Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Charles Lutwidge Dodgson

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

27 Jan 1832

Daresbury, England

14 Jan 1898

Guilford, England

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Charles Lutwidge Dodgson është i njohur mirë me pseudonimin "Lewis Carroll". Edhe pse ai ishte një matematikan, ai është i njohur si autori i Alice's Adventures in Wonderland (1865) dhe Nëpërmjet pasqyrë (1872), libra për fëmijë që janë ndër më të popullarizuara të të gjitha kohërave. Ata dallohen si satirë dhe si shembuj të meta mendore verbale. Dodgson shkruajtur veprat matematikore nën emrin e vet, por për librat e fëmijëve të tij, ai shpiku emrin stilolaps "Lewis Carroll", duke përkthyer e tij të parë dy emra "Charles Lutwidge" në latinisht si "Carolus Lodovicus", pastaj anglicising dhe për kthimin e tyre.

Babait Charles Lutwidge Dodgson ishte Çarls Reverend Dodgson. Charles Dodgson lartë ka lindur në 1800 dhe ka studiuar në Universitetin e Oksfordit, ku ai fitoi një shkallë Klasa e parë në dy matematikë dhe klasike. Ai u emërua si lektor matematike në Oksford, ku ai mbajti një Fellowship, por, për t'u martuar kushëririn e Frances Jane Lutwidge e tij në 1827, ai kishte të heqë dorë nga Fellowship Oxford tij. Pastaj ai u bë një ndihmës familltar në kishën e të Gjithë Shenjtorëve në Daresbury dhe ishte në atë qytet që dhjetë e Charles dhe njëmbëdhjetë fëmijët e Frances 'ishin të lindur.

Charles Lutwidge ishte më i madh nga prindërit e tij tre djemve, që ka dy motra Fanny i madh, i lindur në 1828, dhe Elizabeta, lindur në 1830. Çarls u pagëzua më 11 korrik 1832 në kishën babait të tij dhe u rrit në një familje strikte të krishterë. Edukimi i tij e hershme, si atë të vëllezërve të tij dhe motra, u dhënë nga prindërit e tij. Ai që të lexojnë libra kryesisht fetare si një fëmijë dhe një tregues të përparimit të shpejtë të tij është se ai e kishte lexuar Pilgrim's Progress nga kohën kur ai ishte shtatë. Charles shikuar deri te babai i tij dhe kërkuan të jenë si ai. Që nga matematika ishte subjekt i preferuar babait të tij, është e lehtë për të parë se si Charles fituar një dashuri e hershme për të. Jo vetëm që vetë Çarls modeli më i ati i tij, por i ati i tij gjithashtu i kërkuar djalin e tij të ndjekë hapat e tij duke studiuar matematikë në Oksford, pas marrjes së një Fellowship, martoheshin dhe duke u bërë një famullitar.

Në Daresbury familjes Dodgson iu desh të luftojnë financiarisht, kështu që ishte një lehtësim kur babai Çarls u shpërngul për t'u bërë zëvendës në Croft-on-Tees në Yorkshire në 1843 ku të ardhurat e tij u rrit ndjeshëm. Në Croft familje jeton në një famullirit të madhe me një kopsht të mrekullueshëm, por zgjodhën të jetojnë shumë më thjesht se ata mund të kenë bërë. Më 1 gusht 1844, Charles hyjë Richmond Shkolla si konviktor, të cilët jetojnë në shtëpinë e drejtor shkolle. Shkolla ishte vetëm dhjetë kilometra nga shtëpia e tij dhe kështu që prindërit e tij ishin në gjendje për të vizituar atë pak më shumë se një javë pasi ai arriti. Ata gjetën se ai ishte në zgjidhjen e mirë dhe të vërtetë në këtë shkollë ai mori një bazë e shkëlqyer për edukimin e tij, excelling në matematikë.

Më 27 janar 1846, ditëlindjen e katërmbëdhjetë Charles ', ai u regjistrua në Shkollën Rugby. Kjo ishte një shkollë e famshme por ajo ku Charles gjetur gjëra jashtëzakonisht të vështirë. Një i trembur, me një djalë të ndjeshme belbëzoj, ai vuajtur nga ngacmimi djemve të vjetër dhe, si Klark shkruan:

Nga çdo pikë të jetës parë në Rugby ishte një fatkeqësi personale për Dodgson rinj.

Pavarësisht se thellësisht të pakënaqur, Dodgson arritur standarde të larta në punën e tij shkollore, duke marrë një rrjedhë e qëndrueshme e çmimeve. Matematikë Përsëri ishte subjekt i tij e preferuar, por edhe ai shkëlqeu në hyjni. Një numër i sëmundjeve që ai pësoi nga në 1848 kishte një efekt të qëndrueshme. Kollë e parë ishte e mirë që ai kapet në pranverë. Ai u la me një kollë e vazhdueshme që u kthye në kohë të ndryshme gjatë gjithë jetës së tij. Në vjeshtë ai kontraktuar shyta dhe kjo e kishte lënë disi të shurdhër në veshin e djathtë, një problem që nuk përmirësohet. Ai shkroi më pas të kohës së tij në Rugby (shih për shembull):

Gjatë qëndrimit tim kam bërë unë mendoj një farë përparimi në mësimin e formave të ndryshme, por nuk i ishte bërë me dashuri, dhe kam kaluar një kohë të pallogaritshme me shkrim nga Imponimet - kjo e fundit unë e konsideroj një nga gabimet kryesore e Rugby Shkollës. Unë bëra disa miq atje ... por unë nuk mund të them se unë shoh prapa me jetën time në një shkollë publike me ndonjë ndjesi e kënaqësi, ose se çdo konsideratë tokësor do të sjell mua për të shkuar nëpër tri vitet e mia përsëri.

Ai u largua nga Rugby në dhjetor 1849 dhe në vijim mund të ai shkoi në Universitetin e Oksfordit për të bërë rregullimet e nevojshme për të filluar studimet e tij atje.

Si i ati i tij dëshironte, Dodgson matriculated në Kishën e Krishtit Oxford College, i cili kishte qenë Kolegji babait të tij. Gjërat nuk kanë filluar shumë mirë për atë, megjithatë, sepse ishte mungesa e strehimit dhe ai duhej të kthehej në shtëpinë e prindërve të tij në Croft dhe prisni deri sa strehim mund të organizohet para se të fillonte studimet e tij universitare. Më 24 janar 1851 Dodgson u kthye në Oksford për të jetuar me ley Jakobi Rev, një mik i babait të tij. Dy ditë më vonë nëna e tij vdiq papritur në moshën 47 dhe përsëri ai kishte për t'u kthyer në Croft. Kur ai u kthye në Oksford ai ishte i mbushur me një vendosmëri që të punojnë shumë në mënyrë që ai mund të fitojë bursa dhe të bëhet financiarisht e pavarur. Ai ishte në gjendje të përzierje aktivitetet sociale dhe kulturore me punën e vështirë në matematikë dhe në nëntor 1851 ai u dha një Boulter bursa me vlerë £ 20 në vit. Pas marrjes së një Klasa e dytë në klasike dhe një Klasa e parë në matematikë në dhjetor 1852 ai u dha një Fellowship of £ 25 në vit për jetën. Kjo erdhi me të drejtën për të jetuar në Krishtin Kisha College, por edhe pse nuk ka pasur kërkesa për ndonjë arritje të mëtejshëm akademik, ai ishte e nevojshme për të marrë Urdhërat e Shenjtë dhe të mbetet e pamartuar.

Dodgson babai ishte absolutisht i kënaqur me suksesin e birit të tij dhe, për më tepër, ai vetë ka qenë bërë Kanuni i Ripon katedrales në 1852, do të të bëhet Archdeacon e Richmond dy vjet më vonë. Ky ishte viti kur Dodgson përfunduar studimet e tij marrin një Diplomë Klasa e tretë në Classics por klasës së parë listën e atyre që marrin para në matematikë Klasa e nderon me një diferencë të mirë. Sfidat që ka përpara tani ishin konkurrencë të lartë bursë dhe ai e dinte se suksesi në pothuajse me siguri që do të çojë në emërimin e tij si një lektor në matematikë. Në këtë pikë, megjithatë, Dodgson ndërgjegjshëm zakonisht u merren shumë me kohën e lirë dhe aktiviteteve kulturore dhe dështuan për të vënë në punë e nevojshme në matematikë. Ai e bëri të fillojë të marrë nxënësit, megjithëse jo si një mësues zyrtare e universitetit, dhe kjo shumë duhet të ketë marrë shumicën e kohës së tij. I zhgënjyer me punën e tij në dy gazeta provimit të bursave të 22 mars 1855, dhe që në mëngjesin e ditës vijuese, ai hoqi dorë dhe nuk kthehet deri në ulem letër përfundimtar për pasdite të datës 23 mars (vetëm dy studentë e bëri ulur atë). Sigurisht ai nuk ka marrë bursë dhe shkroi në ditarin e tij (shih për shembull):

Është tantalizing të mendoj se sa lehtë ... Unë mund të kenë marrë atë, nëse unë kam punuar vetëm si duhet gjatë këtij termi, që kam frikë unë duhet t'i konsiderojnë si i tretur. Megjithatë, unë kam marrë tani një vit para meje, dhe me këtë term të fundit si një mësim ... Unë do të thotë që kam lexuar nga koha e ardhshme, Integrale gur, Optika (dhe teoria e drites), Astronomi, dhe Dinamika e lartë. Unë rekord kësaj rezolute me turp veten time me të, në rast mars 1856 e gjen mua ende të papërgatitur, duke ditur sa shumë dështimeve të ngjashme ka pasur në jetën time tashmë.

Ai ende kishte një orar i ndezur, nxënësit stërvitje, dhe ai gjithashtu e kishte, që nga shkurt 1855, një takim zyrtar si nën-bibliotekar në Krishtit e Kishës. Në një tjetër ekzaminim bursë ai përsëri nuk arriti të fitojë një çmim, por pastaj e mori në stërvitje katërmbëdhjetë nxënësve për Examiner matematike. Kjo detyrë (shih për shembull):

... do të më jepni ndonjë pozicion zyrtar siç është thjesht një marrëveshje private mes nesh: është e vendosur të favorshme për marrjen e mia lectureship botën tjetër, edhe pse ajo me siguron se nuk do të thotë.

Gjatë verës së 1855 Dodgson mësohen në shkollën e atit të tij në Croft dhe me kohë ai u kthye në Oksford në tetor ajo ishte si një Ligjërues Matematika, pozicionin që ai kishte kërkuar. Kjo do të thotë se ai tani nuk ka nevojë për të marrë bursë provimeve mars 1856 pasi ai kishte planifikuar. Dodgson mbetur në Kishën e Krishtit, Oxford, pedagog në matematikë dhe shkrim traktatet dhe udhëzon për studentët deri në 1881. Edhe pse ai mori urdhër dhjak në 1861, Dodgson nuk u shugurua prift, pjesërisht sepse ai ishte goditur me një belbëzoj që bëri predikimin e vështirë dhe pjesërisht, ndoshta, sepse ai kishte zbuluar interesat e tjera si teatri. Kjo duket e mundshme, megjithatë, se sa kohë vazhdoi ai gjeti të vështirë të pranoni mendimin se jo-të krishterë ishin të dënuar dhe, si një njeri me ndershmëri e madhe, prandaj do të gjeni betimet ai do të kërkohet që të betohen për t'u bërë prift e papranueshme .

Midis hobbies Dodgson ishte fotografi, në të cilën ai u bë shumë i aftë. Interesin e tij filloi kur vizitues xhaxhai i tij në 1855, dhe në atë kohë, ai mori disa fotografi me pajisje xhaxhait të tij. Ai bleu kamera e tij dhe zhvillimin e kimikateve mars 1856 dhe filluan të eksperimentojnë me fotografi të peizazheve, arkitektura, skulptura dhe, shumica e të gjithë, të njerëzve. Familja e tij, miqtë dhe kolegët u bë subjektet e fotografive të tij, por ai shquhej sidomos në fotografuar fëmijët, e cila ishte kënaqësi e tij më e madhe. Alice Liddell, një nga tre bijat e Henri Xhorxh Liddell, dekan i Krishtit e Kishës, ishte një nga subjektet e tij fotografik dhe modeli për Alice imagjinar. Subjektet e tjera ishin fëmijët e Macdonald shkrimtarit Xhorxh dhe bijtë e poetit Alfred, Lord Tennyson. Jo vetëm që Dodgson gëzojnë fëmijët e fotografuar, por ai gjithashtu ka gëzuar kompanisë së tyre. Në 1932 Alice Liddell kujton se si ajo dhe motrat e saj dhe Edith Lorina:

... përdoren për të ulur në divan të madh në çdo anë të tij, ndërsa ai na tha histori, duke ilustruar ato me laps ose bojë vizatime si ai doli së bashku ... Ai duket të ketë një dyqan pafund të këtyre tregime shkëlqyer, të cilën ai e bëri deri sa ai u tha atyre, duke tërhequr me vrull në një fletë të madhe letre të gjithë kohës. Ata nuk janë gjithmonë plotësisht të reja. Nganjëherë ata janë versione të reja të tregimeve të vjetra; ndonjëherë ata filluan në bazë të vjetër, por u rrit në një mit të ri për shkak të ndërprerjeve të shpeshta të cilat hapur i freskët dhe i papritur i mundësive.

Ajo ishte në 1862 që Dodgson shkroi tregimet me kërkesë Alice's. Henry Kingsley, autori, vizitoi Liddells dhe ka ndodhur që të bie në tregimet e Dodgson. Ai e bëri shumë të qartë se Dodgson duhej të bindet të publikoj shkrimet e tij. Tre vjet më vonë, pas lustrim ata dhe duke shtuar disa materiale më shumë, Dodgson botoi librin e tij të parë "Alice" si Alice's Adventures in Wonderland.

Si një matematikan, Dodgson ishte tepër konservative por me siguri të plotë dhe të kujdesshëm. Ai ishte autor i një numri të drejtë të librave të matematikës duke përfshirë: Një program mësimor të gjeometrisë plane algebraical (1860), dy Librat e Euklidit (1860), formula e avionit Trigonometria (1861), përmbledhje e Përcaktorët (1866), Elementary traktat mbi Përcaktorët (1867), Shembuj në Aritmetike (1874), Euklidi dhe rivalët e tij modern (1879), Curiosa Mathematica, Pjesa I: Një Teori e re e Paralele (1888), dhe Curiosa Mathematica, Pjesa II: Probleme jastëk menduar gjatë Sleepless Nights (1893). Asnjë nga librat e matematikës e tij kanë provuar të qëndrueshëm rëndësi përveç të Euklidit dhe rivalët e tij moderne (1879) i cili është me interes historik. Dodgson shkroi atë për të mbrojtur duke përdorur Euklidi 's Elementet si një mjet për të gjeometrisë së mësimdhënies. Libri është shkruar në formën e një luajnë në të cilën shpirt e kthimit Euklidi për të mbrojtur librin e tij të geometers moderne. Euklidi përmbledh duke thënë:

Më lejoni të mbajnë me mua shpresoj se kam bindur juve rëndësi, nëse nuk e nevojës, të mbajtjes së rendit dhe numëron tim, dhe metoda ime e trajtimit të linjave drejt, kënde, kënde të drejta, dhe (më në veçanti) paralele. Leave me këto paprekur, dhe unë do të shikojmë më me kënaqësi të madhe, ndërsa ndryshimet e tjera janë bërë ...

Kjo është një punë serioze me raste të argumentuar mirë në të gjitha palët në lidhje me mësimin e gjeometrisë. Ajo përmban dëshmi shumë të humorit Dodgson shumë si për shembull pas shpirt e Euklidit bën paraqitjen e tij të parë ai e lë duke thënë:

... që përfundon intervistë të sotmen, prandaj ne do të takohen përsëri kur të kenë shqyrtuar Rivalët Moderne tim një nga një. Nëse keni pasur ndonjë muzikë ngadalshëm i dobishëm, unë do të zhduken në të: si është ... [zhduket pa muzikë ngadalshëm]

Edhe pse Dodgson argumentuar këtu për mbajtjen e Euklidit 's mënyrën e trajtimit të paraleleve, në Curiosa Mathematica, Pjesa I: Një Teori e re e Paralele botuar nëntë vjet më vonë, ai prezantoi idetë e tij në aksiomë që kanë të bëjnë me paralele.

Si logician matematikore, ai ishte i interesuar në rritjen e mirëkuptimit duke e trajtuar atë si një lojë. Ai botoi The Game e Logic në 1887 dhe simbolike Logic Pjesa I në 1896. Në Dodgson punës fundit paraqiti një mënyrë për të vizualisht përfaqësojnë propozime në një diagram që është i ngjashëm me diagramet venn, zhvilluar nga John venn në 1881, por piktura Dodgson kanë avantazhe të caktuara. Megjithatë, diagramet venn janë sot përdoren shumë dhe metodë Dodgson e gameboard është harruar. Simbolike Logic Pjesa I përmban deklaratën se:

Unë kam një sasi të dorëshkrim në dorë për pjesët II dhe III, dhe shpresoj që të jenë në gjendje - të jetës dhe shëndetit, si dhe mundësi, t'i jepet për mua - të publikojë ato ...

Në fakt midis 1959 dhe 1970 pjesë e pjesëve të zhdukur janë gjetur nga William Warren Bartley dhe botuar për herë të parë në vitin 1977. Në artikull Bartley pretendimet se materiali i pabotuar më parë tregon arritjet e veçanta të cilat mund të kreditohen te Dodgson. Këto janë:

  1. Nga 1896 Dodgson kishte zhvilluar një provë mekanik e vlefshmërisë për një pjesë të madhe të logjikës të termave, një arritje kredituar zakonisht të Leopold Löwenheim [1915].

  2. Qysh si tavolina vërtetës 1894 Dodgson përdorur për zgjidhjen e problemeve logjike specifike. Aplikimi i tryezave të vërtetën dhe matricat nuk erdhi në përdorim të përgjithshëm deri në 1920.

  3. Nga 1896 Dodgson kishte zhvilluar metodën e pemëve për të përcaktuar vlefshmërinë e disa, që ka një ngjashmëri të pemëve të punësuar shpesh nga logicians bashkëkohore.


Punë të tjera të kohëve të fundit ka vënë përsëri kontributet e matematike Dodgson në një dritë shumë më të favorshme se ajo ishte parë më parë. Për shembull, në Abeles shkruan:

Një diskutim është dhënë nga tre pamflete për zgjedhjet dhe komitetet nga CL Dodgson (Lewis Carroll) të shkruara midis 1873 dhe 1876. Është argumentuar se puna Dodgson mbi ciklet e parashikon një model stochastic propozuar nga Thompson dhe Remage në vitin 1964 dhe përfshin ide themelore që janë gjasat për vlerësim maksimal.

Ne kemi edhe një pikëpamje shumë pozitive për kontributet e shumta Dodgson në teorinë e zgjedhjeve, ndoshta më të rëndësishme të tij që zgjedhjet parlamentare dhe Parimet e Parlamentit Përfaqësimi i të dyja të shkruara në 1884:

Dodgson punës së paraqesin një qasje të plotë dhe të unifikuar për çështje të reformës zgjedhore të cilat janë duke u diskutuar në kohë, por duke bërë kështu që ai i zhvilluar dhe kontribuar me ide për lojë dhe shpërndarja teori që janë të mirë përpara e 1880 s.

Së fundi duhet të përmendim dashurinë Dodgson e puzzles:

Ai ishte i mirë në charades, ai këndoi, ai tha tregimet. Mjaft shpejt, shaka, puzzles, lojra, pyetje-dhe-përgjigje, truket me numra dhe me fjalë, dhe ushtrimeve mendore u bë për atë një mjet për dëfrim të përditshme dhe për familjen e tij dhe miqtë burim i fun dhe diversioni. Ai gjithashtu ka luajtur lojëra tradicionale - shahu, hokej mbi bar, bilardo, karta - por mendjen e tij nuk ishte i kënaqur me këto, dhe ai zgjeruar, zgjeruar, dhe eksperimentoi me të gjitha format dhe modelet, duke i shtyre entertainments tradicionale të limitet e tyre e jashtme dhe duke shpikur ato të reja. 1.870 s ai krijoi një briri i bollëkut i vërtetë i conundrums dhe sfidat mendore, Futjet më të shkëlqyer për të ruajtur të magji dhe luajnë lojë ... Ai ishte në mënyrë krijuese dhe në mënyrë produktive se lojërat e tij dhe diversione mbushur antologji të konsiderueshme.

Libri përmban "42 delightfully largoi mendjen-benders", puzzles cila Dodgson ishte duke punuar në në kohën kur ai vdiq. Vdekja e tij ishte e papritur. Ai kontraktuar të ftohtë në fillim të janarit 1898 që në fillim u duk shumë të vogla por u zhvillua në një problem gjoks dhe mjeku i tij këmbënguli se të shkoni në shtrat. Frymëmarrje e tij u bë gjithnjë e më e vështirë dhe ai vdiq në 2,30 në pasditen e 14 janarit.

Dodgson, shkrim si Lewis Carroll, ka kontribuar shembujt e mrekullueshme e vargut absurditet më i njohur i cili është 'Jabberwocky' nga Nëpërmjet-Looking Glass. Kjo fillon:

'Brillig Twas, dhe toves slithy
A vërtitje dhe gimble në wabe;
Të gjitha ishin mimsy borogoves,
Dhe mome raths outgrabe.

Gjuetia e Snark, botuar nga Dodgson (si Lewis Carroll në 1876), ka qenë që quhet:

... gjata dhe të qëndrueshme të pakuptimta poemë më të mirë në gjuhën angleze.

Disa fjalë nga poemat e tij të pakuptimta kanë hyrë në përdorim standarde të gjuhës Angleze. Për shembull, turfullim fjalën ', një fjalë që kombinon gërhij' dhe 'nënqesh', duket se në 'Jabberwocky'.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland