Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Hugh Blackburn

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

2 July 1823

Craigflower, Fife, Scotland

9 Oct 1909

Roshven, Loch Ailort, Scotland

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

Hugh Blackburn 's nënë ishte Rebecca Leslie Gillies, vajza e një kishë e ministrit të Skocisë, dhe një i afërm i Colin Maclaurin. Babai i tij ishte Gjon Blackburn, një tregtar sheqeri Glasgow, i cili ishte një njeri i pasur që ka bërë pasurinë e tij në Xhamajka. Gjoni kishte ndërtuar një shtëpi mbresëlënëse rezidencë, Killearn House, në veri të Glasgout në luginën e lumit Blane punuari midis Fells Campsie dhe Hills Kilpatrick. Qëndron afër shtëpisë ku Blane shkon në Endrick e ujit e cila nga ana e kullon në liqen Lomond rreth 10 km në veri perëndim të shtëpisë. Ajo është vendosur në një vend vend i bukur akoma brenda qasje të lehtë e Glasgow - një vend ideal për të sjellë një familje të madhe dhe argëtojë një rreth të gjerë të miqve.

Hugh ishte shtatë e tetë fëmijët e prindërve të tij. Ne kemi përmendur vizitorëve të Shtëpisë së Killearn Hugh kur ishte duke u rritur, dhe ndër këto ne duhet të kini parasysh, në veçanti familjes Wedderburn. Isabella Clerk, motrën e James Clerk Maxwell 's i ati, ishte martuar James Wedderburn, avokati i Përgjithshëm për Skoci, dhe ata kishin një vajzë Jemima Wedderburn i cili ishte një artist të pazgjidhura. James Clerk Maxwell ishte rreth tetë vjet më të rinj se Hju, por Jemima Wedderburn ishte pothuajse saktësisht të njëjtën moshë. Hugh ishte një djalë serioz, të interesuar në matematikë dhe shkencë, i cili deshi kryer eksperimente shkencore. Ai zellshëm lexuar Charles Hutton 's matematike Recreations nga i cili ai mori një dashuri të subjektit. Hugh dhe Jemima u bë sweethearts fëmijëri.

Nga 1831 deri 1836 Blackburn ndoqi Akademinë Edinburg pastaj vazhdoi shkollimin në kolegj Etoni. Ai vazhdoi shkollimin e tij cilësi të lartë nga hyrja në Trinity College, Cambridge, në 1841 e cila u njëjtin vit si William Thomson. Ishin dy miq të ngushtë së shpejti:

Në mes të dimrit ata shkuan së bashku dhe në natyrë not shpenzuar mbrëmjeve lexim Faust. Në dhomat e Blackburn, ata nxorrën në 'lavjerrës Blackburn's', një pajisje zgjuar me një pezullim të dyfishtë, të cilat mund të luhaten në aeroplanët në kënde të drejtë me njëri-tjetrin.

Në provimet Tripos matematike te 1845 Thomson ishte e dyta grindavec dhe Blackburn ishte e pestë grindavec (vendi i pestë në listën e atyre që të marrë një shkallë të klasit të parë). Pas diplomimit të dy miqtë e përcaktuar për në Paris, ku kanë studiuar matematikë së bashku. Në vitin Blackburn tij pas diplomimit u zgjodh për një shoqëri në Trinity College, por në këtë fazë synimi i tij ishte që të ndjekin një karrierë në ligj dhe ai u pranua në Tempullin Inner më 2 nëntor 1847. Një rrugë e zakonshme për Wranglers karrierë shumë të lartë në këtë kohë ishte për të hyrë në profesionin ligjor, dhe të vëllait të vjetër Blackburn Kolin Blackburn ishte tashmë një yll i atij profesioni. Thomson, megjithatë, inkurajohet Blackburn për të hyrë në profesionin e akademike. Thomson 's babai, James Thomson, ishte profesor i matematikës në Glasgow dhe Thomson kishte shkruar babait të tij pas Tripos matematike në shpresën se shoku i tij mund të përftojë një rang profesori në një universitet Skocez:

Uroj ju mund të dëgjoni një rang profesori për atë në një universitet ngjitës. Unë mendoj se nëse ka patur ndonjë professorships më shumë në Filozofisë Natyrore ai do përgjigje jashtëzakonisht mirë.

Kur James Thomson vdiq më 12 janar 1849, gjatë një epidemi kolera, kryesuesi i matematikës në Glasgow u bë e lirë. Blackburn ishte emëruar në karrige, me një rekomandim të fortë nga Cayley, dhe e mori detyrën e tij më 23 prill 1849. Ai u tërhoq nga trajnimi i tij ligjor disa javë më vonë, ai nuk u thirr në bar. Më 12 qershor 1849 u martua me mikun e tij Blackburn fëmijërisë Jemima Wedderburn. Përkundrazi çuditërisht i madh i vëllai i Pjetrit Blackburn Blackburn martuar Zhan Wedderburn, një motër plak i Jemima. Hugh dhe Jemima kishte katër fëmijë; William (emëruar sipas perëndisë së tij-ati William Thomson), Margaret, Hugh, dhe Alan. Jemima çift i sapo martuar dhe Hugh kishte disa miq në Glasgow, si Jemima kujton:

... përjashtim të William Thomson, i cili ishte miku ynë më i madh. Ai ishte si një vëlla të na.

Në 1855 Blackburns ndërtuar Roshven Dhoma në breg i liqen jug Ailort i cili është një liqen detit në bregdetin perëndimor të Skocisë. Situata e largëta të shtëpisë është në pamje spektakolare me malet e Moidart në lindje dhe jug, me rrugë bregdetar në veri përfundon në Mallaig ku mund të lundrojnë në Isle of Skye. Ajo ishte një vend i mrekullueshëm në të cilin do të kalonte verën Blackburns më:

Ai u bë një vend takimi për shumë fisnikëri në shkencat dhe artet .... Lundrim nga Skye në një rast, Thomson mori jahteve Lalla tij Rookh në liqen Ailort në kompaninë e Hermann von Helmholtz, i cili ishte i impresionuar nga atmosfera miqësore dhe të relaksuar e shtëpisë Blackburns. Rreth tabela e tyre darkë mund të gjetur të gjitha llojet e përkatësisë politike dhe fetare. Hugh ishte një devotshëm krishterë dhe jopolitike, ndërsa ateizmi Jemima ishte e shoqëruar me një mbrojtje të fortë të markë Disraeli e torizëm. ... Blackburns ishin udhëtarët i jashtëzakonshëm: Algjeria, Spanjë, Itali, Korfuz, Greqi, dhe Islanda (në kompani të Anthony Trollope) janë vizituar të gjitha, aty ku ekspedita e tyre kryesisht të paplanifikuara përparuar në një ritëm me nge.

Blackburns ishin njohur, veçanërisht Jemima që John Ruskin e përshkroi si:

... artisti më i mirë i di.

Bojra uji i saj ishin dhe mbeten, i famshëm, dhe ajo është e njohur si një illustrator kryesor të moshës së saj. Shtëpitë Blackburn në Glasgow dhe mbi liqen Ailort ishin vizituar rregullisht nga disa prej figurave kryesore të ditës duke përfshirë John Ruskin, Sir John Everet Millais, Anthony Trollope, Duke e Argyll, Benjamin Disraeli, Zoti Lister, Hermann von Helmholtz, William Thomson dhe James Clerk Maxwell.

Në këtë pikë mund të pritet që ne do të hollësi disa nga kontributet e Blackburn në matematikë. Megjithatë, kjo nuk është e lehtë për të bërë si ai botoi pak (në fakt vetëm një letër në astronomi ndërsa në Cambridge). Nuk ka asnjë dyshim se ai ishte një matematikan i shkëlqyer i cili u konsiderua shumë nga Thomson dhe shpesh konsultohen nga ai. Megjithatë ai ishte një figurë e rëndësishme në zhvillimin e Universitetit të Glasgout, si në drejtim të suksesshëm të tij departamentit të udhëhequr një lulëzim matematikë dhe në kushtet e administrimit universitet më të gjerë që ai ndërmori me entuziazëm. Si mësues i matematikës kishte talente e madhe dhe ai paraqiti subjekt e tij me mjeshtëri të madhe. Megjithatë ai duket të ketë qenë në gjendje për të kontrolluar klasën e madhe e studentëve që dyndën në leksionet e tij:

Shpjegimet e tij ishin modelet e ekspozitës logjike dhe ai i paraqitur ato me kthjelltësi e një njeriu të kulturuar, por në dhomën e tij të trazuar leksion këtë zotërim llogaritet shpesh për pak. Si u trasha ajri me fluturim shigjetat letër, Blackburn tërhoq në karrige e tij duke shpresuar për qetësi, por të pafuqishëm për efekt të.

MacRobert shkruan:

Pikëpamje Blackburn ishte konservativ, dhe ai ishte një kampion të fortë të të drejtave të Fakultetit, si kundër profesorëve të tjerë. ... Prania e tij gjatë kohës në klasa në Matematikë u bë i detyrueshëm për kandidatët për gradë në Arteve.

Ai vazhdoi si një figurë e rëndësishme në Universitetin e Glasgow derisa ai ishte i detyruar të dalin në pension në vitin 1879 pasi bëhet progresivisht më të shurdhër. Që një nga pastimes e tij e preferuar ka qenë për të dëgjuar muzikë, kjo ishte një goditje të veçantë të ashpër. Ai ka gëzuar tridhjetë vjet të daljes në pension jeton në Shtëpinë e largët Roshven shpenzimeve ditët e tij të leximit dhe shijuar fotografisë.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland