Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Brian Hartley

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

15 May 1939

Accrington, Lancashire, England

8 Oct 1994

Lake District, England

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Brian Hartley 's vitet e para ishin të përshkruara nga Ian Stewart, një nga studentët e tij e doktoraturës.

Brian ka lindur në Accrington. Punë Festa përfshirë punuar në një fabrikë byrek dhe një mulli pambuku, ku ai kishte të hidhen në tubs e pambuku e papërpunuara në paketë ato. Në 15, ai u bë një nga njerëzit më i ri që do ti ipet një bursë për të King's College, Cambridge. Arritur si një 17-vjeçar ka planifikuar për të studiuar kimi por pas kërkimit të ndjekur leksionet e dhënë nga Salla matematikan Filipi ai kaloi.

Ph.D. Hartley's Teza ishte e përfunduar në vitin 1964 nën Hall 's mbikëqyrje. Ai kaloi një vit në Çikago, pastaj një vit në MIT para se të emërohej në Universitetin e Warwick në vitin 1966. Me përjashtim të shpenzimeve në Anu 1969, ai ka mbetur në Warwick derisa ai ishte emëruar në një karrige në Mançester në vitin 1977.

Publikimet e tij mbi 100 janë pothuajse të gjithë në teorinë e grupit. Tema e tij kryesore ishte vend i caktuar ku ai grupeve të përdorur njohuritë e tij të gjerë të grupeve të fundme për të provuar pronat e grupeve të pafundme të cilat ishin në një kuptim të ngushtë të fundme. Ai bashkëpunoi me shumë matematikanë dhe të dashur të punës jashtë me idetë e tyre në një dërrasë e zezë.

Unaza vetëm librin e tij, modulet dhe algjebër lineare (e shkruar me NË Hawkes) është një tekst përdorur gjerësisht universitare.

Roger Bryant, një koleg në Mançester, e përshkroi si Hartley

një personalitet i thjeshtë. Biseduar drejtpërdrejt me të gjithë. Nuk airs dhe zemërgjerësi: shofer taksie, hulumtim student, çfarëdo. Megjithatë, ai mbërthyer në atë që ai besonte in

Interesat Hartley jashtë matematikë, dhe ka qenë shumë, janë përshkruar nga Ian Stewart si vijon

Brian ishte gjithashtu një muzikant. Si adoleshent ai mësuar borisë. Ai ka luajtur në Band Ushtarak St Catherine's, Accrington, dhe Cambridge University parë Orkestra ai kryhet një herë në një konferencë për matematikë, por pasi ai ishte bërë një pak i vjetruar, mënyra pjesë në pjesë ai dhe accompanist e tij deklaruan se kishin qenë vetëm rregullim deri. Ata filluan përsëri, me sukses më të madh.

Brian ishte një person në natyrë. Në ditët e tij më të vogël ai u me Ron Hill, i cili më vonë konkuruan në disa marathons olimpike. Hartleys në pronësi një seri të tandems, por Maria [gruan e tij] rrekën armëve për dele e saj dhe këndonin si ata shkuan deri kodrave, duke e lënë Brian për çdo punë. Ata të dy morën kryqin e-ski vend, patinazhi në akull, dhe kali mbi dallgë. Gjithë familjen gëzuar kampe. Mbi të gjitha, Brian dhe Maria i kënaqur në ecje malore, të cilat zënë fundjavë më.

Në fakt Brian vdekur që ecin në kodrat që ai e donte. Nuk ishte një mal në veri të Angli Brian gjithmonë të kërkuar që të rritet dhe ai vendosi ta provoni para se ai mori shumë e vjetër. Ai bëri të lartë, por ra në rrugën poshtë.

Foto e Brian Hartley është marrë në gusht 1993 në Grupet Galway / St Andrews Konferenca, të mbajtur në Galway Irlandë.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland