Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Louis Antoine de Bougainville

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

11 Nov 1729

Paris, France

31 Aug 1811

Paris, France

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Louis-Antoine de Bougainville 's babai ishte Pierre-Yves de Bougainville. Ai ishte një noter, që është një zyrtar publik i cili authenticates shkrimet e tilla si vepra dhe merr affidavits, dhe depozitimet. Kjo nuk ishte një profesion i cili i bëri thirrje të birin e tij, Louis-Antuan, i cili bëri të karrierës për të shmangur vendimet e mëposhtme në gjurmët e të atit.

Pas përfundimit të shkollimit të mesëm të tij Bougainville u ndikuar nga Alembert d'dhe ai shkroi Traité du-calcul integrale në 1752. Kjo zgjeruar de l'Hôpital 's libër, shkruar më shumë se gjysmë shekulli më parë, për të mbuluar gur integrale dhe e përditësuar gjithashtu siguron një njehsim diferencial up-to-date tekst. Xhorxh shkruan në:

Ai bleu qartësi të tillë dhe për të subjektit, si dhe inkorporimin punë të re, se ai i arritur njohjen e menjëhershme. Académie des Sciences vënë re punën në janar 1753. Ajo u botua vitin e ardhshëm ...

Kjo punë çoi në zgjedhjet Bougainville të Shoqërisë Mbretërore të Londrës në 1756. Gjithashtu në 1756 ai botoi një vëllim të dytë, por kjo shënon fundin sesa fillimin e karrierës së tij si një matematikan.

Bougainville pastaj hoqi dorë matematikë. Ai kishte bashkuar ushtrisë në 1754 dhe tani, në 1756:

... ai shkoi në Kanada si ndihmës-de-kamp të gjeneralit Louis-Joseph de Montcalm dhe shquar vetë kundër Britanike në frëngjisht dhe indian të luftës.

Kthehu në Francë ai la ushtrinë në 1763 dhe u bashkua me marinës. Në 1764 nis nga Franca jashtë në Atlantik dhe lundruar poshtë brigjet e Amerikës Jugore me Ishujt Falkland ku ai themeloi një koloni në frëngjisht.

Në 1766 qeveria frëngjisht porositur Bougainville të lundrojnë raundin e botës. Nuk ka pasur ndonjëherë francez lundruar raundin e botës, por shumë ishuj të ishte zbuluar në Paqësor dhe vendet evropiane u bashkuan në kërkim të tokave të reja. William Dampier anglez kishin zbuluar New Hanover, New, Britania dhe Irlanda i ri, ndërsa në komandën e një anije të marinës Mbretërore. Në 1722 Jakobit holandez Roggeveen kaloi Paqësor nga lindja në perëndim dhe zbuloi ishullin e Pashkëve, më shumë Archipelago Tuamotu, disa prej grupit të Shoqërisë, dhe disa prej ishujve Samoan. Gjoni anglez Bajroni u dërgua në 1765 në përpjekje për të gjetur një kontinenti jugor të cilin shumë besojnë duhet të ekzistojnë. Ai nuk ka gjetur një kontinenti, por ai ka gjetur më shumë Tuamotus dhe Gilberts jugore.

Bougainville kishte një mendje të hapur për çështje të një kontinenti jugor. Nga njëra anë ai u shpreh:

... se është e vështirë të krijoj një numër kaq të ishujve të ulët dhe tokat pothuajse u mbytën pa një kontinent pranë tyre ...

Por një anë tjetër e kishte gjetur të vështirë të besohet se një kontinenti jugor ekzistuar për me siguri do të ishte zbuluar nga hulumtuesit më parë:

... nëse ndonjë vend të konsiderueshëm këtu afër ekzistuar ne nuk mund të dështojnë takim me të.

Në nëntor 1766, i shoqëruar nga naturalists dhe shkencëtarë të tjerë, Bougainville lundroi nga Nantes në fregatë La Boudeuse. Ai vuri në Brest për riparime dhe u nisën përsëri në 5 dhjetor. Ai mori shumë njëjtën rrugë nëpërmjet Ishujt Falkland si ai kur ai kishte vendosur në 1764. Ai bëri thirrje në në Rio de Janeiro dhe atje u takua me anijen e tij të furnizimit. Në se anija ishte Commerson botanist i cili kishte zbuluar një mbuluar me shkurre ngjitje qumeshtit fabrikë lule e të cilit ishin të parëndësishme, por ishin të rrethuar nga të shkëlqyer me ngjyrë të kuqe-vjollcë bracts i hollë që zgjati për një kohë të gjatë. Ai e emëroi bougainvillea fabrikë në nderim të Bougainville.

Dy anije majtë Rio de Janeiro në korrik 1767 në rrugën e tyre në Montevideo. Ata lanë Plate River në nëntor 1767 dhe lundroi nëpër ngushticën e Magellan në dhjetor. Bougainville shkoi në veriperëndim përmes Paqësor e Jugut dhe nga fundi i mars 1768 ai zbuloi ishujt në arkipelag i Tuamoto, Polinezi tani frëngjisht. Vazhdimi ai zbarkoi në Tahiti cilën e kishte gjetur kishte zbuluar tetë muaj më parë në 1767 nga Samuel Wallis anglez. Bougainville pastaj hipi në perëndim duke arritur në atë që quhet tani gumë Bougainville, vetëm në lindje të gumë pengues e Madhe. Në këtë pikë ai u kthye në veri, ku ai erdhi shumë afër në Australi Sighting, duke arritur Archipelago Louisiade, një grup ishull të Papua Guinea e Re, 200 km në juglindje të ishullit të New Guinea. Bougainville emrin Archipelago pas Louis XV të Francës.

Vazhdueshëm në veri ai zbuloi dy Ishujt Thesarit. Pastaj u nis përgjatë bregut perëndimor të ishullit Choiseul, në Ishujt Solomon perëndimor, në juglindje të (i quajtur tani) Bougainville Island gjithë (i quajtur tani) Bougainville Strait. Ai pastaj u nis për tre ditë përgjatë bregut të (i quajtur tani) Bougainville Island cilin ai e përshkroi si:

... një bregdet të re e cila është e lartësi mahnitëse.

Bougainville vazhdoi rrugën për në Britani, por e re, sepse njerëzit e tij ishin deri atëherë vuajnë nga anijet e tij të poshtër dhe të nevojshme refitting, ai u ndal në Buru në Moluccas në shtator 1768. Aty ai gjeti një:

... cat lloje të egra që mbart të rinj të saj në një xhep nën bark e saj.

Në Batavia (tani Xhakartë) në Java, Bougainville ndaluar përsëri para se të kthehej në Saint-Malo, në Brittany, mars 1769.

Ky fluturim bërë Bougainville francez të lundrojnë raundin e parë Botërore. Ai e bëri vëzhgime astronomike sistematike mbi udhetimin e tij e cila ka dhënë navigacion Listat e rëndësishme për eksploruesit më vonë. Megjithatë:

Është thënë nga francezëve se, pavarësisht nga aftësitë e tij matematikore, Bougainville nuk ishte lundërtar madh.

Kjo duket një gjykim të ashpër për dikë që e arritur aq shumë në fluturim e tij. Ndoshta një citim nga Bougainville vetë, marrë nga e cila përshkruan raundin e tij-bota-lundrimi në detaje, tregon më qartë qëndrimin e tij për të eksplorimit:

Por gjeografia është një shkencë e fakte: nuk mund të spekullojë nga një kolltuk pa rrezik për të bërë gabime të cilat shpesh janë të korrigjohen vetëm në kurriz të marinarëve.

Bougainville marrë brohorit e madhe pasi ai u kthye në Francë. Ai u promovua si në marinë dhe ushtrisë. Në 1772 ai u caktua sekretar të Louis XV. Ai u martua në 1780 dhe ai kishte katër fëmijë. Nga 1779-1782 ai shërbeu si kapiten në operacionet e flotës frëngjisht jashtë Amerikës së Veriut, duke mbështetur Revolucionin Amerikan. Më 12 prill 1782, pas një humbje në frëngjisht off Martinique, ai ishte nga gjykata martialled.

Gjatë Revolucionit frëngjisht, ai shpëtoi masakrat e Parisit në 1792 pavarësisht nga pikëpamjet e njohur e tij monarkist. Ai u vendos mbi pasuri e tij në Normandisë dhe më vonë Napoleoni e bëri atë një senator, një akuzë, si dhe një anëtar i Legjionit të Nderit.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland