Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Florence Nightingale David

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

23 Aug 1909

Ivington, near Leominster, England

23 July 1993

Kensington, Contra Costa County, California, USA

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Florence Nightingale Davidi ishte dhënë emrat 'Florence Nightingale' nga prindërit e saj, sepse ata ishin miq të Florence Nightingale. Në fakt Florence Nightingale vdekur një vit pas Florence Nightingale Davidi kishte lindur. 1929 Në Firence hyri në Bedford College për Gratë me qëllim për t'u bërë një ekspert. Ajo u diplomua në 1931 me një shkallë të matematikës, por kur ajo aplikohet për një firmë e sigurimeve në Londër për një punë actuarial ajo u hodh poshtë. Edhe pse ajo ishte më e kualifikuar e kandidatëve për postin, firma nuk ishin të përgatitur për të punësuar një grua si një ekspert. Në këtë pikë i ati i saj, i dha zemër, duke thënë se ajo do të përmbushë të diskriminimit në të gjithë jetën e saj dhe ajo vetëm do të duhet të vazhdonte. Ajo shkoi për të parë nga Karl Pearson të kërkoni këshilla e tij për të marrë një pozicion actuarial.

Pearson ishte i impresionuar me siguri me Davidin dhe ai ofroi një asistent pozitën e saj kërkimore në University College Londër. Publikimi i saj i parë, të shkruar së bashku me Pearson dhe SA Stouffer, u shfaq në Biometrika në 1932. Në këtë vit Wilks dhe Churchill Eisenhart vizitoi Londrën dhe së bashku me David Fisher mori pjesë në 's leksione. Davidi, duke qenë një grua, nuk u lejohet të bëni pyetje dhe ajo me siguri mendonin se pyetjet e nevojshme për të kërkuar pas asaj që ajo e konsideron ishin tmerrshme leksione:

Unë do të ulem pranë Churchill Eisenhart dhe Sam Wilks, të cilët ishin duke vizituar, dhe unë do të them "Pyesni atë! Pyesni atë!" Ndoshta kjo është një gjë e mirë që të ketë një lektor i keq. Pas Fisher 's leksion unë do të shkoj shpenzojnë rreth tre orë në bibliotekë në përpjekje për të kuptuar atë që ai ishte deri.

Pas Pearson kishte rregulluar për hulumtim pozitën asistent të zgjeruar, Davidi u ofruar një lectureship asistent në statistikat në University College në Londër pas Pearson 's daljes në pension në 1935. Ajo e pranoi postin e mësoi ndërsa ka vazhduar që të ndërmarrë kërkime në statistika. Ishte Neyman i cili insistoi që ajo të plotësoni një doktoraturë. Në 1938 ajo u nderua me një Ph.D. në statistikat dhe vazhdoi për të dhënë mësim në University College deri shpërthimin e Luftës së Dytë Botërore në 1939.

Gjatë luftës, ajo ka ndërmarrë punë si oficer i Eksperimentale në Bordin artilerisë për Ministrinë e Furnizimit, një statisticien lartë për Kërkime dhe Eksperimentet Departamenti për Ministrinë e Ballina Sigurimit, një anëtar i Komitetit Minierave Toka e Këshillit Konsultativ shkencore, dhe si Këshilltar Shkencor në Minierave për themelimin Ushtarak Eksperimentale. Sigurisht ekspertizën e saj statistikor do të thotë se aftësitë e saj ishin shumë në kërkesën për të ndihmuar përpjekjet e luftës. Në David njëra anë mendonin se mundësitë që Luftës së Dytë Botërore hapur për gratë ishin shumë të vlefshme. Nga ana tjetër nekrologji në Daily Telegraph deklaroi se:

... gjatë Luftës së Dytë Botërore ajo studioi me ajër modele të bombardimeve bastisje për të përcaktuar vendndodhjen e kapanoneve gjermane nisur. Që nga gjermanët lëvizur kapanoneve e tyre nga javë për javë, ajo e kishte pak sukses në këtë dhe e përshkroi luftën si ka humbur gjashtë vjet të jetës së saj.

Kur mbaroi lufta Davidi u kthye në University College në Londër për të rifilluar pas saj pedagog, tani si një lektor. Ajo u promovua në një lexuesve mbi fuqinë e arritjeve të saj në kërkime në statistika dhe pastaj në vitin 1962 ajo u promovua në Profesor i Statistikave. Para kësaj ajo e mbikqyrur tezën e doktoraturës John G Saw mbi Vlerësimi dhe testimi teknika me variablat e urdhëroi të Aplikuara të Mostrat e censuruar. Shkallë e tij ishte dhënë në vitin 1959.

Davidi mbeti në University College në Londër deri në vitin 1967. Gjatë kësaj periudhe ajo mori nderon shumë. Në veçanti, ajo u zgjodh anëtar i Institutit të Statistikave matematike, një anëtar i Shoqatës Statistikore Amerikane në vitin 1954, dhe një anëtar i Institutit të Statistikave Ndërkombëtare. Ajo shërbeu në Universitetin e Senatit të Universitetit College, dhe ishte gjithashtu një Guvernatori i Bedford College për Gratë. Davidi u emërua si profesor vizitues dhe statisticien kërkimeve në Departamentin e Statistikave dhe të Aplikuara klimatologji dhe Pylltari Divizionit në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley.

Ajo ishte në vitin 1948 që Davidi kishte bërë vizitën e saj të parë në Kaliforni dhe pasi që ajo rregullisht mësim shkollave verore në Berkeley. Ajo bleu një shtëpi, së bashku me Evelyn Fix, në Kensington pranë Berkeley në vitin 1961. Në vitin 1967 u bashkua me David Universitetin e Kalifornisë në Riverside dhe në vitin e ardhshëm ajo u emërua Kryetar i Biostatistics në të sapo themeluar Departamenti i Biostatistics. Departamenti u emërtua Departamenti i statistikave në vitin 1970 dhe David u bë Kryetar i Statistikave. Megjithatë:

Vitet e Davidit në Riverside ishin ato të trazuar, në të cilat ajo kishte të luftojnë për të zhvilluar re Departamenti i Statistikës sipas vizionit të saj. Ajo kishte për të luftuar të dy matematicienë dhe të gjithë departamenteve të tjera që donte në shtëpinë e statisticians e tyre.

Ajo shpjegoi në:

[T] Matematikanë ai u përpoq të gëlltitni mua. I luftoi ata në katin e senatit dhe në të gjithë vendin ... Unë kam qenë një profesor i Ekonomisë, në të gjitha unë kam pesë tituj të ndryshëm. Ata ishin të gjithë duke u përpjekur për të marrë një monopol statistikor.

Vlen të përmendet se ajo ka shërbyer si i Editorit për biometrike 1972-1976. Pas mbajtjes së Kryetari i Statistikave në Riverside për shtatë vjet, gjatë së cilës kohë ajo u kthye në shtëpinë e saj në Kensington çdo fundjavë, ajo në pension në vitin 1977 dhe u bë Profesor Emeritus dhe Kërkimit në Biostatistics asociuar në Universitetin e Kalifornisë në Berkeley. Ajo vazhdoi të punonte si konsulent me Shtetet e Bashkuara të Shërbimit Pyjor.

Davidi ishte i njohur si një mësues, si dhe një studiues. Në 1970-71 ajo mori Çmimin e mësimit nderuar nga Universiteti i Kalifornisë në Riverside. Në gusht 1992 ajo mori Çmimin Scott L Elizabeta nga Komiteti i kryetarëve të Shoqërive statistikore për të:

... përpjekjet në hapjen e dyerve për gratë në statistika, për kontributet e të profesionit për shumë vite, për kontributin e të arsimit, shkencës dhe të shërbimit publik, për kontributin e hulumtimeve të Kombinatorika, metodat statistikore, aplikimet dhe historinë e të kuptuarit dhe shpirtin e saj si një lektor dhe si një model.

David vdiq nga kanceri në mushkëri në moshën 83 në shtëpinë e saj në Kensington, në Contra Costa County, California. Në vitin 2001 Nightingale Firence Davidi u ngrit çmimin për të dhënë një:

... statisticien femra e cila shërben si model për gratë me kontributet e saj për profesionin nëpërmjet përsosmërisë në punën kërkimore, udhëheqjen e grupeve multidisciplinare bashkëpunues, statistikat e arsimit, ose shërbimit të shoqërive profesional.

Le të shikojmë disa shembuj të kontributeve të Davidit statistikave. Ne mund të shqyrtojë vetëm disa që ajo shkroi nëntë libra dhe mbi 100 gazeta. David botuar Tabelat e koordinon dhe probabiliteti integrale e shpërndarjes së koeficienti korrelacionit në mostrat e vogla në 1938. Në vitin e ardhshëm filloi të publikonte në provimin e "qetë Neyman është" për mirësinë e përshtatetBiometrika. Ky dokument hedh dritë mbi atë që përbën një model i madh për Neyman 's kriter i smoothness të aftë e të intervistuarve rendit. Pasi ajo u kthye në University College pas Luftës së Dytë Botërore ka publikuar një funksion fuqi për testet e randomness në një sekuencë e alternativave dhe A 2 c 'test qetë "për mirësinë e aftë që të dy u shfaq në Biometrika në vitin 1947. Parë hulumton sjelljen e test nonparametric për randomness bazuar në numrin e alternations e ngjarjes dhe e plotësojnë në një seri e gjyqeve. Në David dytë shqyrton shenjat e devijimeve nga numrat e pritur për të parë nëse ato ndryshojnë mjaft shpesh.

Në vitin 1949 David botuar Teoria e probabilitetit për Metodat statistikore, një libër mësimi fillore në teorinë e probabilitetit për studentët e statistikave. Wolfowitz, rishikimi tekst, shkruan:

Autori është padyshim shumë entuziast dhe të përkushtuar në detyrën e saj. Shembujt janë të shumtë, shpesh origjinale, të gjallë, dhe interesante.

Në 1962 David botuar Lojra, perëndi dhe fatit që i përket shumë si librin e saj më të rëndësishme. Ajo paraqet një histori e probabilitetit dhe ideve statistikore dhe u ribotuar nga Dover Publications 1998. Gjithashtu në vitin 1962 ajo botoi fillore statistikor ushtrime shkruar së bashku me Egon Pearson. Në vitin e ardhshëm ajo botuar shans kombinator shkruar së bashku me Davudin e Barton. Në libër autorët shkruajnë:

Në rast kombinator ... ide e thjeshtë dhe e lehtë për të kuptuar, por procedurat e manipuluese janë të dekurajuar në se ato varen nga truket matematikore të cilat duhet të jenë mësuar.

Por Birnbaum shkruan në shqyrtimin e tij nga libri:

... [Davidi dhe Barton] vazhdojë të paraqesë dy ideve dhe truket matematikore në një mënyrë më të kënaqshme dhe me sa më shumë me qëllim dhe metodë të lejon subjekt. Libri është i shkruar me kujdes, por pa pedanteri, dhe merr nga lexuesit e thjeshtë për të deceivingly probleme serioze dhe nganjëherë përfshirë mjaft teori matematikore.

Davidi dhe Barton shkroi një letër në vitin 1966 e cila, që nga arkiva është e bazuar në Skoci, ne duhet të përmendim. Ky është një problem këmbëngulje në teori rinovimin: merimangë Robert Bruce-së. Në këtë ata shikuar problemin e marimangës Robert Bruce-së. Ata marrin ajo u përpoq të rritet me një mur të qetë me shpejtësi njësi. Shpërndarja e arriti kulmin para se të rrëshqet prapa në kat është eksponenciale. Pas rrëshqet, atë e zuri gjumi për një kohë të caktuar dhe pastaj rifilluar rritet saj. Në letër densitetin e kohës totale të kërkuara për të marimangës me sukses rritet mur është llogaritur. Gjithashtu në tabelat 1966 Davidi dhe Barton, së bashku me Maurice Kendall, botuar funksion simetrike dhe aleate. Një funksion simetrike e variablave n është një i cili mbetet i pandryshuar, kur çdo palë e variablave janë interchanged. Për shembull x + y + z, XYZ dhe xy + yz + funksionet ZX janë simetrike e tre variablave. Siddiqui, në shqyrtimin e tekstit, shkruan:

Organi kryesor i tryezave të paraprihet nga një parathënie të gjerë. Futja paraqet teori, shembuj të aplikimeve të teorisë dhe shpjegon përdorimin e tabelave. Ai është shkruar në një stil të qartë dhe është një hyrje e mirë për të subjektit edhe për një fillestar.

Disa nga puna Davidit ishte drejtuar në drejtim të aplikimeve të statistikave për ekologji. Për shembull në vitin 1972 botoi David Matja e diversitetit dhe ne pranishëm përmbledhje të saj të punës:

Matje Ekologëve të përdorura nga disa për të matur në shumëllojshmërinë bimore dhe popullatat e kafshëve janë përmbledhur nga KE Pielou. Ky dokument i pranishëm është e shqetësuar me një zgjatje e idenë e diversitetit të popullsisë bimore dhe, në veçanti, me përshkrimin e të dhënave të prodhuara nga një densitometer. Dokumentat e tjera duke aplikuar ide të pranishëm në pyjet e vërtetë akuza ku ka më shumë se një vëzhgimi në një qelizë do të shfaqet diku tjetër.

David Barton përshkruan karakterin e Davidit në:

Ata të cilët kanë punuar me të dhe me të vërtetë nxënësit e saj në të gjitha nivelet do të kujtohet një grua e bujari të madhe dhe hijeshi. Ajo kishte një fitil shumë të shkurtër dhe mund të jetë tejet i vrazhdë, kur ajo zgjodhi. Energjia e saj e madhe, fëmijë e prodhimit dhe e pasigurt kalit bërë një kolegun e saj emocionuese për të punuar me të.

Utts shkruan në:

FN David jetoi një jetë të plotë dhe ambicioz, dhe do të mbahet mend gjatë, jo vetëm për puro e saj të famshme, por edhe për vendin e saj në historinë e statistikave.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland