndjekur traditën e familjes. Siç ishte Robert prindërit e bëri të fillojnë të ngritur arsimin e tij me këtë në mendje, por ai vazhdimisht vuajtur nga dhimbje koke e cila bëri studimin e vështirë. Duke mos pasur besim se ai do të arrijnë në moshën e rritur, prindërit Robert i dha dorë në arsimimin e tij, duke e lënë atë shumë për pajisjet e tij.

Idetë e vetë Robert e përfshirë aftësitë e tij vëzhgimor dhe aftësitë e tij mekanik. Ai vuri në dukje bimëve, kafshëve, fermat, shkëmbinjtë, shkëmbinjtë, deti, plazhet dhe rreth tij. Ai ishte i hipnotizuar nga lodra mekanike dhe orë, duke e bërë shumë gjëra nga druri nga një orë pune për një model të një anije manipuluar plotësisht me armë të punës. Waller, në Parathënie për Punon Hooke pas vdekjes së të botuar në 1705, datat besimin e tij në mekanikë, veçanërisht besimin e tij se natyra ishte një makinë e komplikuar, nga koha që ai le imagjinatën e tij dhe talentet e tij drejtuar trazirave në rreth dhjetë vjeç.

Nga rreth dhjetë herë Robert ishte i ati i tij u bë i sëmurë dhe kjo kontribuoi në Robert duke lënë për të edukuar veten në mënyrë shumë praktike të cilat interesuar tij. Jo vetëm që tregojnë talentet Robert në shkencë, por ai gjithashtu tregoi aftësitë në vizatim. Ka qenë një piktor portret, John Hoskyns, i cili ishte duke punuar në ujërave të ëmbla në këtë kohë dhe Robert përdorur për të shikuar atë në punë. Së shpejti ai ishte duke imituar mënyrën se si përdoren Hoskyns stilolaps dhe shkumës, dhe ai ishte duke bërë kopje e portrete Hoskyns '. Talenti i tij ishte i qartë dhe pas vdekjes së babait të tij në vitin 1648 familjes Robert vendosi se vizatimi ishte mënyra më e mirë se ai mund të fitojnë jetesën. Ai u la 40 nga babai i tij, së bashku me të gjithë librat e babait të tij (figura citon shpesh e 100 është një gabim shumë të përsëritur), dhe familja e tij e dërgoi atë në Londër për t'u bërë një nxënës të Lely Pjetrit, një piktor portret.

Lely kishte studiuar në Haarlem në Holandë dhe vendosur veten në Londër rreth pesë vite para Hooke u dërgua për atë. Lely shpejt portrete pikturë fituar famë e Charles I dhe James, Duka i York-ut. Ndikuar nga Van Dyck ai u bë piktori më i aftë teknikisht në Angli dhe Hooke mund të kishte mësuar shumë nga një ekspert të tillë drejtues. Megjithatë, ai vendosi që së shpejti do të mbeturinave para tij duke studiuar nën Lely, dhe ai bëri vendim se ajo që ai vërtet e nevojshme ishte një edukim shkollor. Hooke regjistruar në Westminster School, me konvikt në shtëpinë e Richard Busby drejtor shkolle. Në të vërtetë Hooke ishte me fat të vinte nën ndikimin e Busby i cili ishte një mësues i shquar i cili shpejt e kuptuan se ai kishte një nxënës mjaft i shquar. Hooke kishte zotëruar parë gjashtë librat e Elementet e Euklidit deri në fund të javës së tij të parë në shkollë, por Busby dukej për të kuptuar se mësimi formal nuk do të jetë më e mira për Hooke dhe kështu e inkurajoi atë për studim nga vetë në bibliotekën e tij:

Hooke ishte me fat në fitimin e respektit e Dr Busby dhe duke u lënë të ndjekin pursuits e tij e njohurive vetëm pasi ai kishte përpara se të ndjekë Westminster School.

Në Westminster Hooke mësuar latine dhe greke, por, edhe pse ai ka gëzuar fliste latinisht, ndryshe nga bashkëkohësit e tij ai nuk e ka shkruar në latinisht. Të kuptuarit e tij fitoi shpejt e gjeometrise ishte aplikuar së shpejti për të dashurinë e tij të vërtetë e mekanikës dhe ai filloi të shpikë makina e mundur fluturues. Muzika ishte një tjetër e interesave të tij dhe i mësuar për të luajtur organeve. Në 1653, ndjenja që ai kishte asimiluar si njohuri sa Westminster Shkolla mund të ofrojnë, ai hyri Krishti College, Oxford ku ai fitoi vendin e një këngëtar të. Ai filloi të studiojnë në Oksford në një kohë veçanërisht e rëndësishme për Thomas Willis, Seth Ward, Robert Boyle, John Wilkins, John Wallis, Christopher Wren dhe William Petty qenë midis atyre që u takuan rregullisht si degë "Oksfordit" te kolegjit "padukshme" ose "kolegji filozofik", e cila kishte qenë vendosur në 1648-49, kur disa nga shkencëtarët takimit në Londër u zhvendos në Oksford.

Në Oksford astronomi Hooke mësuar nga Seth Uard dhe Wilkins përshtypje me njohuritë e tij të mekanikës. Wilkins i dha atij një kopje të librit të tij Magick matematike, apo mrekullitë që mund të kryhen nga gjeometria mekanike që ai kishte botuar pesë vjet para Hooke mbërriti në Oxford. Ky libër Hooke inkurajuar që të vazhdojë të përpiqet të shpikë një makinë fluturonte dhe ai i kryer eksperimente në ambjentet e Kolegjit Wadham me pulleys. Për një kohë Hooke ndihmuar Willis me eksperimentet e tij autopsi. Ai ishte i përfshirë me shkencëtarët të lartë në gjuhën angleze të ditës, përfitojnë shumë nga aftësitë e blerë në një gamë të gjerë të disiplinave:

... Hooke nuk mori një diplomë bachelor [por] Oksford e kishte dhënë atë më shumë se një mijë gradë mund të ndeshjes.

Boyle ishte në kërkim të një asistent dhe Willis rekomanduar Hooke të tij. Nga 1655 ai ishte i punësuar nga Boyle dhe projektin e tij e parë ishte për të ndërtuar një pompë ajri. Fusha kryesore e Boyle 's interesat ishin në kimi, por ai kishte lexuar e eksperimenteve kryer nga von Guericke me ndihmën e një pompë ajri dhe, duke e ditur aftësi Hooke me instrumentat mekanike, e pyeti nëse ai mund të ndërtojë një të tillë. Një pompë e ajrit më të mirë sesa ajo e përdorur nga von Guericke ishte bërë nga Greatorix por Hooke mendonin se ai mund të përmirësonte në dizajn. Në të vërtetë ai e bëri këtë dhe Hooke projektuar dhe ndërtuar atë që është në thelb modern pompë ajri.

Hooke nuk ishte një person i cili bëri një gjë në një kohë, me të vërtetë ai dukej në të mirë të tij kur mendjen e tij ishte duke kërcyer nga një ide në një tjetër. Në të njëjtën kohë që ai ishte duke punuar në ajër pompë ai ishte gjithashtu duke menduar për orë dhe se si ata mund të përdoret në përcaktimin e gjatësi në det. Realizimin dobësia e lavjerrësit në orën mbajtur kohë në një anije e cila ishte pitching dhe lëkundje, ai i habitur në lidhje me:

... përdorimin e burimeve në vend e gravitetit për të bërë një dredh trupin në çdo sjellje.

Në vend se rrota bilancit të kontrolluar nga një lavjerrës që nga ana e tij vepron përmes gravitetit, ai arsyetoi se kontrollin e timonit bilancin me një pranverë do të ketë përparësi të madhe për një kronometër portativ që mund të kryejnë një rreth ose një nga të cilat do të duhet të vazhdojnë të mbajnë kohën e saktë në një anije. Duke filluar nga eksperimentet e tij rreth 1658 ai kishte bërë dy hapa të rëndësishëm nga 1660, pra përdorimi i një ekuilibër i kontrolluar nga një sustë spirale dhe një arratisje përmirësuar quajtur arratisje të ankorohen. Në vitin 1660 ai zbuloi një shembull i ligjit Hooke ndërsa ishte duke punuar në planet për burimet e bilancit orë. Megjithatë ai njoftoi vetëm ligjin e përgjithshëm të elasticitetit në leksionin e tij të pranverës dhënë në vitin 1678.

Në fakt ishte viti 1660 kur një ngjarje tepër e çuditshme ka ndodhur në lidhje me pranverës Hooke e kontrolluar orë. Në këtë vit ai u mbështet nga trumcak, Moray dhe Brouncker në hartimin e tij të një pranverë të kontrolluar orë dhe një patentë u hartua. Ajo mund të ketë çuar në atë bërë një pasuri, por kur ai e kuptoi se patentë do të lejojë askënd që të përmirësuara mbi projektimin e tij për të marrë honorare, ai nuk pranoi që të vazhdojë me patentë.

Rrethanat politike vendosur tani rrjedhën e ngjarjeve. Pas vdekjes së Cromwell-së në vitin 1658 i biri i tij mori mbi vete, por ishte i padobishëm. Shumica e shkencëtarëve në Oksford, ishte emëruar për shkak të simpatitë puritan e tyre dhe ata tani humbur pozitat e tyre dhe u zhvendos në Londër. Monck, i cili ishte emëruar si guvernator në Skoci, marshuan një ushtri në Londër dhe rivendosur rendin në fillim të 1660. Monck bëri thirrje për zgjedhje të reja në parlament, duke ditur se disponimin e popullit do të zgjedhin Royalists. Përmirësimin e situatës në Londër, në trupat e veçantë e cila kishte qenë vendosur në Kolegjin Gresham tani majtas, lejuar shkencëtarët të fillojë takimi përsëri në Kolegjin. Të mërkurën 28 nëntor 1660 një takim në Kolegjin Gresham përbënin Shoqërisë për Promovimin e fiziko-matematike eksperimentale të mësuar që ata deklaruan do të nxisë filozofi eksperimentale.

Publikimi i parë Hooke ishte një pamflet të veprimit kapilar. Më 10 prill 1661 gazeta e tij u lexua në shoqëri në të cilën ai tregoi se ngushta tub, me ujë të lartë u rritën në të. Shoqëria në Gresham kishte nga kjo kohë petitioned Mbreti Charles II për të njohur dhe për të bërë një grant mbretërore të korporatizimit. Karta Mbretërore, e cila u miratua nga Vula e Madhe më 15 korrik 1662, e krijuar Shoqëria Mbretërore e Londrës dhe Karta Mbretërore përmbante një dispozitë të caktuar një Kurator i Eksperimentet. Shoqëria tashmë kishte në mendje Hooke emërimin në këtë pozicion dhe në të vërtetë më 5 nëntor 1662 ai u dha pozitë. Në shumë aspekte kjo nuk duket një marrëveshje shkëlqyer, sepse ai ishte e nevojshme, për të treguar tre ose katër eksperimente në çdo takim të Shoqërisë, diçka që ishte mjaft realiste dhe kjo është e dyshimtë se kushdo tjetër se Hooke mund të mendohet të ketë qenë në gjendje të ofrojë. Edhe pse ishte shpresuar që Shoqëria do të jetë përfundimisht në gjendje për të siguruar pagesën për Hooke, ai ishte e nevojshme për të ndërmarrë punë pa asnjë shpërblim deri Shoqëria ishte në gjendje ta bëjë këtë.

Në fakt Hooke reaguar për detyrë pamundur vendosur atë duke prodhuar një pasuri të ideve origjinale mbi 15 vite në vijim. Ajo do të jetë e drejtë të thuhet se ishte me përmbytje Hooke e ideve që Shoqërisë perpara, por po aq kërkesat e solli nga gjeniu Hooke të plotë. Edhe pse kërkon të thotë se ai kurrë nuk kishte kohë për të zhvilluar idetë e tij me kalimin e kohës si një do të presim një shkencëtari kryesor për të bërë, nga ana tjetër duket se i përshtaten natyrës së tij që hidhen mendjen e tij për një gjysmë menduar nga ideja për të ardhshëm. Ai u zgjodh për të Shoqërisë Mbretërore më 3 qershor 1663 dhe, edhe pse ai ishte ende nuk marrin pagesë, të paktën të Shoqërisë u përgatitur për të lejuar atë që të bëhet një tjetër pa paguar taksat vjetore.

Në 1664 e Shoqërisë Hooke rënë dakord të paguajë një rrogë prej 80 në vit, por menjëherë pas kësaj kanë rregulluar pozitën e Cutlerian Ligjërues në Arteve Mekanike për atë në një rrogë prej 50 vit dhe më pas u zvogëlua rroga e tij si kurator i Eksperimente të 30, por i dha atij një takim për jetën. Kjo nuk u japin siguri financiare që Hooke mund të kenë shpresuar shumë, që nga Shoqëria shpesh nuk kanë fonde të mjaftueshme për të paguar atij si Kurator i Eksperimentet dhe kur ai nuk ishte paguar për detyrat e tij si Lektor në Cutlerian Arteve Mekanike ai u detyrua të shkoni në gjyq për të marrë pagesën.

Ai megjithatë e bëri të sigurt një tjetër takim, dmth ajo e Profesor i Gjeometri në Gresham College, Londër, duke u emëruar atje në vitin 1665. Pozicion i dha atij dhoma College dhe i kërkoi atij të japë një leksion çdo javë në kohë afat. Leksion duhej të dhënë në latinisht dhe përsëritur më pas në anglisht. Ai u kërkohet që të jetë e pamartuar, por ishte lejuar një grua.

Vitit 1665 ishte e para kur Hooke arritur famë në mbarë botën shkencore. Micrographia librin e tij, botuar atë vit, përmbante fotografi të bukur të objekteve Hooke kishte studiuar me anë të një mikroskop ai e kishte bërë vetë. Libri përmban gjithashtu një numër të zbulimeve themelore biologjike. Pepys shkroi në ditarin e tij:

Para se unë shkova në shtrat unë u ul deri në dy o'clock Vëzhgimet mikroskopik leximin tim dhomë Z. Hooke's, libri më i zgjuar që kam lexuar ndonjëherë në jetën time.

Westfall shkruan:

Micrographia mbetet një nga kryeveprat e shkencës shekullit të shtatëmbëdhjetë. ... [Ajo] nuk paraqiti një hetim sistematik të ndonjë pyetje një, por një buqetë me vëzhgimeve me kurse nga minerale, kafshë dhe mbretëri perime. Mbi të gjitha, libri i sugjeroi se çfarë mikroskop mund të bëj për shkenca biologjike.

Hooke shpiku lavjerrėsit konik dhe ishte personi i parë për të ndërtuar një teleskop Gregorian që pasqyrojnë. Ai bëri vërejtje të rëndësishme astronomike duke përfshirë faktin se Jupiteri sillet në boshtin e saj të cilat ai i zbuluar nga pika e respektuar. Ai pastaj shpikur një helioscope në përpjekje për të matur rrotullimin e diellit duke përdorur sunspots. Ai bëri vizatimet e Marsit i cili më vonë u përdorën për të përcaktuar periudhën e saj të rrotullimit. Ai vuri në dukje disa kometat dhe i kërkoi një numër pyetjesh të rëndësishme rreth tyre, duke përfshirë pikat e bishti pse larg nga dielli, dhe si kometë në qoftë se është e djegur kjo mund të digjen për kaq shumë kohë dhe digjen në një vend ku nuk ka ajër. Në 1666 ai propozoi se graviteti mund të matet duke përdorur një lavjerrës.

Përveç në postin e tij si Profesor i Gjeometri në Gresham College, Hooke mbajtur postin e Qytetit Surveyor. Ai ishte një arkitekt shumë kompetent dhe ishte ndihmës i lartë për trumcak në projektin e tij për të rindërtuar në Londër pas zjarrin e madh të 1666. Westfall shkruan:

Trumcak dhe Hooke dominuar dhe e udhëzoi punës, dhe betonuar një miqësi që zgjati gjatë gjithë jetës së tyre. Për Hooke pozicionin e topograf ishte një ndihmë financiare, më shumë se pasiguria për kompensimin e të ardhurave të tjera të tij.

Kur Njutoni prodhuar teorine e tij të lehta dhe me ngjyra në 1672, Hooke pohoi se ajo ishte e saktë në Njutonit 's teori ishte vjedhur nga idetë e tij për dritën e 1665 dhe ajo që ishte origjinale ishte e gabuar. Kjo shënoi fillimin e argumenteve të ashpër mes dy. Në 1672 Hooke tentuar të provojë se Toka lëviz në një raund elips Dielli dhe gjashtë vjet më vonë, propozoi që ligji inversi katrore e gravitacionit të mocionet shpjegojë planetare. Hooke shkroi Njutonit në vitin 1679 për të kërkuar mendimin e tij:

... e përzjerë problemin e mocioneve celestiall planetts e një lëvizje të drejtpërdrejtë nga mocion tangjent (inerciale) dhe një lëvizje tërheqëse ndaj trupit centrall ... supozim im është se terheqjen gjithmonë është në një proporcion kopje të Largësia nga Reciprocall Qendra ...

Hooke, megjithatë, dukej në gjendje të japë një provë matematike conjectures tij ose ndoshta gatshëm për përkushtimin e kohës së tij në këtë lloj të ndjekje. Megjithatë ai mori përparësi mbi ligjin inversi katrore dhe kjo çoi në një grindje të ashpër me Njutonit i cili, si pasojë, të gjitha referencat për të hequr Hooke nga Principia.

Mosmarrëveshjet e shpeshta hidhur me shkencëtarët tjerë kanë ndodhur gjatë gjithë jetës Hooke's. Nga ana tjetër, ne duhet të vini re se ai ishte në kushte shumë të mira me disa kolegë, veçanërisht Boyle dhe trumcak. Historianët e kanë përshkruar Hooke si një njeri të vështirë dhe të paarsyeshme, por në mënyra më shumë se ky është një gjykim të ashpër. Nuk ka dyshim se Hooke me të vërtetë të tjerët mendonin se kishin vjedhur ide që ai kishte qenë i parë për të vënë përpara. Është e lehtë për të parë se pse kjo ka ndodhur. Hooke me të vërtetë ka ardhur me një gamë të gjerë të ideve të shkëlqyer shumë prej të cilave ishin marrë nga të tjerët dhe jo sepse ata dëshirojnë që të vjedhin ata nga ai, por më tepër sepse nuk Hooke ndjekur me zhvillimin e idetë e tij në ndërtimin e teori të plotë. Ai nuk arriti të zhvillojë teori të madh nga idetë e tij të frymëzuar për arsyen e thjeshtë se ai nuk ka të vërtetë kanë aftësi teknike për të zhvilluar teori të tillë të plotë, si disa nga bashkëkohësit e tij si Newton dhe Huygens.

Ditarin e Hooke janë dokumente interesante në atë që ata na tregoni diçka për karakterin e tij si një pikturë foto interesante të kohës së tij. Këtu janë disa shembuj të marrë nga:

Ai ishte një maratonist i gjallë, dhe gëzonte ecin në zona në veri të qytetit. ... ai u ngrit herët në përgjithësi, ndoshta për të shpëtuar qirinj, dhe për të punuar në fund dhe për të parandaluar tendosje në sytë e tij. ... Ndonjëherë Hooke do të punojnë gjatë gjithë natës dhe pastaj kanë një sy gjumë pas darke. Si dhe një shumëllojshmëri të pijshëm të ujërave të ... ai piu raki, porti, verë e kuqe, thes, dhe vera thupër lëng që ai gjeti për të shijshme. Ai gjithashtu kishte një fuçi e ale ale Flanstead dhe Tillotson së. Ka disa raste kur ai shënoi se ai kishte qenë i dehur ... Ai ishte një person i shoqërueshëm, i cili i pëlqente të takoni njerëz, veçanërisht ata që kishte udhëtuar jashtë vendit ...

Si u rrit Hooke të vjetër ai u bë më shumë cinik dhe do të mbyllur veten larg nga kompania. Dokumentet që ai shkroi në vitet e fundit të jetës së tij janë të mbushur me komente të hidhur. Në shkurt 1690 Hooke dha dy leksione të Shoqërisë Mbretërore të cilat janë riprodhuar në pjesë në. Në këtë kohë, sipas Waller, Hooke ishte:

.. trazuar shpesh me dhimbje koke, marramendje, dhe zalisur, dhe me një shkatërrim të përgjithshëm të gjithë, e cila pengohet studimet e tij filozofik, por ai ende lexoni disa leksione sa herë që ai ishte në gjendje.

Hooke hidhur tregon se si ai mendon se në këto leksione. Për shembull, në leksionin e dytë ai tha:

[ Parathënie Huygens '] është lidhur me këto prona e gravitetit që unë vetë të parë zbuloi dhe tregoi në këtë shoqëri dhe vitet që, e cila e z. Njuton vonë ka bërë mua favor të shkruar dhe publikuar si shpikje e tij. Dhe veçanërisht atë të figura ovale e Tokës që u lexua nga mua për këtë shoqëri rreth 27 vjet që me rastin e lavjerrësit mbante orë në det dhe në dy raste të tjera që, edhe pse nuk kam pasur fat të jetë i sëmurë dëgjuar, dhe unë me fjalë nuk janë të pranishëm disa që mund të mbani mend shumë mirë dhe nuk e di se zoti i Njutonit nuk e dërgoi deri që përveç librin e tij deri në disa javë pasi kisha lexuar dhe tregoi eksperimente dhe demonstrimit të tij në këtë vend dhe kishte përgjigje letër qortues i Dr Wallis nga Oxford. Megjithatë unë jam i kënaqur edhe për të gjetur se vërtetë do të mbizotërojë në gjatësi kur burrat kanë vënë mënjanë prepossessions e tyre dhe paragjykimet. Dhe si ai që ka gjetur approvers në botë dhe të atyre burrave të menduarit shumë, kështu që unë nuk dyshoj por se zbulimet e tjera të ndryshme që unë kam bërë këtu e parë (kur ata vijnë për të konsiderohen si dhe shqyrtoi) të jenë që nuk gjenden në mënyrë të paarsyeshme ose të fryrë si disa me dëshirë do të bëjnë ata.

Waller Pas vdekjes së tij, niset një botim të madh të veprave pabotuar më parë nga Hooke. Një pjesë e madhe e kësaj pune është e përkushtuar për të Hooke e ligjëratave të tërmeteve. Gjatë një periudhë prej tridhjetë vjetësh ai ka dhënë një kontribut të madh për të gjeologjisë, në veçanti hetimin e tij për fosile të mbetura të cilat i bindur atë që kishte ndodhur ndryshime të mëdha në sipërfaqe të tokës e cila kishte hequr predha fossilised e kafshëve detare në pikë të larta në vargjet malore.

Hooke është përshkruar si një:

... njeri i varfër, vendosur dhe i shëmtuar ...

dhe kështu ai u besohet se ai nuk ulet për një portret. Megjithatë, një portret i pikturuar për të Shoqërisë Mbretërore ka gjetur kohët e fundit, pasi u zhdukur për shumë vite.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland