Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Aleksandr Aleksandrovich Friedmann

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

16 June 1888

St Petersburg, Russia

16 Sept 1925

Leningrad (now St Petersburg again), Russia

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Alexander Friedmann 's datën e lindjes është dhënë shpesh si 29 qershor. Megjithatë, kjo është një gabim që ndodhi në konvertimin Style "e Vjetër", datë rusisht në Style "i ri" sot, i cili kërkon një shtesë prej 12 ditësh. Vend cuditerisht Friedmann gabimisht konvertuar data e tij e lindjes në 17 qershor (kjo duhet të kenë qenë 4 + 12 = 16). Pastaj nuk e kuptuar se data ai dha ishte tashmë konvertohet, ai u shndërrua përsëri (17 + 12 = 29).

Babai Friedmann ishte një balerinë dhe nëna e tij ishte një pianiste. Megjithatë prindërit e divorcuar kur Aleksandri ishte nëntë vjeç. Shënimet tregojnë se kisha me anën babait dhe Aleksandër qëndruar me babain e tij që së shpejti remarried. Aleksandër hyrë Shën Petersburg dytë gjimnaz në gusht 1897 dhe historia e tij e tregon një shfaqje mjaft të zakonshme shkollore në fillim. Shpejti megjithatë Friedmann u bë një nga dy nxënës të lartë në klasën e tij. Nxënës të tjera të mbetura u Yakov Tamarkin, gjithashtu një matematikan i jashtëzakonshëm, dhe dy djemtë ishin miq të ngushtë, pothuajse gjithmonë së bashku gjatë viteve të tyre në shkollë dhe universitet.

Në 1905 Friedmann dhe Tamarkin shkroi një letër për numrat Bernoulli dhe letër për të dorëzuar për botim në Hilbertit Mathematische Annalen. Dokument u pranua dhe u shfaq në shtyp në vitin 1906. Vitit 1905 nuk ishte vetëm një rëndësi të madhe shkencore për Friedmann, ai ishte gjithashtu një ku ai ishte shumë aktiv politikisht. Friedmann dhe Tamarkin ishin krerë të studentëve të sulmeve në shkollë në shenjë proteste ndaj masave represive të qeverisë ndaj shkollave.

Friedmann u diplomua nga shkolla në vitin 1906 dhe hyri në Universitetin e Shën Petersburg, në gusht të atij viti. Atje ai u ndikua fort nga Steklov i cili kishte marrë një takim deri në Shën Petersburg, në vitin Friedmann hyrë dhe ndau pikëpamjet politike Friedmann së. Friedmann u ndikuar edhe nga Ehrenfestit i cili u transferua në Shën Petersburg, në vitin 1906. Nga 1907 Ehrenfestit kishte ngritur një seminar të fizikës moderne e cila u ndoq nga një numër i fizikanëve të rinj dhe nga dy matematicienë të rinj Friedmann dhe Tamarkin. Ky grup diskutohet teoria kuantike, Relativiteti dhe mekanika statistikore.

Ndërsa Friedmann ishte një universitare në Shën Petersburg, i ati i tij vdiq. Pasi ai mbaroi studimet e tij në 1910 këshilltarin e tij shkencore, Steklov, shkroi një referencë për Friedmann për të vazhduar studimet e tij. Vdekjes së babait Friedmann të qartë ka implikime financiare si referencë treguar, shih:

Mr Friedmann është pa mjete dhe kur në Universitetin e bëra nga jeton e tij privat tutoring, proof-lexim dhe duke fituar një pagë të vogël.

Steklov gjithashtu shkroi e punës matematikore Friedmann në vitin e tij të fundit si një universitare:

Në vitin e tij të fundit në Universitetin e ai ishte duke punuar në një ese për temë të caktuar unë: "Gjej të gjitha Substitutions Puna e tillë që ekuacioni Laplace, transformuar për variablat e re, e pranon zgjidhje të veçantë në formën e një produkt i dy funksioneve, një nga të cilat varet vetëm nga një, dhe të tjera të tjera të dy variablave. I prekur në këtë problem në teza ime e doktoraturës, por nuk trajtojnë atë në hollësi .. I sugjeruar se zoti Friedmann duhet të përpiqen për të zgjidhur këtë problem, duke patur parasysh kapacitetin e shquar e tij të punës dhe njohurive në krahasim me personat e tjerë të moshës së tij. Në janar të këtij viti, zoti Friedmann paraqitet me një studim të gjerë prej rreth 130 faqe, në të cilin ai i dha një zgjidhje mjaft të kënaqshme të problemit. ...

Friedmann filloi të studimit për diplomë Master e tij dhe, në 1911, u përfshinë me një rreth të formuar për të studiuar analizë matematike dhe mekanikë. Përveç Friedmann, anëtarë të tjerë të rrethit të përfshira Tamarkin, Smirnov, Petelin, Shokhat dhe, pak më vonë, u bashkua Besicovitch rrethit. Friedmann leksione mbi Clebsch 's punojnë në elasticitet dhe tema të tjera duke përfshirë Goursat' s libra. Ndërsa studioni për Master's Friedmann tij Diplomë leksione në Institutin e Minierave, ka bashkëpunuar me Nikolai Krylov, dhe ai ka dhënë mësim në Institutin e Inxhinierisë të hekurudhave. Nëpërmjet kësaj pune Friedmann u bë i interesuar në aeronautika dhe në 1911 ai botoi një artikull të mbikqyrur zonën e përshkruar, në veçanti, kontributet e Zhukovsky dhe Chaplygin.

Nga 1913 Friedmann kishte përfunduar provimet e nevojshme për diplomë master është duke ekzaminuar nga Markov, Steklov dhe të tjerët. Në shkurt 1913 ai u caktua në një pozicion në Observatori Aerological në Pavlovsk, një periferi e Shën Petersburg, ku ai ishte për të studiuar meteorologjia. Në 1914 Friedmann shkoi në Lajpcig për të studiuar me Vilhelm Bjerknes, meteorolog kryesore teorike të kohës. Friedmann la Leipzig në verën e vitit 1914 dhe mori pjesë në disa fluturime në airships për të bërë vëzhgime.

Kur Austrisë i dha një ultimatum Serbisë pas vrasjes qershor 1914 e Archduke Francis Ferdinand, Rusia mbështet Serbinë, kështu që Gjermania arriti në mbështetjen e Austrisë. Lufta e Parë Botërore shpërtheu më 1 gusht të vitit 1914, Friedmann së shpejti kërkoi leje nga Kryetari i Observatorit për t'u bashkuar me shkëputje aviacionit vullnetare. Ai filloi të fluturuar aeroplanë dhe ishte i përfshirë në sulmet e bombardimeve të shpejt. Ai vazhdoi të studiuar matematikë, me shkrim dhe shkëmbimin e ideve matematikore me Steklov me letër. Në një letër të shkruar Steklov më 5 shkurt 1915 shkruan Friedmann, shih:

Jeta ime është e drejtë edhe, me përjashtim të aksidenteve të tilla si një shpërthim shrapnel njëzet këmbë larg, shpërthimi i një bombe austriak brenda një gjysmë këmbë, e cila doli pothuajse për fat të mirë, dhe duke rënë me fytyrë dhe kokë, e cila rezultoi në një cik ruptured lartë dhe dhimbje koke. Por një merr e përdorur për të gjitha këto, natyrisht, sidomos duke parë të gjitha gjërat rreth të cilave janë një mijë herë më të madh.

Gjithashtu në këtë letër ai i kërkoi Steklov 's këshilla për integrimin e ekuacioneve ai kishte marrë nga bombat teorikisht modelimin në rënie. Në këtë kohë rusët ishin blockading qytetin e Przemysl, e cila u mbrojtur nga trupat austriake, dhe Friedmann fluturonin misionet e bombardimeve mbi qytet. Ai kishte përdorur aftësitë e tij matematikore, së bashku me një sugjerim nga Steklov, për të llogaritur trajektores se bomba do të marrë. Në një letër të 28 shkurt 1915 ai ka shkruajtur:

Unë kam pasur kohët e fundit një shans për të vërtetuar idetë e mia gjatë një fluturimi mbi Przemysl; bombat doli të jetë gati në rënie mënyrë teori parashikon. Për ketë dëshmi përmbyllëse e teori unë jam përsëri do të fluturojnë në disa ditë.

Friedmann u dha Kryqi Xhorxh për trimëri me fluturimet e tij mbi Przemysl. Në verë të vitit 1915 ushtria ruse u tërhoq më parë në jug perëndim të tij. Friedmann u dërgua në Kiev dhe atje ai dha leksione mbi aeronautika për pilotët. Në mars 1916 ai u emërua Drejtor i Stacionit Qendror Aeronautike në Kiev. Në Kiev, Friedmann u bashkua me Shoqërinë matematike e cila kishte në mesin e anëtarëve të saj Ch T Bialobzeski, PV Voronets, BN Delone, DA Varri, AP Kotelnikov, VP Linnik (IV Linnik 's babai) dhe "O YU Schmidt. Në prill 1917 Aeronautike Stacionit Qendror të lëvizur në Moskë, dhe Friedmann lëvizur aty.

Revolucioni i tetor 1917 u bë i pashmangshëm kur Alexander Kerensky, kryeministër, i dërgoi trupa për të mbyllur dy gazetat bolshevik. Lenin, i cili kishte qenë i fshehur, bërë një paraqitje publike duke i thënë Bolsheviks për të përmbysur qeverinë. Në mëngjesin e 26 tetor, pasi vështirë se çdo gjakderdhje, Lenini shpallur se sovjetikët ishin në pushtet. Pas kësaj, puna e Stacionit Qendror Aeronautike Friedmann u ndal dhe filloi të kërkojë një tjetër post, por ai ishte i pasigurt për drejtim ai duhet të marrë, veçanërisht pasi shëndeti i tij kishte vuajtur si rezultat i luftës. Ai shkroi Steklov duke thënë:

Unë jam shumë i dëshpëruar, unë shpesh i ashpër vjen keq duke marrë pjesë në luftë, por duket se kam arritur atë që unë e përcaktuara për të bërë, por se çfarë e përdorin atë të gjithë tani?.

Më 13 prill 1918 Friedmann u zgjodh një profesor të jashtëzakonshme në Departamentin e matematikës dhe fizikës në Universitetin e Perm. Në mesin e kolegëve të rinj, ai e kishte atje ishin si Besicovitch, IM Vinogradov, NM, Gunter dhe RO Kuzmin. Në Perm Friedmann ngritur një Institut i Mekanikë dhe u bë një anëtar i bordit editorial të Journal of fiziko-matematike të sapo themeluar Shoqata e Universitetit Perm.

Komb ruse u zhyt në luftë civile. Ushtria e Kuqe kishte qenë formuar në shkurt 1918 me Trocki si kreun e saj. Reds kundër Ushtrisë së Bardhë anticommunists formuar e drejtuar nga ish-oficerë të perandorak. Në fakt Friedmann kishte komentuar në Ushtrinë e Kuqe në Perm më 27 prill 1918, kur ai ka shkruajtur:

Permanent është çuditërisht i qetë, dhe çdo gjë është bërë në qytet në familjen e modës, në një mënyrë të mirë, edhe trajnimin e Ushtrisë së Kuqe, e cila është 30-40 fortë.

Megjithatë, më 20 dhjetor 1918, ai shkroi:

Permanent ka ardhur nën një yll i pafat. Nuk është një evakuim të shpejtë, në përgjithësi dhe në mënyrë të drejtë kaotike. Universiteti është në rreshtin e dytë e evakuimit, por nuk e transportit apo paketim materiale janë furnizuar deri më tani, dhe evakuimi është në vend-numëro. ... Unë personalisht nuk jam i prirur të largohen nga qyteti ...

Një javë më vonë të Ushtrisë së Bardhë zënë Perm. Ata kontrolluar qytetit deri gusht 1919, kur Ushtria e Kuqe mori kontrollin përsëri. Si Ushtria e Kuqe kishte kontaktuar Friedmann dhe të gjithë stafit, përveç Besicovitch, kishte lënë Universitetin. Friedmann ka shkruajtur:

I vetmi person i cili mbajtur kokën e tij dhe ruajtur pasurinë e mbetur u Besicovitch, i cili është me sa duket AA Markov 's dishepull jo vetëm në matematikë, por edhe me lidhje për të vendosur, veprimet e sakta të përcaktuar.

Në pranverën e vitit 1920, me luftë civile ende ndezur, Friedmann u kthye në Shën Petersburg (i quajtur tani Petrograd), për të marrë një post në Observatori i Gjeofizikës Kryesore. Friedmann ishte kurrë e për të marrë jetën e lehtë dhe ai mori një numër mbresëlënës të emërimet në 1920 në Petrograd. Ai e filloi mësimin e matematikës dhe mekanikës në Petrograd Universitetin, u bë profesor në Fakultetin Matematikë Fizikë dhe të Institutit Politeknik Petrograd, ka punuar në Departamentin e të Aplikuara Komunikacioni ajror në Petrograd Institutin e hekurudhave Inxhinierike, ka punuar në Akademinë e Marinës dhe ndërmori kërkime në Atomike Komisioni në Institutin optike.

Në vitin 1922, nëntë vjet pas përfundimit të provimeve për këtë Diplomë Master's, Master's Friedmann paraqitur disertacion tij. Disertacion kishte të drejtë Hydromechanics e një Fluid shtrëngohet dhe ishte në dy pjesë, e parë në kinematikë e vortices dhe të dytë mbi dinamikat e një lëngu që shtrëngohet. Ishte kjo punë që e stimuluar punën e më vonë në hidrodinamikë nga Kochina.

Friedmann kishte marrë një interes të ri së shpejti pas kthimit në Petrograd. Ajnshtajni 's teoria e përgjithshme e relativitetit, edhe pse i botuar në 1915, nuk ishte e njohur në Rusi për shkak të Luftës së Parë Botërore dhe Luftës Civile. Nga fundi i 1920, Friedmann shkroi në një letër të Ehrenfestit:

Unë kam qenë duke punuar në axiomatics e parimit relativitetit, procedure nga dy propozimet themelor:
(1) lëvizje uniforme mbetet uniforme për të botës duke shkuar në mënyrë uniforme dhe
(2) shpejtësia e dritës është konstante (identike në botë të lëvizshme dhe të palëvizshme), dhe kanë fituar formula për një botë me një dimension hapësirë, të cilat janë më të përgjithshme se Lorencit 's transformimet ...

Friedmann dërguar artikullin Në lakim të Hapësirë për të Zeitschrift für Physik dhe ajo u prit nga revistës më 29 qershor 1922. Në letër Friedmann tregoi se rreze e lakim të universit mund të jetë ose një rritje ose një funksion periodik të kohës. Friedmann, shkruar në lidhje me rezultatet e letrës në një libër pak më vonë, rezultatet e përshkruan si vijon:

Lloji stacionare e Universi përbëhet vetëm dy raste të cilat janë konsideruar nga Einstein dhe de kujdestare fëmijësh. Lloji variabile e Universit paraqet një larmi të madhe të rasteve, nuk mund të jenë raste të këtij lloji, kur rrezja e botës lakim ... është vazhdimisht në rritje në kohë, rastet janë gjithashtu të mundshme kur rrezja e ndryshimeve periodike lakim ...

Ajnshtajni u përgjigj shpejt me nenin Friedmann së. Përgjigja e tij u prit nga Zeitschrift für Physik më 18 shtator 1922:

Rezultatet në lidhje me botën jo-stacionare, që përmbahen në [Friedmann i] punë, duket se për mua të dyshimta. Në realitet kjo rezulton se zgjidhja e dhënë në të nuk kënaq ekuacionet e fushës.

Më 6 dhjetor Friedmann Ajnshtajni shkroi:

Duke marrë parasysh se ekzistenca e mundshme të një jo-stacionare botë ka një interes të caktuar, unë do të lejojë veten që të pranishëm për ju këtu llogaritjet e kam bërë ... për verifikimin dhe vlerësimin kritik. [llogaritjet janë dhënë] ... Nëse gjeni llogaritjeve të paraqitura në letrën time të saktë, ju lutem të sjellshme që të informojë redaktorët e Zeitschrift für Physik rreth tij; ndoshta në këtë rast ju do të publikojë një korrigjim në deklaratën tuaj ose të sigurojë një mundësi për një pjesë të kësaj letre të publikohet.

Megjithatë nga koha letër të arritur në Berlin, Ajnshtajni kishte lënë tashmë në një udhëtim në Japoni. Ai nuk u kthye në Berlin deri në mars, por ai ende nuk duket të ketë lexuar letrën e Friedmann. Vetëm Krutkov, kur një koleg i Friedmann nga Petrograd, u takua Ajnshtajni në Ehrenfestit 's shtëpi në Leiden maj 1923 dhe i tha atij të dhënat e përmbajtura në letrën e Einstein Friedmann e bëri të pranojë gabimin e tij. Ai shkroi menjëherë në Zeitschrift für Physik:

Në shënimin tim të mëparshëm kam kritikuar [punës Friedmann's On lakim të Hapësirë]. Gjithsesi, kritikat e mia, si unë u bindur me letër Friedmann e komunikuar me mua nga Z. Krutkov, ishte bazuar në një gabim në llogaritjet e mia. Unë konsideroj se rezultatet e z. Friedmann janë të saktë dhe të hedhin dritë të re.

Në korrik 1923 Friedmann majtë Petrograd të vizitojë Gjermani dhe Norvegji. Në Gjermani ai vizitoi Berlinin, Hamburg, Potsdam dhe Göttingen. Në ai vizitoi Christiania Norvegji (Oslo). Ai diskutoi meteorologjia, aeronautika dhe mekanikë. Në Göttingen ai bisedoi me Prandtl dhe Hilbert, duke folur me Hilbert për punën e tij në relativitetit. Vitin e ardhshëm, 1924, Friedmann po udhëtonte përsëri, këtë herë në Kongresin e Parë Ndërkombëtare për Matematikë e Aplikuar mbajtur në Delft. Ai shkruan për kongresin e:

Çdo gjë shkoi mirë në kongres, qëndrimin ndaj rusëve ishte e mrekullueshme, në veçanti, unë kam qenë përfshirë në mesin e anëtarëve të komitetit për të mbledhur konferencën e ardhshme. ... Courant nga Göttingen u interesuar në Tamarkin 's work. Blumenthal, Kármán dhe Levi-Civita u interesuar në punën time dhe kolegët e mi.

Në korrik 1925 bëri një rekord Friedmann-thyer kthim prapa në një tullumbace në 7.400 metra për të bërë vërejtjet meteorologjike dhe mjekësore. Ai u kthye në Leningrad (Petrograd ishte riemëruar në Leningrad 1924). Pranë fund të gusht 1925 Friedmann filluan të ndihen mirë. Ai u diagnostikua si ka tifoid dhe u dërguan në spital ku vdiq dy javë më vonë.

Në kontributet Friedmann janë përmblodhi si vijon:

... Friedmann është parë si një të thellë, i pavarur-me mendje, dhe mendimtar që shkatërron paragjykimet guximshme shkencore, mitet dhe dogmat, intelektin e tij e sheh atë që të tjerët nuk e shohin, dhe nuk do të shohë se çfarë të tjerët besojnë se është e qartë, por për të cilat nuk ka baza në realitet. Ai kundërshton traditë shekullore e vjetër që e zgjodhi, para çdo përvojë, për të shqyrtuar të përjetshme Universi dhe përjetësisht i pandryshueshëm. Ai kryen një revolucion të vërtetë në shkencë. Si Koperniku bërë Toka te raundit Sun, kështu Friedmann bërë Universi zgjerohet.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland