Matematikanë

Time linjë Photos Para Pulla Sketch Kërkimi

Dominique François Jean Arago

Datlindja:

Vendin e lindjes:

Data e vdekjes:

Vendi i vdekjes:

26 Feb 1786

Estagel, Roussillon, France

2 Oct 1853

Paris, France

Prezantimi
ATTENTION - Automatic translation nga versioni anglisht

François Arago 's babai ishte Bonaventure Arago, i cili ishte kryetari i bashkisë së Estagel i cili është një qytet i vogël rreth 18 km në veri perëndim të Perpignan, dhe nëna e tij ishte Marie Roig. Familjes Arago erdhi nga Pyrenees lindore, dhe në fakt Arago emrin ka lidhje me rajonin spanjoll Aragonit e Spanjës e cila është shumë afër. Prindërit François 'kishte nëntë fëmijë, katër djem dhe pesë vajza. François ishte më i madh i djemve, pasi vëllezërit Zhan, Jacques, dhe Etienne. Zhan Arago (1788-1836) emigruar në Amerikën e Veriut dhe kishte një karrierë ushtarake, Jacques Etienne Arago Viktor (1799-1855) mori pjesë në fluturim e Uranie l'udhëhequr nga Louis de Freycinet për të kryer hulumtime oqeanografike magnetike dhe në Paqësor; dhe Etienne Vincent de Arago (1802-1892) ishte një shkrimtar dhe dramaturg.

Arago familjes kanë qenë të përfshirë në politikë, duke shikime majtë republikane, dhe gjithashtu kishte lidhje ushtarake. Në François Arago të parë treguan një interes në një karrierë ushtarake dhe ishte me këtë në mend se ai ishte arsimuar në Kolegjin Komunal të Perpignan ku ai erdhi në dashuri matematikë. Në 1803 ai u shqyrtuar në Toulouse për pranim në Ecole Polytechnique në Paris. Pedagog i tij ishte Louis Monge, vëllai i Gaspard Monge i cili ishte drejtor në kohën e Ecole Polytechnique, dhe Arago u vendosur si një nga pesë studentët më të lartë në listën e hyrje rendit. Ai hyri në Ecole Polytechnique në 1803 dhe mori strehim në një apartament në Paris në pronësi nga një mik i babait të tij. Ky mik futur Arago të Poisson i cili ishte pesë vjet më i vjetër se Arago dhe kishte qenë i emëruar në një asistent profesor në Ecole Polytechnique në vitin para se të Arago hyrë në shkollë. Arago dhe Poisson u bë miq, jo të vërtetë sillen si nxënës dhe mësues. Poisson do të vizitojë shpesh Arago në banesën e tij në mbrëmje dhe të dy do të diskutojë politikat dhe matematikë. Edhe pse, siç kemi thënë, dy nuk ishin si nxënës dhe mësues, megjithatë Poisson ka ndikim mik i tij i ri shumë të konsiderueshme. Pavarësisht që mësohet nga disa Matematikanë kryesore në botë, nuk ka gjetur Arago aftësitë e tyre për të mësuar të vijnë diku afër aftësitë e tyre për hulumtim. Në 1805 Poisson ishte në gjendje të ofrojë Arago një detyrë të një rëndësie shumë më shumë se një do të kishte pritur një student i ri që do të kërkohet të ndërmarrë. Ai kërkoi Arago për të ndihmuar në matjen kulm.

Delambre dhe Méchain matet meridian nga Dunkerque (Dunkirk) për të Barcelonës në mes 1792 dhe 1798. Duke përdorur të dhënat e tyre gjatësinë e metër ishte vendosur, por Méchain kishin mbetur të etur për të marrë të dhëna më shumë. Në shtator 1801 longitudes des Byroja kërkuar që një ekspeditë të dërgohen për të zgjatur matjet meridian jug të Barcelonës. Méchain ishte e prirur për të udhëhequr këtë ekspeditë të re dhe në prill të 1803 ai u nis për në Spanjë. Ai triangulated poshtë bregut katalanisht në qershor, dhe deri në janar të 1804 ai kishte kaluar në Ibiza dhe Mallorca (Majorca). Megjithatë ai vdiq në shtator të 1804 me detyra jo të plotë. Laplace kërkuar Poisson për të gjetur dikë që do të vazhdojë punën, dhe Poisson propozuar shoku i tij i ri Arago. Sfida ishte e frikshme, dhe Arago mori disa kohë për të marrë një vendim. Megjithatë ai përfundimisht vendosi që ai do të pranonte ofertën prestigjioze, u emërua zyrtarisht më 22 shkurt 1805 dhe pastaj kaloi në Observatorin e Parisit e cila do të bëhet selinë e tij. Ligji Biot u caktua për t'u bërë anëtar i dytë i ekipit dhe palë kaluar tetëmbëdhjetë muaj për të mësuar teknikat e nevojshme. Në fakt ata u pyetën për të kryer një detyrë të dytë shkencor në të njëjtën kohë, sepse ata u kërkua që të përdorin një lavjerrës të matur forcën e gravitetit në vende të ndryshme në udhëtimet e tyre në mënyrë që të dhënat mund të përdoren për një vlerësim më të saktë të formën e saktë të Tokës.

Më 3 shtator 1806 Arago dhe Ligji Biot përcaktuar për Spanjën. Ata vazhduan Méchain detyrë e cila kishte qenë ndërmarrje në ekspeditë e tij të fundit dhe nga 1808 kanë qenë në Majorka, dhe pikë e rëndësishme që lejohet meridian Paris për të vazhduar në jug të Barcelonës. Ata kishin qenë që veprojnë në Spanjë, në një kohë tejet të vështirë, duke pasur parasysh se ata ishin në frëngjisht. Napoleoni e kishte kthyer vëmendjen e tij ndaj Spanja dhe Portugalia në 1807 dhe marshuan ushtritë e tij përmes Spanja në Portugali në tetor 1807. Ata pushtuar Portugalia dhe pjesët e pushtuara të Spanjës. Në maj 1808 Napoleoni shpallet vëllai Jozef Bonaparti si sundimtar spanjisht dhe filloi Lufta e Pavarësisë. Ligji Biot dhe Arago duhet të ketë dukej tejet të dyshimtë, dy francezëve me instrumente matëse të sofistikuar që punojnë në territorin spanjoll. Ligji Biot ikur mbrapa në Francë, por Arago mbeti në Majorka, i maskuar si një spanjoll, duke u përpjekur për të përfunduar matjet e tij që ai kishte regjistruar në një ditar udhëtimi. Megjithatë ndezjen e zjarreve në majë të malit Galatzo ishte mjaft i dyshimtë dhe kështu ai u arrestua si spiun dhe vihet në burg.

Arago arriti të bindë komandanti i burgut se ai ishte një shkencëtar, jo spiun, dhe komandanti Arago ranë dakord për t'i dhënë një shans për t'i shpëtuar. Ai e bëri këtë më 29 korrik 1808, dhe ende mbante ditar udhëtimi i tij i çmuar, arritën të gjejnë një anije peshkimi drejtuar për në Algjer, të cilën ai hipi. Algjer Arritja më 3 gusht ai u nis për konsulli frëngjisht që e furnizonin atë me një pasaportë të falsifikuar austriak dhe deri më 16 gusht ai ishte në një anije të drejtohet për në Marsejë. Kjo mund të ketë qenë një aventurë të shquar kishte ajo përfundoi në atë pikë, por dramë më shumë ishte për të ardhur. Varkë me vela në të cilin u Arago u kap ndërsa në rrugën e saj në Francë nga një luftanije spanjoll dhe ai ishte kthyer përsëri në robëri. Arago u mbajt në një burg spanjisht në Roses, por pas vetëm një paraqitje të shkurtër spell spanjoll vendosi që të dërgonte të burgosurit e tyre për të Palamos që ishin avancimin e ushtrive në frëngjisht përmes Spanjës. Megjithatë Arago ishte me fat dhe, pasi është njohur nga autoritetet, u lëshua një vënë në një anije për në Marsejë, më 28 nëntor.

Kjo nuk do të ishte, megjithatë, për përsëri Arago dështuar për të arritur vendin e tij. Një stuhi shpërtheu varkën në qiri prej dylle në bregdetin në veri të Afrikës, ku ai u pushtua nga Muslimanët. Pas aventurave të mëtejshme gjatë së cilës ai i bindi atij që e zuri se ai dëshironte të konvertuar në Islam për të marrë trajtim të favorshëm, ai u lejua të kthehej në Algjer që ai bëri me rrugë tokësore, duke arritur atje më 25 dhjetor. Një udhëheqës i ri lokal në Algjer u kundërshtua për frëngjisht dhe Arago e gjeti veten në burg në pritje për t'u dërguar jashtë për një koloni penale. Mirëpo konsulli frëngjisht përsëri erdhi për të shpëtuar të tij dhe, më 21 qershor 1809, Arago u vu, për herë të tretë, në një anije që shkonte për në Marsejë. Këtë herë ai ka arritur destinacionin e tij pa bela dhe më 2 korrik 1809 ai ishte në këmbë në tokën frëngjisht.

Arritur përsëri në Paris me ditar udhëtimi që përmbajnë matjet e tij ai u trajtua si një hero. Ai u bë një asistent profesor në Ecole Polytechnique dhe një anëtar i Akademisë së Shkencave. Ai gjithashtu ka punuar në Observatorin e Parisit për pjesën tjetër të karrierës së tij. Një eksperiment që ai kishte kryer në Observatori në vitin 1810 dritë në fjalë. Ai arsyetoi se që drita ishte refraktar nga një prizëm përmes një këndi në varësi nga raporti i shpejtësisë së dritës jashtë prizma me atë brenda tij, atëherë ai duhet të jetë në gjendje për të zbuluar dallime në shpejtësinë e dritës varësisht nga shpejtësia e Tokës drejt dhe larg nga burimi.

Sigurisht ne tani e dimë, nga Ajnshtajni, se ky arsyetim është i gabuar. Tani Arago dinte afërsisht se çfarë shpejtesi duhet të jetë, kështu ai e dinte se ai ishte në fuqi në kërkim të ishte mirë brenda çfarë ai duhet të jetë në gjendje për të zbuluar. Në fakt zbulimin e ndryshimeve në shpejtësitë për shkak të rrotullimit të tokës duhet të ketë qenë e mundur. Arago bërë vërejtje të yjeve më 19 dhe 27 mars 1810. Ai bëri vërejtje kur Toka ishte e rradhës ndaj burimeve dhe edhe kur ishte me rotacion larg nga burimet e njëjta. Për habi të tij ai nuk ka zbuluar ndonjë ndryshimet në shpejtësinë e dritës. Ai vuri në dukje njëjtat burime më 8 tetor, kur toka kur ndryshimi i shpejtesise se duhet të ketë qenë shpejtësia orbitale dy herë tokës. Përsëri ai ishte në mëdyshje se shpejtësia e dritës u duk e paprekur nga shpejtësia e vëzhguesit drejt ose larg nga burimi. Ai paraqiti rezultatet e tij për të Akademisë së Shkencave më 10 dhjetor 1810. Si Arago shpjeguar rezultatet e mistershme? Ai sugjeroi që grimcat e dritës e udhëtimit në një shumëllojshmëri e shpejtesive te ndryshme, por syri i njeriut të vetëm të ndjeshëm ndaj dritës që udhëtojnë në një shpejtësi të veçantë. Kjo do të shpjegojë se pse shpejtesia u shfaq pavarur e shpejtesise e vëzhguesit.

Arago martuar Carrier Lucie-Bescombes në 1811, një nga bijtë e tyre, Alfred Arago (1816-92), u bë një Inspektori i Arteve të Bukura, një bir Emanuel Arago shërbyer me babain e tij në Asamblenë Kombëtare për shumë vite. Në 1813 Arago filloi të japë leksione popullor në astronomi. Ai vazhdoi të japë këto leksione çdo vit deri në vitin 1845. Ai u bë drejtor i Observatorit të Parisit. Arago ishte gjithashtu aktiv në mënyra të tjera. Ai shërbeu për shumë vjet si sekretar i Akademisë së Shkencave dhe në këtë funksion ai përuroi Procedura e Akademisë së Shkencave në 1835.

Ai ishte aktiv politikisht për shkak republikane dhe mbushur disa role politike në qeveri, përveç detyrave të tij shkencore. Karriera e tij politike filloi në 1830 kur ai u zgjodh si deputet nga Pyrenees-Orientales rajon. Më pas ai shërbeu si një deputet nga Parisi. Në qeverinë e përkohshme e cila mori pushtetin pas Revolucionit 1848 ai u zgjodh më 23 prill dhe ai shërbeu si ministër i luftës dhe marinës. Ai paraqiti shumë reforma, ndërsa mbajtjen e këtij qëndrimi të qeverisë duke përfshirë heqjen e skllavërisë në tërë Francën dhe pasuritë e saj shumë. Kjo qeveri e votës universale pjekurinë e themeluar në Francë, një shkak championed nga Arago. Ai u zgjodh për të Komisionit Ekzekutiv Power më 10 maj 1848, duke u emëruar si kryetar i Komisionit që ai u zgjodh me numrin më të madh të votave. Ne gjithashtu duhet të theksohet se ai qëndrimet e tij politike për të çuar përpara e shkencës, të tilla si marrja e parave për të financuar botimin e veprave të Fermat dhe Laplace, duke mbështetur zhvillimin e hekurudhave dhe telegrafi. Ai ishte gjithashtu në gjendje të marrë fonde për instrumente të fundit për Observatori astronomik dhe i aftë për të fituar mbështetjen financiare për Akademinë e Shkencave.

Arago bërë zbulimet e hershme në teorinë corpuscular e dritës në 1811. Duke punuar me Fresnel ai zbuloi se dy trarëve të polarizuar dritën në drejtime të pingul mos ndërhyjë, duke çuar në teorinë tërthor e valëve të lehta. Teoria e tij e dritës parashikoi se shpejtësia e dritës duhet të ulet si ai kalon në një të mesme denser. Në 1838 ai përshkroi një provë për të krahasuar shpejtësinë e dritës në ajër dhe në ujë ose qelqi. Megjithatë vështirësitë me eksperiment Arago të thotë se nuk ishte në gjendje të provojnë eksperimentin e tij deri në 1850. Në këtë kohë megjithatë sytë e tij ishte bërë i varfër, kështu që u la të tjerët për të kryer një version të përmirësuar të eksperimentit. Rezultatet e suksesshme u siguruan nga Fizeau dhe Léon Foucault para Arago vdiq. Bertrand, në nekrologji e tij të Arago, ka shkruajtur:

Arago buzëqeshi në eksperiment bukur [e Fizeau dhe Foucault] i cili, me e merituar edhe lavdërim, solli kujtime të këndshme e tij ditë lavdinë e vet, kur ai mundi Laplace, Poisson, dhe Ligji Biot, për të fituar vendin e tij në Akademinë e Shkencave.

Në vitin 1820 fizikanti danez HC Orsted rezultate eksperimentale të energjisë elektrike dhe magnetizëm. Arago kryer eksperimente të mëtejshme të këtij lloji dhe demonstruar disa efekte që çoi Faraday më vonë për të shpjeguar ato si induksion. Duket se Arago ishte personi i parë për ndërtimin e një electromagnet.

Duke punuar me Ligji Biot, Arago bërë matjet e gjatësisë hark mbi Tokë që çoi në standardizimin e sistemit metrikë e gjatësisë. Ne të përshkruara më lart aventura ai e kishte në marrjen e leximeve në jug, por më vonë, në 1821, dy rezultatet e tyre për të zgjeruar veri bërë matje e forcës së gravitetit duke përdorur një lavjerrës në Skoci në Leith, pranë Edinburg, dhe Shetland Ishujt.

Ai sugjeroi se studenti i tij Verrier Le të hetuar parregullsi në orbitë Urani dhe, pas Neptun u zbulua, morën pjesë në argumentin në lidhje me emërtimin e planetit dhe diskutonte me Adams lidhur me prioritet. Edhe pse shumë e kanë kritikuar Arago për pjesën e tij në këtë mosmarrëveshje, veçanërisht për përpjekjet e tij për të marrë planetit të ri me emrin Le Verrier, e ka të mendojnë se ai e bëri gjënë e duhur në përkrah studentëve të tij të cilët kishin bërë zbulimin e mëposhtme këshillën e tij.

Kontributet e tjera të bëra nga Arago përfshijnë punën në polarizimin e dritës, hetimet e corona diellore dhe chromosphere, dhe masat e diameters e planeteve. Ai gjithashtu ka punuar në shpejtësinë e zërit.

Më 2 dhjetor 1851 ka pasur një grusht shteti në Francë me Louis-Napoleon Bonaparte marrjes së pushtetit absolut dhe shpërndarjen e Kuvendit kombëtar. Pikërisht një vit më vonë ai u bë perandor duke marrë titullin Napoleon III. Udhëheqësit në këtë fushë të ndryshme janë të detyruar të betohet për besnikëri dhe Arago mbajtur dy poste të tilla, si Drejtor i Observatorit dhe, si sekretar i Akademisë së Shkencave. Arago, një patundur republikane, nuk pranoi të betohen për besnikëri. Ai ka mbetur në Observatorin e Parisit, që Napoleoni II e kishte riemëruar Observatori Imperial. Arago kërkuar që Akademia e Shkencave të zëvendësojë atë si Sekretar, jo për shkak të problemeve me Napoleon III, por sepse ai ka menduar se shëndeti i tij ishte i dështuar, në veçanti nga shikimi i tij ishte tani shumë i dobët, dhe ai nuk mund të kryejë siç duhet e tij detyrave. Ai vuante nga një ndërtuar-së lëngjeve në mes të indeve të tij, diabet, dhe inflamacion i veshkave.

Më 22 gusht 1853 Arago ndoqi Akademinë e Shkencave për herë të fundit atëherë, pavarësisht nga problemet e tij shëndetësore, ai të përcaktuara në udhëtimin e vështirë për familjen e tij në rajon Roussillon. Pas duke u dhënë atyre këshilla mbi një gamë të gjerë të çështjeve ai u kthye në Paris, ku ai vdiq pak pas. Ai u varros në varrezat Pere Lachaise në Paris.

Arago u nderua me çmimin e Medaljen e Shoqërisë Mbretërore Copley në 1825, Medaljen e Rumford në 1850. Kratereve në të dy Hënë dhe Mars të ketë emrin e tij, siç ka një rrjet të Neptuni. Akademia e Shkencave përuroi Medaljen Arago në 1893.


Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland