Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Ralph Fowler

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

17 Jan 1889

Fedsden, Roydon, Essex, England

28 July 1944

Cambridge, England

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Ralph Howard Fowler ishte djali i madh i Howard Fowler dhe Frances Eva (vajza e Xhorxh Dewhurst tregtare pambuku Manchester). Ai është përshkruar si mjaft atletike dhe i posedon një zë të lartë, edhe pse i dashur, qeshur. Ai me sa duket trashëguar athleticism e tij nga babai i tij i cili ishte një yll në regbi dhe kriket. Babai i tij ishte një njeri i Oksfordit i cili u thirr në bar, por në vend që të bëhet një avokat hyri në biznes.

Edukimit të hershëm Ralph ishte trajtuar në shtëpi nga një kujdestare. Kur ai ishte dhjetë ai matriculated në shkollë përgatitore Evans 'në Horris Hill, ku ai shkëlqeu në atletikë, në fron të veçantë dhe futbolli (soccer). Në moshën e 13, në 1902, Ralph fitoi një bursë për të Winchester Kolegjin vendosje të dytë në provimin pranues (që me sa duket i mërzitur atë përkundër faktit se ai ishte i sëmurë në atë kohë). Ai kaloi gjashtë vitet e ardhshme në Winchester ku ai u bë Prefekti i Hall (Shef i Shkollës së) dhe fitoi çmime të shkollës në matematikë dhe shkenca natyrore. Edhe një herë, atletikë është një çështje kryesore të jetës Ralf, ndonëse pavarësisht nga suksesi i tij në golf, ai ka mbetur pas nga Dorothy motra e tij që ishte një lojtar golfi kampion.

Aftësinë akademik Ralph ishte e jashtëzakonshme në Winchester. Master gjashtë formën e tij klasike, Frank Carter, besonte se mund të ketë qenë studiues i mirë një klasike si ai ishte një dijetar matematikore. Por ajo ishte e matematikës që tërhoqi atë. Dhe aftësinë e tij në matematikë u shoqërua nga karakteri i tij i dashur. Në Winchester Ralph bërë miqtë e të shumta. Pavarësisht dëshirë e tij për të folur qartë, ai gjithmonë për të bërë deri pas dhe kjo duket të ketë një të ndikojë në njerëz të cilët, si në Winchester dhe më vonë, dukej për të mbledhur rreth tij.

Jetën e tij familjare duket të jetë po aq e mirë-ekuilibruar. Ai mund të gjendet shpesh golfing me babain e tij, motra, dhe vëllai Christopher. Jetës familjare në Fowlers u duket mjaft i lumtur dhe prindërit, Ralf është "kursyer asgjë që arsimin e fëmijëve të tyre duhet të jetë aq i përkryer të jetë e mundur, me mirë të pushtuar nga pushime". Gjatë qëndrimit në Winchester Ralph e familjes së tij u zhvendos nga Essex në Norfolk, duke marrë deri qëndrimi në Weybourne, pranë Sheringham cili ishte ku Fowlers golfed rregullisht. Pak më vonë ata u zhvendos për në Glebelands, Burnham-on-Detit, Somerset, por jo para Ralph mori në fron një grimë, të luajë për Norfolk Qarkut për disa kohë.

Në dhjetor të 1906, Ralph fitoi një bursa kryesore në Trinity College, Cambridge, dhe ai u largua për Trinitetin gjatë mandatit vjeshte 1908. Në Trinity lexoi matematikë përfundimit të Pjesës I të Tripos matematike në 1909, duke marrë një klasë të parë. Në 1911 ai u bë një kujdestar kuajsh në Pjesën II të Tripos. Ai mori BA shkallë e tij në 1911 pas përfundimit të Pjesës II dhe mori MA tij në 1915. Në 1913 ai u nderua me çmimin Rayleigh në Matematikë. Eshtë e panevojshme të thuhet, Kembrixh ishte mjaft e mirë për të Ralf - ose, në vend, Ralph ishte mjaft e mirë për të Kembrixh.

Pas përfundimit të shkallës së tij, Ralph dolën në studjon matematikë të pastër. Adeptness e tij dhe depërtim i dhanë atij një Fellowship Trinity në tetor 1914. Megjithatë, Lufta e Parë Botërore kishte thyer vetëm jashtë dhe ai mori një komision në artileri Detare Royal. Ai mund të shihet shpesh në Trini veshur me fustan e tij mbi khakis e tij ushtarake e cila ishte me sa duket një vend mjaft të pazakontë. Lufta ishte më pak e pazakontë, që në vend tipik në shpërndarjen e vuajtje. Ralph nuk kishte imunitet. Në vitin 1917 ai humbi vëllai i tij Christopher në Somme e cila ishte mjaft një goditje të tij. Më vonë ai ishte që të humbasë dy miqtë e tij më e madhe në Winchester, AD Gillespie dhe RH Hutchison, në një mënyrë të ngjashme. Ralph vetë ishte plagosur rëndë në shpatullën në Gallipoli. Plagë doli të jetë pak e një qese të përziera, megjithatë, si ajo e shkaktuar atë që do të futen në Av Hill, kapiteni në Cambridgeshires, dhe një tjetër në King's College (dhe ish tjetër, në Trini). Sepse ishte i Diellit i cili ishte katalizator që përfundimisht sollën aftësisë matematikore Ralph-së në fushën e fizikës.

Hill, në bashkëpunim me Horace Darwin (nga ndonjëherë familjen prodhues Darvinit që përfshiu fizikani GK Darvinit, Frances Galton, dhe më të njohur të gjithë, babai Horace's, Charles Darwin, evolucioniste), kishte shpikur një pasqyruar sistem i projektuar në fillim për të përcaktojë shtigjet e fluturimit të aeroplanëve dhe përdoren më vonë për të target zeppelins gjerman për anti-gunneries aeroplan. U Fowler në vetëm pasi ato filluan të testuar instrument në fushë. Ashtu si shkencëtarët e talentuar të rinj u bashkua grupit, ai erdhi në jetë e njohur si "bandite Hill" dhe ajo u Fowler bërë këtu se disa nga shumica e endearing miqësi e tij, jo pak prej të cilave ishte EA Milne, i cili ka shkruajtur disa artikuj dhe Obituaries në të dyja Fowler para dhe pas vdekjes së tij.

Shpejt u Fowler Hill dytë në komandën me Departamentin e punës eksperimentale të HMS Excellent në balenë Island. Fowler, duke qenë Asistent Drejtor, ishte banor në Portsmouth, ndërsa Hill udhëtoi shpesh në Londër shpesh për komunë me rradhët e lartë. Hill përfundimisht u bë një major brevet ndërsa u Fowler bërë një kapiten, RMA. Fowler rekrutuar një listë të gjatë të Matematikanë në gjendje të bashkohet me grupin dhe, të kombinuara me frymëzimin Hill, aftësitë matematikore Fowler e grupit të udhëhequr nga një numër i punëve të rëndësishme. Shumë u botuan në revista duke përfshirë dy letrat tani klasik që u botua në transaksionet filozofike e Shoqërisë Mbretërore që do të ketë një ndikim të thellë në fushën e balistikë si në Britani dhe në Amerikën e Veriut, veçanërisht në Luftën e Dytë Botërore.

Larg të qenit një "letër-shpërndarës droge", me sa duket u Fowler aktiv në të dy eksperimente si edhe letra mundimshëm-shkrim. Puna e tij në këtë fushë udhëhequr atë, në veçanti, të marrin në konsideratë strukturën era dhe strukturën temperatura në lartësi të larta që mund të ketë qenë katalizator për interesin e tij më vonë në Termodinamika dhe mekanika statistikore. Për balistikë punën e tij, Ralph u dha OBE në 1918.

Në 1919 u largua Fowler shërbimit dhe u kthye në Trini, megjithëse ai ishte që të ketë një pjesë në Bordin e sapo formuar artilerisë gjatë Luftës së Dytë Botërore më vonë. Kjo ishte kur u Fowler nën ndikimin e Zotit Rutherford i cili kishte qenë sapo emëruar Cavendish Profesor. Dy miq shumë të mirë dhe u Fowler u emërua përfundimisht Ligjërues në Kolegjin e Matematikës në vitin 1920. Këtu ai u hodh në një varg të problemeve matematikore dhe përfundimisht filloi të lëvizte në probleme më të fundit të fizikës matematikore duke përfshirë punën për teoritë e ndryshme kinetike e gazeve, përsëri çon atë drejt Termodinamika dhe mekanika statistikore.

Në 1921, Ralph Eileen martuar, vajza e vetme e Zotit Rutherford, mik i mirë Ralph dhe koleg në Cambridge. Dy do të ketë katër fëmijë në nëntë vitet e ardhshme me Eileen vdes menjëherë pas lindjes së fundit.

Në 1922, Ralph u bë një kujdestar i cili në Kembrixh, duke qenë një Detare, ai ishte i përshtatshëm për të, duke gjetur veten e tij ndiqte pas shpesh studentë dhe, në një rast, duke plagosur veten duke bërë kështu. Ai ishte gjithashtu në 1922 që Ralph çfarë do të filloi punën e tij më të farës. Ajo filloi si një bashkëpunim me GK-së Darvinit (një tjetër i klanit të famshëm Darvin). Dy filloi të punojë në problemin e ndarjes së energjisë, frymëzuar nga veprat e Ehrenfestit dhe Trkal. Duke zhvilluar një teknikë të re për afrimin e kimisë fizike përmes mekanika statistikore, dy, dhe më vonë vetëm Fowler, justifikohet një numër të formulës dhe llogaritjet e kryera nga preferencat e Saha, Lindemann, dhe Chapman. Në 1922-23, Ralph themeluar vlefshmërinë e formulës për shkëputje jonizmit temperaturë të lartë. Në fillim të 1923, së bashku me Ralph EA Milne, shkroi një vepër farës në spectra yjor, temperaturat, dhe presioneve. Kjo punë e vazhdueshme në një seri të letrave me 1920 duke çuar në Çmimin Adams i Universitetit të Kembrixhit në 1923-24 dhe u botua në vitin 1929 si vëllim i farës, statistikore Mechanics, i cili pati një edicion të dytë, minus zbatimet astrophysical, botuar në 1936. Në 1939 një vëllim pasardhës, të drejtë Statistikor Termodinamika, u bashkë-autor dhe publikuar me EA Guggenheim.

1926 shënoi publikimin e gazetës më të farës e tij individuale që lidhte gaztë degjeneruar shtetit (bindur kuantike statistikave, bashkë-zbuluar nga Pam Dirakut, i cili u prezantua në teorinë kuantike nga Fowler vetë) të yjeve të bardhë shkurtabiq. Është rumored se ai ishte i mërzitur se ai nuk e bëri, në të njëjtën kohë, të aplikojnë statistika Fermi-Dirakut të përçuesve, diçka bërë më vonë nga Sommerfeld.

Varg Fowler e interesave të tij do të mbajtura gjatë dy dekadave të ardhshme, si ai i prodhuar dokumente mbi spectroscopy kimi, fizike, ajo që është e njohur tani si fizika çështje kondensuar (ose fizike të ngurta shtetit), dhe magnetizëm në materiale. Ai përfundimisht mori një post në Laboratori Cavendish në Kembrixh dhe, në 1932, ai u zgjodh për të krijuar rishtas Plummer Kryetare e fizikës teorike.

Duke punuar ngushtë me babain e tij në ligjin, Zoti Rutherford, ai shqyrtoi një numër problemesh interesante dhe do të dorëzohet 1935 Bakerian referat lidhur me specifike heats te kristaleve dhe 1934 Liversidge referat lidhur me izotop i hidrogjenit të rënda. Në vitin 1925 ai u zgjodh si anëtar i Shoqërisë Mbretërore dhe u bë një tjetër, në Winchester në 1933. Në 1936 ai u dha një medalje Mbretërore dhe u emërua si Drejtor i Laboratorit Fizik Kombëtar në 1938, megjithëse ai nuk ishte në gjendje për të marrë postin për shkak të shëndetit të sëmurë. Sipas Milne, transformimin nga matematikani i pastër para të Luftës së Parë Botërore në fizikan, inxhinier, dhe administratori nga Fjala e Luftës së Dytë Botërore ishte asgjë më pak e habitshme dhe një haraç të madh për aftësinë Fowler në çështjet praktike.

Në 1938, pas marrjes sëmurë dhe nuk janë në gjendje të marrin Laboratorin Kombëtar drejtim, ai zgjodhi të qëndrojë në Kembrixh në Çair Plummer. Në 1939, kur shpërtheu lufta, ai menjëherë rifilluan punën e tij me Bordin artilerisë, pavarësisht shëndetit të tij, dhe ishte zgjedhur përfundimisht që të bëhet një ndërlidhës shkencore në Kanada dhe më pas Shtetet e Bashkuara, dy vende që ai kishte qenë më parë i njohur përmes vizitave në Toronto dhe professorships vizituar në Princeton dhe Universiteti i Wisconsin. Për punën e tij si kjo ndërlidhje, ai ishte knighted në 1942.

Ai u kthye në Britani për më vonë në luftë dhe njoftohet se ishte duke punuar për Bordin e paisjeve shpërthyese dhe Admiralty deri vetëm disa javë para vdekjes së tij shumë të parakohshme në vitin 1944.

Duhet të thuhet se Sir Ralph Fowler ishte një fizikant shkëlqyer. Por ajo mund të jetë për ndikimin e tij mbi të tjerët se ai është i njohur mirë. Në fakt, jo më pak se pesëmbëdhjetë Fellows Shoqëria Mbretërore dhe tre Laureates Nobel u Fowler në mes të mbikqyrur nga 1.922 dhe 1.939. Numri i përgjithshëm e mbikëqyrur gjatë kësaj kohe ishte një vënie në skenë gjashtëdhjetë e katër duke i dhënë atij një mesatare prej njëmbëdhjetë studentët e kërkimit në çdo kohë të dhënë. Një mund të jetë e udhëhequr nga të besoj se kjo nuk i ka lejuar për ndonjë thellësi të marrëdhënieve për të formuar mes tij dhe studentët e tij. Megjithatë, kjo ishte larg nga e vërteta çështje. Ata që studioi nën Fowler kishte një admirim të madh për të. Në veçanti, EA Milne ka marrë posaçërisht nga njeriu të cilin ai me dashuri të referuara si "lloj njeriu që ju ende mund të mbetet mike me të, edhe kur ai ju ka shitur një motor-bike, por nuk është e mundur të them më shumë" dhe të cilët ai e quajti një princ "në mes njerëzve".

Përveç Milne, në të cilin ai kishte një ndikim të thellë, ai po ashtu kishte mundësi që të ndikojë sërën e Sir Arthur Eddington, Subramanian Chandrasekhar, Paul Dirac, Sir William McCrea, Zonja Jeffreys dhe të tjerët, qoftë drejtpërsëdrejti apo tërthorazi përmes mbikëqyrjes nëpërmjet bashkëpunimit. Edhe në jetën e tij personale, ai ishte i lidhur ngushtë me njerëz të shkëlqyer që kanë Eileen martuar, vajza e vetme e Zotit Rutherford cilin ai u takua me Laboratori Cavendish Rutherford së në Kembrixh. Ndonjëherë ndikimi i tij ishte thjesht fakti që ai ishte i njohur për njerëzit kaq shumë. Ai u Fowler që në fund të fundit prezantoi Paul Dirac në fushën zhvillim i teorisë kuantike në vitin 1923 kryesor Dirakut në ballë të zbulimit të saj përfundimtar në 1925. Fowler gjithashtu vënë Dirakut dhe Werner Heisenberg në kontakt me njëri-tjetrin përmes Niels Bohr. Ndërsa Sir William McCrea thjesht vënë atë: "Ai ishte njeriu i duhur në vendin e duhur në kohën e duhur."

Ndikim Fowler ishte i gjerë, që shtrihet përtej sallat shenjtë të Kembrixhit dhe në qeveri, dy britanikë dhe të huaj. Ky aspekt i jetës së tij ishte pjesërisht edhe një herë një çështje e kohës. Ndërkohë që shërbejnë në marinsat mbretërore gjatë Gallipoli ai u plagos rëndë. Gjatë shërimit të tij ai u takua Av punë Hill të cilit në anti-qitje e artilerie avion kishte pjellë "bandite Hill," një grup shkencëtarësh talentuar i ngarkuar me zhvillimin e teknikave më të mirë të synimeve të dhënësit të Zeppelins gjermane. Kjo punë çuar në dy letra klasike mbi subjektin e Aerodinamika predha tjerrje dhe, sipas të Milne, puna kishte një ndikim të jashtëzakonshëm për balistikë si në Britaninë dhe Amerikën e Veriut. Kjo përvojë gjithashtu bëri Fowler ndikim mjaft të ndikojë në veprimet e Britanisë dhe aleatët e saj njëzet vjet më vonë gjatë Luftës së dytë Botërore.

Gjatë kësaj lufte më vonë, Fowler vepruar si një ndërlidhës ndërmjet Britanisë dhe Kanadasë dhe, më vonë, Britania dhe Shtetet e Bashkuara. Në 1942 ai u knighted, pa dyshim pjesërisht për shkak të shërbimit të tij heroike në vendin e tij gjatë dy luftërave.

Në fillim të karrierës së tij, pas marrjes së shkallës së tij, u Fowler për të shqyrtuar sjelljen e zgjidhjeve të caktuara të dytë ekuacioneve diferenciale rendit. Në veçanti, ai studioi ekuacioni diferencial Emden's:

1 / 2 d / d (2 d / d) = - n.

Sir Arthur Eddington kishte treguar fillimisht se ekuilibrit të yjeve gaztë mund të gjendet duke përdorur ekuacionin e mësipërm me n = 3. Nga kjo ai kishte gjetur një formulë për shkëlqim drite të yllit në kushtet e mases. Milne veten se çfarë do të ndodhë nëse ylli nuk kanë këtë normë të veçantë të prodhimit të energjisë. Ai me të drejtë konkludohet ekuacion Emden duhet të ketë zgjidhje të tjera. Kur Milne divulged mendimet e tij për të Fowler, Ralph menjëherë zhvilluar një zgjidhje të re për vlera të ndryshme të n dhe të gjitha llojet e zgjidhjeve kufirit. Ekuacion që rezultojnë të përgjithshme, e cila kishte ndikim të konsiderueshëm më vonë astrofizika yjor, ishte:

d / d ( d / d n) '= 0.

Kjo ishte më vonë të jetë e lidhur me letër e tij më origjinale mbi gjendjen e degjeneruar yjeve xhuxh të bardhë. Në këtë letër, Fowler tregoi se materiale të yjeve xhuxh të bardhë duhet të përbëhet nga një gaz bindur statistika Fermi-Dirakut - që është, ai duhet të jetë në një shtet degjeneruar. Ionized atomet janë kaq dramatikisht se ata janë praktikisht elektron pa. Këto jonet janë të mbushura nga afër duke e lënë të lirë elektronet për të formuar një gazi i degjeneruar që Fowler e përshkroi si "si një molekulë gjigande në shtetin e tij më të ulët." Ekuilibrin e bardhë dwarfs u gjet më vonë do të përshkruar nga një zgjidhje të ekuacionit Emden si e pergjithshme nga Fowler në ekuacionin e mësipërm me n = 3 / 2.

Gjeni u Fowler në aftësinë e tij për të aplikuar ashpërsi të dendur matematikore të një sërë problemesh fizike. Por ndoshta tipar i tij më i madh ishte aftësia e tij për të bërë miq dhe të njohur të ilustruar edhe me vështirësitë e tij "tifozët" dhe web faqen e ndikimeve ai wove edhe shkencërisht dhe politikisht. Kjo është me të vërtetë një turp që bota ka humbur një njeri të tillë të madh në një moshë të tillë të rinj.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland